abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 27
    24.6. 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1995 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Jak načíst v cyklu soubor pouze jednou

    3.12.2017 20:02 Honza
    Jak načíst v cyklu soubor pouze jednou
    Přečteno: 1315×
    Ahoj.

    Když mám v BASH nějaký cyklus ve kterém načítám externí soubory se scriptem, tak se tyto soubory načtou pokaždé když se cyklus opakuje, jde to nějak ošetřit aby se to načetlo jen poprvé aniž bych musel použít funkce? Díky

    Odpovědi

    3.12.2017 20:36 Kit | skóre: 46 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak načíst v cyklu soubor pouze jednou
    Načti je ještě před cyklem. V cyklu pak budeš jen volat již natažené funkce.
    Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
    3.12.2017 20:51 Honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak načíst v cyklu soubor pouze jednou
    ...jde to nějak ošetřit aby se to načetlo jen poprvé aniž bych musel použít funkce? Díky
    3.12.2017 21:22 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak načíst v cyklu soubor pouze jednou
    Nějak mi hlava nebere, proč nechceš použít funkce.
    3.12.2017 21:40 Kit | skóre: 46 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak načíst v cyklu soubor pouze jednou
    To máš jednoduché: Někteří lidé se rádi ptají, jak se střílet do nohy. Když jim odpovíš, jak se do té nohy nestřelit, tak spokojeni nejsou a nebudou.
    Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.
    3.12.2017 22:46 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak načíst v cyklu soubor pouze jednou
    break?
    3.12.2017 23:27 Honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak načíst v cyklu soubor pouze jednou
    Break ukončí cyklus. Již jsem to ošetřil podmínkou.
    4.12.2017 10:38 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak načíst v cyklu soubor pouze jednou

    První možnost je klasický hnus (vyhodnocování zbytečné podmínky v cyklu):

    declare -ri N=10
    # ...
    for ((i = 0; i < N; ++i)); do
      if ((i == 0)); then
        . /někde/nějaký/soubor
      fi
      # ...
      echo "Iteration $i"
    done
    

    Nebo odděl první iteraci cyklu od zbytku cyklu.

    declare -ri N=10
    # ...
    if ((N)); then
      . /někde/nějaký/soubor
      echo 'Iteration 0'
      for ((i = 1; i < N; ++i)); do
        # ...
        echo "Iteration $i"
      done
    fi
    

    Ale bez funkcí tam^^^ prostě bude nějaká duplikace kódu. Pokud se jí chceš vyhnout, asi by bylo lepší použít funkce. Pokud to má být celé hlavolam ze zápočtové úlohy nebo tak něco, kde se za každou cenu nesmí používat funkce, ale cokoliv jiného ano, můžeš (někdy) místo funkcí použít eval a proměnnou (fujBLE!).

    declare -ri N=10
    declare -r STEP='echo "Iteration $i"'
    # ...
    if ((N)); then
      . /někde/nějaký/soubor
      i=0
      eval "$STEP"
      for ((i = 1; i < N; ++i)); do
        # ...
        eval "$STEP"
      done
    fi
    
    4.12.2017 10:50 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak načíst v cyklu soubor pouze jednou
    Ovšem tohle není řešení pro BASH, i když chápu smysl demonstrace kódu, přeci jenom by dávalo větší smysl, kdyby ukázkové příklady odpovídaly tomu, jak by je řešil v shellovém skriptu.
    4.12.2017 15:07 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak načíst v cyklu soubor pouze jednou

    Nerozumím. V jakém smyslu to není řešení pro Bash? Neběží to snad v Bashi? Běží. Takže … v čem přesně je chyba?

    4.12.2017 16:27 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak načíst v cyklu soubor pouze jednou
    Neběží. Teda alespoň ne u mne. Abych byl konkrétní, jde o tu smyčku, na kterou upozornil pisatel níže.
    4.12.2017 16:57 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak načíst v cyklu soubor pouze jednou

    Běží. Teda aspoň u mne. Vyzkoušeno na verzi 4.3.11 a 4.4.12.

    Smyčky jsou zdokumentované (mimo jiné) tady na straně 10. (Taky jsou samozřejmě popsané v manuálové stránce.)

    Nemůže to být spouštěním Bashe v nějakém divném restriktivním režimu? Když ale spustím Bash v režimu --posix, všechny smyčky mi pořád normálně fungují. Tak nevím.

    4.12.2017 17:10 Aleš Kapica | skóre: 52 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak načíst v cyklu soubor pouze jednou
    A. Tak máš pravdu. Uložil jsem ten tvůj kód do souboru a funguje. Předtím jsem to zkoušel tak, že jsem to psal rovnou na konzoli:
    ~$ declare -ri N=10 ; for ((i = 0; i < N; ++i)); do ; echo $i ; done
    bash: chyba syntaxe poblíž neočekávaného tokenu „;“
    Ale nenapadlo mě, že jde o ten středník za do.
    4.12.2017 15:10 bash
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak načíst v cyklu soubor pouze jednou
    Mozno chces nieco take:
    #!/bin/bash
    
    skript=`cat skript_nejaky.sh`
    
    volat=2;
    while [ "$volat" -gt "0" ]; do
    	eval "$skript" # vykona kod v premenne skript
    	
    	let volat--
    done
    
    4.12.2017 15:20 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak načíst v cyklu soubor pouze jednou

    Používat while cyklus na něco s počítadlem je ošklivé.

    volat=2
    for ((i = 0; i < volat; ++i)); do
      eval "$skript"
    done
    
    4.12.2017 15:33 bash
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak načíst v cyklu soubor pouze jednou
    A co by si pouzis by, ak to ma byt v pisane v SH, resp. max. kompatibilne? Prikaz (()) bolo z CSH do BASH prevzate?

    Napada ma este:
    for premenna in `vrat_cisla OD DO KROK`; do
           ...
    done
    
    vrat_cisla prikaz z hlavy neviem ako sa vola. 
    
    4.12.2017 16:05 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak načíst v cyklu soubor pouze jednou

    Kompatibilní je třeba tohle (ve smyslu, že Dash to spustí):

    for i in $(seq 0 2); do echo "$i"; done
    

    Hezčí verze podobné konstrukce, ale bohužel jenom pro Bash:

    for i in {0..2}; do echo "$i"; done
    for i in {a..c}; do echo "$i"; done
    for i in {0..10..2}; do echo "$i"; done
    for i in {a..z..3}; do echo "$i"; done
    
    4.12.2017 16:12 Kit | skóre: 46 | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Jak načíst v cyklu soubor pouze jednou
    Jen málokdy je počitadlo v cyklu k něčemu užitečné.
    Komentáře označují místa, kde programátor udělal chybu nebo něco nedodělal.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.