Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 0.4.15 (𝕏) svobodného operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání.
Byl představen rpi-image-gen, tj. oficiální nástroj pro vytváření vlastních softwarových obrazů pro zařízení Raspberry Pi.
Byla vydána nová major verze 8.0, aktuálně 8.0.1, softwaru pro správu elektronických knih Calibre (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vypíchnuta je lepší podpora Kobo KEPUB formátu nebo integrovaný lokálně běžící engine Piper pro převod textu na řeč používaný pro čtení nahlas (již od verze 7.18).
Společnost OpenAI rozšířila své API o nové audio modely. Nový model pro převod textu na řeč (text-to-speech model) lze bez přihlašování vyzkoušet na stránce OpenAI.fm.
Příspěvek Bezpečnost paměti pro webové fonty na blogu Chrome pro vývojáře rozebírá, proč se pro zpracování webových fontů v Chrome místo FreeType nově používá v Rustu napsaná Skrifa z Fontations.
V pátek 21. a v sobotu 22. března proběhnou Arduino Days 2025, tj. každoroční „narozeninová oslava“ platformy Arduino. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je bude možné na YouTube. Zúčastnit se lze i lokálních akcí. V sobotu v Praze na Matfyzu.
Komunitná konferencia Bratislava OpenCamp, ktorá sa uskutoční už o tri týždne 5. 4. 2025 na FIIT STU pozná svoj program – návštevníkom ponúkne 3 paralelné behy prednášok a workshopov na rôzne témy týkajúce sa otvoreného softvéru či otvorených technológií.
Časopis MagPi od nakladatelství Raspberry Pi se s číslem 151 přejmenoval na Raspberry Pi Official Magazine. I pod novým názvem zůstává nadále ve formátu pdf zdarma ke čtení.
home_dir = getenv("HOME"); if (!home_dir) home_dir = getenv("APPDATA"); if (!home_dir) /* jeste neco pro Win9x */V čem je problém?
The QSettings class provides persistent platform-independent application settings. On Unix systems, QSettings uses text files to store settings. On Windows systems, QSettings uses the system registry. On Mac OS X, QSettings uses the Carbon preferences API.Nebo:
wxConfig which is mapped onto the native wxConfigBase implementation on the given platform: i.e. wxRegConfig under Win32 (optionally wxIniConfig) and wxFileConfig otherwise.
grep -L HOME /proc/*/environ 2>/dev/null | wc -l 0Pod rootem to vypíše pár démonů, u kterých se stejně žádná per-user konfigurace nekoná. $HOME je unset leda v případě, že ji uživatel smazal kvůli ladění (musel by mít opravdový dar nešikovnosti aby to udělal omylem), nebo když je systém v single-user módu a potom jsou barvičky ve vimu asi to poslední co člověku schází
2. hladas sposob ako zariadit aby program nebral ohlad na ziadne konfiguracne subory ani premenne prostredia - pochopil som to spravne? A navyse chces aby tento sposob fungoval pre vsetky druhy programov - bez ohladu na to ci boli cielene pre KDE,GNOME, X ci command-line - vsetko jedno - je to tak?
Rovnako ako pri VMS mozes siahnut po assembleri a naeditovat si co len chces. Bud taky dobry a ked skoncis a tento server bude este existovat, prid sa podelit s nami o svoje skusenosti. Medzicasom by som Ti odporucil skompilovat si ten program z upravenych zdrojakov.
Ked chces lepsiu radu, tak povedz o co Ti konkretne ide.
Tiskni
Sdílej: