Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Řešení dotazu:
to asi neni to co chce, sice podle zadani by to tak i vypadalo ale neco mi rika ze to chce na urovni pameti, takze proste chce mit napriklad pole 20 charu, kde prvniu 4chary bude ten int, pak nejakej jeden char(znak), pak zase 4*char pro int a pak zbytech znaku retezce.
Ja bych to tam nakopiroval pomoci memcopy, nebo primo.
struct __attribute__((__packed__)) RetezecPrefix { int cislo1; char znak; int cislo2; }; int main(int argc, char **argv) { // zpusob 1 int cislo1 = 15; int cislo2 = 2; char znak = 's'; char* cislo1c = (char*)&cislo1; char* cislo2c = (char*)&cislo2; char* ahoj = "ahoj"; char* vysledne_pole = (char*)malloc((strlen(ahoj) + 1) + (2*sizeof(int))); memcpy(vysledne_pole, cislo1c, sizeof(int)); vysledne_pole = vysledne_pole + sizeof(int); memcpy(vysledne_pole, &znak, 1); // vysledne_pole[0] = znak; vysledne_pole = vysledne_pole + sizeof(char); memcpy(vysledne_pole, cislo2c, sizeof(int)); vysledne_pole = vysledne_pole + sizeof(int); memcpy(vysledne_pole, ahoj, strlen(ahoj)); // zpusob2 struct RetezecPrefix rp = {15,'s',2}; char* vysledne_pole2 = (char*)malloc(strlen(ahoj) + sizeof(struct RetezecPrefix)); memcpy(vysledne_pole2, &rp, sizeof(struct RetezecPrefix)); vysledne_pole2 = vysledne_pole2 + sizeof(struct RetezecPrefix); memcpy(vysledne_pole2, ahoj, strlen(ahoj)); return 0; }
#include <string.h> struct my_data { int cislo1; char znak; int cislo2; char text[]; } __attribute__((__packed__)); int main(void) { char pole[256]; struct my_data *data = (void *)pole; data->cislo1 = 15; data->znak = 's'; data->cislo2 = 2; strcpy(data->text, "nejaky text"); // pozor na buffer overflow return 0; }
Obojí výše uvedené je humus. Základní nepochopení smyslu union
.
union intydzr { int i; char c[sizeof(int)]; };Ale pozor na
'\0'
.
Tak já půjdu naschvál špatným příkladem, aneb prasárny s pointery a makry. Takhle se to dá třeba zařídit v čistém C, pokud nechceš používat nestandardní __packed__
kdesicosi.
Jestli to má být portovatelné, pak by bylo dobré do toho pole místo obyčejných integerů přiřazovat htobe32(nějaký_integer)
a číst je odtud pomocí be32toh(integer_z_pole)
. Tohle je popsané v man 3 endian
.
#include <stdio.h> #define ARRAY_TYPE(tail_size, type_name) \ typedef char type_name[2 * sizeof(int) + sizeof(char) + tail_size] #define first_int(array) (*(int*)array) #define middle_char(array) (array[sizeof(int)]) #define second_int(array) (*(int*)(array + sizeof(int) + sizeof(char))) #define tail_string(array) (array + 2 * sizeof(int) + sizeof(char)) #define TAIL_STRING "ahoj" static const char *const TAIL = TAIL_STRING; static const size_t TAIL_SIZE = sizeof(TAIL_STRING) - 1; int main() { ARRAY_TYPE(TAIL_SIZE, Array); Array array; first_int(array) = 15; middle_char(array) = 's'; second_int(array) = 2; for (const char *t = TAIL; *t; ++t) tail_string(array)[t - TAIL] = *t; printf("First int: %d\n" "Middle char: %c\n" "Second int: %d\n" "Tail string: ", first_int(array), middle_char(array), second_int(array)); for (size_t i = 0; i < TAIL_SIZE; ++i) putchar(tail_string(array)[i]); putchar('\n'); return 0; }
sprintf()
.
sprintf()
, nebo obojí.
Tak prosím, ten jednořádkový ekvivalent mé ukázky by mě opravdu zajímal. Kdepak je?
Mimochodem, odkdy sprintf()
píše integery binárně po bytech? Že jsem si toho nějak nevšiml. Nesnažíš se doufám naznačit, že hrůza typu sprintf(string + sizeof(int) + sizeof(char), "%c%c%c%c", ((char*)&integer)[0], ((char*)&integer)[1], ...)
by byla lepší…?
sprintf(str, "%d%c%d%s", cislo1, znak, cislo2, "ahoj");
Uf. To má být vtip? Vždyť to nedělá ani náhodou totéž co moje ukázka. Ptal jsem se na jednořádkový ekvivalent mé ukázky, nikoliv na něco náhodného jiného.
Pravda, zadání je trochu nepřesné (hlavně kvůli tomu podivně zřetězenému příkladu). Já jsem zadání pochopil tak, že integer má být v tom poli binárně jako 4 byty — výslovně je tam zmínka o sizeof(int)
—, nikoliv jako desítková textová reprezentace.
String "2" nebo "15" opravdu nemá velikost sizeof(int)
.
Moje ukázka ze zadání nic nevypouští. V tom je celá pointa. Prostě se snažím zadání interpretovat tak, aby v té interpretaci bylo co nejméně rozporů. Zadání se neptá, „jak zřetězit pár stringů“, ale mluví v podstatě o nějaké packed reprezentaci dat s fixní velikostí (sizeof(int)
atd.). Přesně tu moje ukázka vytváří.
Navíc zadání říká, že data se z toho pole mají dát získat zpátky. Tohle tvé řešení taky nesplňuje, například když zvolím ten char '3'
a závěrečný string "1234"
.
Jo, taky by se mi líbilo řešit věci tak, že půlku zadání vypustím a druhou půlku upravím — to by bylo fajn!
Odpovídám na původní dotaz.
Neodpovídáte.
Jestli to má být portovatelné, pak by bylo dobré do toho pole místo obyčejných integerů přiřazovat htobe32(nějaký_integer) a číst je odtud pomocí be32toh(integer_z_pole).
htonl()
, ntohl()
:-) Ale pak by ten protokol/formát nejspíš měl ta čísla na 32 bitů zarovnaná.
Tahle archaická sada funkcí/maker (většinou) nemá 64-bitové ekvivalenty, proto bych ji příliš nedoporučoval. Vůbec je smutné, že hton{l,s}()
/ntoh{l,s}()
jsou standardní POSIX, zatímco to, co jsem doporučoval, vůbec není standardizované. Ale aspoň to má 64-bitovou verzi a nesnaží se to jedno z možných pořadí bytů nazývat záhadně "network".
Tiskni
Sdílej: