MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Řešení dotazu:
to asi neni to co chce, sice podle zadani by to tak i vypadalo ale neco mi rika ze to chce na urovni pameti, takze proste chce mit napriklad pole 20 charu, kde prvniu 4chary bude ten int, pak nejakej jeden char(znak), pak zase 4*char pro int a pak zbytech znaku retezce.
Ja bych to tam nakopiroval pomoci memcopy, nebo primo.
struct __attribute__((__packed__)) RetezecPrefix { int cislo1; char znak; int cislo2; }; int main(int argc, char **argv) { // zpusob 1 int cislo1 = 15; int cislo2 = 2; char znak = 's'; char* cislo1c = (char*)&cislo1; char* cislo2c = (char*)&cislo2; char* ahoj = "ahoj"; char* vysledne_pole = (char*)malloc((strlen(ahoj) + 1) + (2*sizeof(int))); memcpy(vysledne_pole, cislo1c, sizeof(int)); vysledne_pole = vysledne_pole + sizeof(int); memcpy(vysledne_pole, &znak, 1); // vysledne_pole[0] = znak; vysledne_pole = vysledne_pole + sizeof(char); memcpy(vysledne_pole, cislo2c, sizeof(int)); vysledne_pole = vysledne_pole + sizeof(int); memcpy(vysledne_pole, ahoj, strlen(ahoj)); // zpusob2 struct RetezecPrefix rp = {15,'s',2}; char* vysledne_pole2 = (char*)malloc(strlen(ahoj) + sizeof(struct RetezecPrefix)); memcpy(vysledne_pole2, &rp, sizeof(struct RetezecPrefix)); vysledne_pole2 = vysledne_pole2 + sizeof(struct RetezecPrefix); memcpy(vysledne_pole2, ahoj, strlen(ahoj)); return 0; }
#include <string.h> struct my_data { int cislo1; char znak; int cislo2; char text[]; } __attribute__((__packed__)); int main(void) { char pole[256]; struct my_data *data = (void *)pole; data->cislo1 = 15; data->znak = 's'; data->cislo2 = 2; strcpy(data->text, "nejaky text"); // pozor na buffer overflow return 0; }
Obojí výše uvedené je humus. Základní nepochopení smyslu union
.
union intydzr { int i; char c[sizeof(int)]; };Ale pozor na
'\0'
.
Tak já půjdu naschvál špatným příkladem, aneb prasárny s pointery a makry. Takhle se to dá třeba zařídit v čistém C, pokud nechceš používat nestandardní __packed__
kdesicosi.
Jestli to má být portovatelné, pak by bylo dobré do toho pole místo obyčejných integerů přiřazovat htobe32(nějaký_integer)
a číst je odtud pomocí be32toh(integer_z_pole)
. Tohle je popsané v man 3 endian
.
#include <stdio.h> #define ARRAY_TYPE(tail_size, type_name) \ typedef char type_name[2 * sizeof(int) + sizeof(char) + tail_size] #define first_int(array) (*(int*)array) #define middle_char(array) (array[sizeof(int)]) #define second_int(array) (*(int*)(array + sizeof(int) + sizeof(char))) #define tail_string(array) (array + 2 * sizeof(int) + sizeof(char)) #define TAIL_STRING "ahoj" static const char *const TAIL = TAIL_STRING; static const size_t TAIL_SIZE = sizeof(TAIL_STRING) - 1; int main() { ARRAY_TYPE(TAIL_SIZE, Array); Array array; first_int(array) = 15; middle_char(array) = 's'; second_int(array) = 2; for (const char *t = TAIL; *t; ++t) tail_string(array)[t - TAIL] = *t; printf("First int: %d\n" "Middle char: %c\n" "Second int: %d\n" "Tail string: ", first_int(array), middle_char(array), second_int(array)); for (size_t i = 0; i < TAIL_SIZE; ++i) putchar(tail_string(array)[i]); putchar('\n'); return 0; }
sprintf()
.
sprintf()
, nebo obojí.
Tak prosím, ten jednořádkový ekvivalent mé ukázky by mě opravdu zajímal. Kdepak je?
Mimochodem, odkdy sprintf()
píše integery binárně po bytech? Že jsem si toho nějak nevšiml. Nesnažíš se doufám naznačit, že hrůza typu sprintf(string + sizeof(int) + sizeof(char), "%c%c%c%c", ((char*)&integer)[0], ((char*)&integer)[1], ...)
by byla lepší…?
sprintf(str, "%d%c%d%s", cislo1, znak, cislo2, "ahoj");
Uf. To má být vtip? Vždyť to nedělá ani náhodou totéž co moje ukázka. Ptal jsem se na jednořádkový ekvivalent mé ukázky, nikoliv na něco náhodného jiného.
Pravda, zadání je trochu nepřesné (hlavně kvůli tomu podivně zřetězenému příkladu). Já jsem zadání pochopil tak, že integer má být v tom poli binárně jako 4 byty — výslovně je tam zmínka o sizeof(int)
—, nikoliv jako desítková textová reprezentace.
String "2" nebo "15" opravdu nemá velikost sizeof(int)
.
Moje ukázka ze zadání nic nevypouští. V tom je celá pointa. Prostě se snažím zadání interpretovat tak, aby v té interpretaci bylo co nejméně rozporů. Zadání se neptá, „jak zřetězit pár stringů“, ale mluví v podstatě o nějaké packed reprezentaci dat s fixní velikostí (sizeof(int)
atd.). Přesně tu moje ukázka vytváří.
Navíc zadání říká, že data se z toho pole mají dát získat zpátky. Tohle tvé řešení taky nesplňuje, například když zvolím ten char '3'
a závěrečný string "1234"
.
Jo, taky by se mi líbilo řešit věci tak, že půlku zadání vypustím a druhou půlku upravím — to by bylo fajn!
Odpovídám na původní dotaz.
Neodpovídáte.
Jestli to má být portovatelné, pak by bylo dobré do toho pole místo obyčejných integerů přiřazovat htobe32(nějaký_integer) a číst je odtud pomocí be32toh(integer_z_pole).
htonl()
, ntohl()
:-) Ale pak by ten protokol/formát nejspíš měl ta čísla na 32 bitů zarovnaná.
Tahle archaická sada funkcí/maker (většinou) nemá 64-bitové ekvivalenty, proto bych ji příliš nedoporučoval. Vůbec je smutné, že hton{l,s}()
/ntoh{l,s}()
jsou standardní POSIX, zatímco to, co jsem doporučoval, vůbec není standardizované. Ale aspoň to má 64-bitovou verzi a nesnaží se to jedno z možných pořadí bytů nazývat záhadně "network".
Tiskni
Sdílej: