Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
foo=$(ifconfig wlan0 | grep -m1 inet)ale muzes klidne pokracovat:
ifconfig wlan0 | grep -m1 inet | sed ..Btw. misto ifconfig by bylo vhodnejsi pouzit 'ip'.
grep ... | sed ...
, když už stejně volám ten sed
? Raději sed -ne '/inet/{p;q;}'
, před p
možno nakládat s obsahem dle ctěné libosti.
Jinak bych taky zvážil, jestli porcovat vástup z ifconfig
.
foo=`příkaz`Mimochodem na Linuxu
ifconfig
nefunguje, pro věci kolem sítě se používá příkaz ip
.
$ /sbin/ifconfig lo: flags=73<UP,LOOPBACK,RUNNING> mtu 65536 inet 127.0.0.1 netmask 255.0.0.0 ... $ uname -srom Linux 4.14.0 x86_64 GNU/LinuxFunguje úplně normálně. Na Linuxu. Možná jste chtěl říci, na některých Linuxových distribucích...
ip
tam je taky, ale se nepoužívá, protože jsem si na něj do dnes nezvyk a ani nebyl důvod si zvykat.
~ # ip a s eth1 4: eth1: <BROADCAST,MULTICAST,UP,LOWER_UP> mtu 1500 qdisc pfifo_fast state UP group default qlen 1000 link/ether 00:e0:4c:68:01:7f brd ff:ff:ff:ff:ff:ff inet 192.168.0.134/24 brd 192.168.0.255 scope global eth1 valid_lft forever preferred_lft forever inet 192.168.0.214/24 scope global secondary eth1 valid_lft forever preferred_lft forever inet6 fd91:e2f1:bcd0:0:2e0:4cff:fe68:17f/64 scope global mngtmpaddr dynamic valid_lft forever preferred_lft forever inet6 fe80::2e0:4cff:fe68:17f/64 scope link valid_lft forever preferred_lft forever ~ # ifconfig eth1|grep 214 ~ #
A to je WSL?Ne, to je aktuální Debian Sid a jádrem 4.9.
FungujeNefunguje, jak jsem právě ukázal. Nástroj na konfiguraci sítě, který nezobrazuje některé IP adresy, vymýšlí si neexistující síťová rozhraní a podobně prostě nefunguje.
Nefunguje to na Debianu.Nefunguje to ani na jiných distribucích, je to rozhraním kernelu.
Mně to na Linuxu (ne Debian) funguje.Nepravda. Můžeš si to zkusit sám, přiřadíš rozhraní dvě IP(v4) adresy a ifconfig ti jednu zatají:
ip a a 192.168.0.10/24 dev eth0 ip a a 192.168.0.11/24 dev eth0 ip a ifconfigObdobně si můžeš zkusit vytvořit ifconfigem nové rozhraní („alias“) a pak ho dát down - zjistíš, že sis shodil síť i na „ostrém“ rozhraní. Nebo můžeš přidat do iptables pravidlo s -i alias_rozhraní a zjistíš, že to nefunguje. Conclusion: ifconfig nezobrazuje některé adresy a vymýšlí si neexistující rozhraní.
Obdobně si můžeš zkusit vytvořit ifconfigem nové rozhraní („alias“) a pak ho dát down - zjistíš, že sis shodil síť i na „ostrém“ rozhraní.To nie je pravda. ifconfig eth0:0 down zrusi alias a eth0 zostane fungovat bez zmeny. Mimochodom, pridanie druhej IP adresy bez aliasu na odpojene rozhranie s DHCP rozbije NetworkManager. Po pripojeni kabla neposiela DHCP requesty.
# ifconfig ... wlan0: flags=4163<UP,BROADCAST,RUNNING,MULTICAST> mtu 1500 inet 192.168.1.22 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.1.255 ... # ifconfig wlan0:0 192.168.2.22 up # ifconfig ... wlan0: flags=4163<UP,BROADCAST,RUNNING,MULTICAST> mtu 1500 inet 192.168.1.22 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.1.255 ... wlan0:0: flags=4163<UP,BROADCAST,RUNNING,MULTICAST> mtu 1500 inet 192.168.2.22 netmask 255.255.255.0 broadcast 192.168.2.255 ... # ifconfig wlan0:0 downNo a pořád si píšeme, tak jsem si nic neshodil. Pravda, jsem zvyklý aliasům dávat... no, aliasy. Funguje a hlavně... používá se. Já ho používám. I kdybych byl sám, tak to stačí aby to byla pravda. Debian je Linux: nepravda Debian v množině Linux: pravda
Pravda, jsem zvyklý aliasům dávat... no, aliasy.
Pro vaši informaci: IP aliasing byl odstraněn z jádra s příchodem řady 2.2. To bylo v lednu 1999.
Ne, on chtěl skutečně říct (konstatovat známý fakt), že ifconfig
na Linuxu nefunguje. Na žádné distribuci Linuxu. Je smutné, že si toho někteří nevšimli.
Ještě jednou a polopatě: Ten příkaz tam zůstal spíš omylem, kvůli kompatibilitě s 20 let starými skripty. Neumí správně konfigurovat a zobrazovat adresy rozhraní, IPv6 ani IPv4. Že shodou šťastných náhod pro několik málo BFU konfigurací zdánlivě funguje, to opravdu nic neznamená.
Na Linuxu se příkaz pro nastavení sítě jmenuje ip
.
Nikdo nic nenamítá proti BFU, který chce (z nějakých iracionálních důvodů) v terminálu použít ifconfig
. Dotaz byl spíš o psaní skriptu, který má parsovat síťovou konfiguraci. Takový skript se hodí napsat tak, aby nebyl založený na zastaralém programu udržovaném jen kvůli kompatibilitě.
ip
není moc dobrý nápad. Bohužel strojově zpracovatelný formát výstupu (JSON - tj. pro shellové skripty pořád nic moc) se k jednotlivým příkazům z iproute2 teprve přidává.
ip
nejraději neparsovala vůbec, ale jiná možnost zřejmě není. Snad jen napsat si vlastní program třeba v C, který ty IP adresy ze systému vytáhne.
Nezmar23 by určitě ocenil, kdyby se pro jeho účel dalo napsat např. tohle:
ip addr show wlan0 inet4 --limit=1Jenže to bych po té utilitě asi chtěl moc.
ip
. Není to oneliner.
ifconfig fakticky funguje ve vetsine pripadu
Řekl byste o kalkulačce, která vám většinou dá správný výsledek (jen po ní prostě nesmíte chtít něco "složitějšího"), že funguje? Já ne.
pripady kdy nefunguje jsou takove co BFU (s BFU pozadavky) nepotka
Nemyslím si, že argumentaci BFU je v tomto případě relevantní. Ani ip
, ani ifconfig
nejsou nástoje určené k tomu, aby je používal BFU. BFU bude editovat ifcfg-*
nebo používat něco ještě víc BFU-friendly (třeba YaST).
Ba co hůř, s nástupem nástrojů jako wicked nebo systemd-networkd se dostáváme do situace, kdy BFU nemusí mít vůbec nainstalované balíčky iproute2 ani net-tools a přesto si bude moci nastavit všechno, co bude potřebovat. (A to není nějaká hypotetická myšlenka, s nápadem, že iproute2 (a spousta dalších admin/debug nástrojů) nepatří do Minimal patternů, už jsem se setkal a svůj pokus to zvrátit prohrál; nakonec tam podle všeho přeci jen bude, ale jen proto, že kvůli tomu začaly failovat openQA testy.)
Řekl byste o kalkulačce, která vám většinou dá správný výsledek (jen po ní prostě nesmíte chtít něco "složitějšího"), že funguje? Já ne.Pokud, protože jsem prodavačka nebo BFU, mi stačí, že umí sčítat, odčítat, násobit, dělit a to vždy, tak ano. A že to nemá tenhle čudlík. Nebo ho to má, ale ten výsledek, kterému stejně nerozumím, mi může být jedno. Jak jsem psal. Jestli to je přes zpětně kompatibilní volání nebo ne, je mi jedno. Mně to, pro mé potřeby funguje. A minimálně já to používám a tím se to používá. Třeba taky proto, že nemusím tolik řešit, před kterým jako-U*X systémem zrovna sedím. Nebo ne tolik, syntaxe se trochu lišit bude, ale základní výpis ne.
To právě vůbec není pravda. Pominu-li, že tím, čemu říkáte "NonBFU", mohl být distribuční inicializační skript nebo jiný konfigurační nástroj, tak třeba už to, že ukazuje nějaká fiktivní rozhraní jako eth0:0
, je špatně. Právě ten BFU (ve skutečnosti spíš nějaký mírně (chybně) poučený uživatel než skutečný BFU) se pak bude divit, proč nemůže použít "iptables ... -i eth0:0
".
Stejně tak je špatně už sama koncepce, že rozhraní je přiřazena (jedna) IP adresa, která se nastavuje, na které je syntaxe příkazu ifconfig
založena (ovšem jen pro IPv4, kde se pak dokonce místo odebrání adresy fiktivně "nastavuje na nulovou").
prom=$(ifconfig eth0 |grep -m1 inet)Co na tom chceš ještě osekávat? Osekej to rovnou v tomhle.
ip=$(ip addr show wlan0 | awk '/inet / { split($2, arr, "/"); print arr[1] }')
ifconfig
měl dlouho docela záludný bug, že ořezával jména rozhraní na (IIRC) 9 znaků. Když se to opravilo, tak sice začal dlouhá jména ukazovat celá, ale zase se tím rozbily skripty, které výstup parsovaly tímto způsobem.
prom="$(ifconfig wlan0 | grep 'inet ad' | sed 's/.*dr://;s/ .*//')"(grepovat jen s 'ad' a ne 'adr', aby to slo na CZ (adr) i EN (addr) locale :)
LC_ALL=C ...
" mi přijde spolehlivější a univerzálnější. :-)
Pár příkladů na toto téma:
variable="`grep "$USER" /etc/passwd`" variable="$(grep "$USER" /etc/passwd)" read variable < <(grep "$USER" /etc/passwd)
Připomínám ovšem, jak už tu bylo několikrát řečeno, že příkaz pro správu sítě na Linuxu se jmenuje ip
, nikoliv ifconfig
.
V tom triviálním příkladu asi nebude rozdíl. Ve složitějších situacích rozdíl bude.
Shodné oddělovače (``
) znamenají zásadní omezení z hlediska gramatiky, protože se nedají „hnízdit“. Tohle funguje:
echo "$(echo "$(echo bla)")" echo $(echo $(echo bla))
Tohle „funguje“ hodně nečekaně a debuggovat něco takového bych nechtěl:
echo `echo `echo bla`` # nečekaný výsledek
Takhle je to samozřejmě pěst na oko, ale v delších příkazech se může přesně takový pattern nenápadně schovat a překvapit. Uvozovky tady nepomůžou a například toto nebude fungovat vůbec:
echo "`echo "`echo bla`"`" # chyba syntaxe
Shodné oddělovače (``) znamenají zásadní omezení z hlediska gramatiky, protože se nedají „hnízdit“.
Také jsem si to dlouho myslel. Ale dají:
mike@lion:~> ls -l $(echo -e "sk\x$(echo -en '\x32')ec") -rw-r--r-- 1 mike users 821 čec 10 2015 sk.c mike@lion:~> ls -l `echo -e "sk\x\`echo -en '\x32'\`ec"` -rw-r--r-- 1 mike users 821 čec 10 2015 sk.c
Ale pokud samotný pohled na ten příklad někomu nestačí, aby ho přesvědčil, že není dobrý nápad to používat jen proto, že to jde, pak mu asi není pomoci. :-)
echo $(echo \$HOME) echo `echo \$HOME`
var=$(cmd)
a read var < <(cmd)
není to samé, ale na to snad přijdete, když zjistíte, že cmd
vrací více řádků. Třeba USER je test a v /etc/passwd je test a tester a test123. Hlavně ale, když se vyhnete ifconfig, tak to není třeba řešit.
Předně, který shell je opravdický? Shell podle standardu totiž $(...)
samozřejmě umí. V Dashi, o kterém se povídá, že má ke standardu blízko, funguje $(...)
taky.
Je spousta silných vlastností Bashe, které ve standardu nejsou — třeba numerický typ, příkaz declare
nebo (což chybí hodně citelně) pole — indexovaná i hashovací. Ale netřeba hned každou expanzi a substituci dávat do souvislosti s Bashem.
Souhlas, pole se prostě hodí — a nejen jako cache. Taky hashovací tabulky (declare -A
) jsou fajn.
Někdy se dá jako poor man’s pole použít iterace nad wildcardem názvů proměnných:
a_blah=3 a_zee=4 a_nonsense=5 for name in "${!a_@}"; do echo "${name}: ${!name}"; done
Jenže ukládat do tohoto^^^ je ošklivé, protože vygenerovat dynamicky identifikátor proměnné se těžko dá jinak než pomocí eval
. Radši pole.
Láryfáry. Kdo pole nechce používat, ať je nepoužívá. (Ale já pak s takovým člověkem zdvořile odmítnu pracovat.)
Ve skutečnosti jsou pole mimořádně užitečná, protože umožňují vyhnout se prasárnám kolem parsování stringů s mezerami/oddělovači i expanzím proměnných mimo uvozovky. Obojí je hnusný zlozvyk z dob před poli v Bashi, takže asi z 80. let.
ip
církvi, toho zastřelit. Tolerance musí mít své meze. set -- `ls` for i; do echo $i; done
Předně, který shell je opravdický?Výborná otázka. Myslím tím Bourne Shell, takový ten co najdete na "starších" Unixech. Třeba /bin/sh na Solaris 10 a dál, IIRC. Já bych se rozšoupnul a ty dva bajty tam za #! dal, stejně beztak většina myslela bash, tak proč něco předstírat. Jo GNU rozšíření jsou kolikrát príma, o tom žádná. Kdo byl někdy odkázán na standardně konformní příkazy jistě rád potvrdí.
No já když jsem zkoušel, kolik mých skriptů bude fungovat v Dashi, vzdal jsem to a zůstal u Bashe. A to ještě Dash není ani náhodou tak archivní materiál jako původní Bourne shell.
Na Solarisu pamatuju jenom zsh
, protože jsem ho nikdy neviděl v původní proprietární Sun podobě, jenom jako OpenSolaris / OpenIndianu. (Tu open-source verzi jsem, pravda, viděl docela zblízka. Ale stejně jsem si tam zbaběle nainstaloval Bash.)
prom="$(hostname -I | cut -d\ -f1)"
hostname -I
, protoze vic jak jednu ip nemaj ;D
Tiskni
Sdílej: