Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Před rokem byla streamovací služba HBO Max přejmenována na Max. Dle managementu slovo HBO v názvu nebylo důležité. Včera byl Max přejmenován zpět na HBO Max. Kolik milionů dolarů to stálo? 😂
Byla vydána nová major verze 8.0.0 svobodného systému pro detekci a prevenci průniků a monitorování bezpečnosti počítačových sítí Suricata (Wikipedie). Přehled novinek v oficiálním oznámení a v aktualizované dokumentaci.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.4. Přehled novinek s náhledy a videi v oznámení na blogu.
Instituce státní správy nebudou smět využívat produkty, aplikace, řešení, webové stránky a webové služby poskytované čínskou společností DeepSeek. Na doporučení Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost rozhodla o jejich zákazu vláda Petra Fialy na jednání ve středu 9. července 2025.
$ echo $LANG sk_SK.UTF-8 dusan@notebook:~$ echo -e "\x99" � $Nezobrazi? Zobrazi!
Tak tohle^^^ naprosto zjevně nefunguje; takovému znaku se někdy (v jiných, zpravidla webových kontextech) říká tofu. :-P
S UTF-8 locale je totiž kompatibilní jenom spodní polovnia ASCII tabulky. V horní polovině číhá spousta identifikátorů rozšiřujících tabulek pro vícebytové symboly (2 až 6 bytů). Takže pokud se člověk trefí někam nad 128, ale pak dodá jenom jeden byte, je výsledek (až na pár výjimek) celkem nedefinovaný.
Co tedy s tou horní polovinou? Inu, takhle se třeba napíše v UTF-8 terminálu Ř a ř (obojí dvoubytové znaky):
echo -e '\xc5\x99' echo -e '\xc5\x98'
Aby se dala smysluplně využívat horní polovina "ASCII" tabulky k psaní nějakých jednobytových znaků, musel by se člověk vrátit do doby před téměř 20 lety a přepnout si systémové locale zpátky na 8-bitový "ne-UTF-8" terminál. Například iso-8859-2 by v horní polovině tabulky mělo znaky pro středoevropské jazyky, iso-8859-1 tam bude mít znaky pro západoevropské jazyky atd.
Což s sebou nese notoricky známou otázku, co si počít, chci-li mít v jednom textovém souboru český text a jeho francouzský překlad. Proto by se mělo používat kódování UTF-8 a nezadávat nesmyslné (a od dnešní reality odtržené) úkoly, které počítají s 8-bitovou tabulkou ASCII.
echo -e "\xfa" ú
Prý nastuduj si.
Jo. Tak ty si to nastuduj jako první, protože zjevně máš v hlavě zelí, pokdu jde o UTF-8.
Svou "ukázkou" přesně potvrzuješ to, co jsem původně psal. Díky. Ano, když se přepneš do dávné minulosti, do mnou zmiňovaného iso-8859-2, budeší mít (dokonce) smysluplné znaky v horní polovině tabulky (na rozdíl od té kraviny, kterou jsi sem postnul původně). (Ještě štěstí, že se tady nedají editovat příspěvky.)
(Navíc podotýkám, že říkat si anonymně debian+ je opravdu úsměvné, s ohledem na to, jaká ubohá sračka debian je. Ale to jen tak na okraj, mimo téma a tak podobně.)
Bajty s hodnotou 0xFE a 0xFF nejsou nikdy použityzdroj wiki k zatvorke: To ze nieco je zle, neznamena ze je vsetko zle. A to ze tam backend (letmo som kukol link) neni dobry alebo najlepsi, my je jedno. Ja pouzivam forend. Instalujem a pouzivam. Neprispievam. A z uzivatelskeho hladiska mi vyhovuje - rolovacie distro (testing) s uplne nie natuningovanimi novinkami ale zas nie velmi starymi. Siroka podpora (ak nie je s Debianom, tak je kompatibilna s Ubuntu). Najpouzivanejsie na servery. (A systemd mi nevadi, lebo len pouzivam. Neforkujem distro, atd. A max. ak pridam nieco spustat pri starte.)
Tiskni
Sdílej: