Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Jako že by každý měl své "úložiště veřejných klíčů" pomocí kterých by se mohl přihlašovat kam potřebuje? To si v praxi moc nedovedu představit...Tak jednak třeba u SSH to normálně funguje. A jednak nikdo neříkal, že musíš mít někde uložené náhodně vygenerované klíče. Pokud někdo trvá na zadávání hesla (třeba aby se mohl přihlásit i bez svých dat -- protože o ně přišel, nebo protože je na cizím počítači (potenciální bezpečnostní cizího počítače pomiňme)), tak se klíč může vygenerovat deterministicky z (heslo || doména || username || nonce).
Heslo posielam na väčšinu stránok ako plaintext (v rámci https samozrejme), ale neočakávam, že si ho ako plaintext budú u seba ukladať.V tom případě je chyba ve vašem očekávání.
Na prístup do viacerých systémov existujú mechanizmy, ktoré nevyžadujú uloženie plaintext hesla od používateľa. Môžu si vygenerovať vlastný prihlasovací token a ten si medzi sebou zdieľať koľko chcú, ak už sú leniví použiť niečo zložitejšie.Já jsem ale psal o reálných aplikacích. Když chcete uživatelům zpřístupnit Jabber, IMAP nebo Sambu, nebudete hackovat servery, abyste mohl používat přihlašovací tokeny, a nebudete uživatelům vysvětlovat, jak s tím mají pracovat.
V tom případě je chyba ve vašem očekávání.Jirsák, je mi jasné, že ste túto prasáreň na abíčku spáchali Vy, tak ju teraz musíte brániť. Ale normálne to nie je.
Tiskni
Sdílej: