Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
while (1) {if(read() != CHYBA) break;}
read
vyhodíš. Přestane to zlobit.
$ aplikace data1 data2
while true; do read -rd $'\0' -s -p ... -n 1 case $REPLY in $'\e') echo "Escape"; exit;; $'\n') echo "Konec radky"; exit;; *) echo -n "$REPLY";; esac doneString si postupně poskládáš z jednotlivých znaků (v default sekci casu), při enter nebo escape se rozhodneš dle potřeby.
Ctrl-C
místo Esc
jsi už zkusil?
Tady je řešení, které neukončí celý skript. Stačí jenom správně použít trap
.
read -n1 s1 && [ $s1 != $'\e' ] && read s2 && s="$s1$s2" && { echo "Zadáno: $s"; }
To klidně jde, jenom je potřeba netrvat na ESC. Co takhle Ctrl+C? Tady je příklad, kde Ctrl+C funguje:
#!/bin/bash do_something() { read -p 'Enter task name: ' input [[ "$input" = 'exit' ]] && return 1 echo "Task running: ${input}" sleep 3 echo "Task done: ${input}" } while ((0 == $?)); do ( set -e do_something 0<&0 & PID=$! trap "kill $PID" INT status=0 wait $PID || status=$? trap - INT case $status in 1) echo 'Task encountered "exit" or end of input.'; exit 1 ;; 130) echo 'Task interrupted by Ctrl+C.' ;; *) echo "Task finished with status ${status}." ;; esac ) done
Tohle se zeptá na název nějakého úkolu, pak to předstírá, že něco dělá (3 sekundy spí — přesně tam se dá napsat, co to ve skutečnosti má dělat) a během celé rádoby-činnosti se to dá kdykoliv přerušit pomocí Ctrl+C, což se vrátí zase zpátky k promptu s názvem úkolu. Těch read
ů tam samozřejmě může být za sebou několik a kdykoliv se to pak bude dát přerušit s návratem na první prompt. Celé se to dá ukončit buď zadáním exit
nebo ukončením vstupu pomocí Ctrl+D.
Technická: Subshell v cyklu je především proto, aby se nevypisovaly na terminál obsáhlé hlášky o stavu ukončenéno procesu — stav zpracovává a hlásí ten case
, takže ho není potřeba vidět od shellu ještě jednou. Jinak by se dalo obejít bez něj.
INT
(zvaný taky SIGINT
) je ten signál, který skript dostane při stisku Ctrl+C.
Mimochodem, tohle řešení má několik zjevných race condition v tom smyslu, že ve vzácných případech může být nutné stisknout Ctrl+C dvakrát a v podobně vzácných případech se shell pokusí zabít proces, který už neběží (či jiný nešťastný proces, který mezitím dostal stejný PID
). Oba problémy se dají odstranit pomocí zamykání (což obvykle obnáší vytvořit si dočasný adresář (mktemp -d
) a v něm vytvářet zamykací podadresář — mkdir
může posloužit v shellu k implementaci poor man's mutexu). To ale tenhle triviální příklad nedělá.
while true; do read -rd $'\0' -s -n 1 case $REPLY in $'\e') break;; $'\n') break;; esac done
$'\e') echo ESCAPE; break;;zjistil bys, že ty šipky ti ukončují na escape. O těchto znacích jsi nic neříkal a nyní se divíš, že to s nimi nefunguje. Samozřejmě, protože terminál za tyto znaky dostává tzv. escape sekvence, která, jak už vyplývá z názvu, začíná znakem escape. Detaily viz http://ascii-table.com/ansi-escape-sequences.php Zapomeň na ESC a použij to Ctrl+C, co ti tu všichni radí. Nebo se na to celé vybodni.
Tiskni
Sdílej: