Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
#include <sys/types.h> #include <sys/wait.h> #include <unistd.h> #include <signal.h> #include <stdio.h> #include <string.h> // odstraneni procesu drive, nez se z nej stane zombie void clean_up_child(int sig_num) { wait(NULL); printf("Odstraneni procesu.\n"); fflush(stdout); } // vytvori proces, presmeruje in na stdin a spusti prikaz // vraci cislo procesu potomka a do out ulozi vstupni FD jako vystup dat potomka int make_child(char **cmd_params, int in, int &out) { int fds[2]; pid_t pid; pipe(fds); // vytvoreni pipy pid = fork(); // vytvoreni potomka if (pid > 0) { // rodic close(fds[1]); // uzavreni vystupniho FD out = fds[0]; // vraceni vstupniho FD printf("Prikaz '%s', pid=%d, fds[0]=%d, fds[1]=%d, in=%d\n", cmd_params[0], pid, fds[0], fds[1], in); fflush(stdout); return pid; } else if (pid == 0) { // potomek close(fds[0]); // uzavreni vstupniho FD // presmerovani stdin na in close(STDIN_FILENO); dup2(in, STDIN_FILENO); close(in); // presmerovani stdout na FD close(STDOUT_FILENO); dup2(fds[1], STDOUT_FILENO); close(fds[1]); printf("Before Exec '%s'\n", cmd_params[0]); fflush(stdout); // spusteni prikazu execvp(cmd_params[0], cmd_params); return -1; // exec se vratil - vznikla chyba } else { // chyba forku return -1; } return 0; } int main(void) { // zabraneni vzniku zombie procesu /* struct sigaction sigact; memset(&sigact, 0, sizeof(sigact)); sigact.sa_handler = &clean_up_child; sigaction(SIGCHLD, &sigact, NULL); */ int out, out1, out_end, r; int r1, r2, r3; char *cmd1[] = {"ls", "-laR", "/etc", 0}; char *cmd2[] = {"sort", 0}; char *cmd3[] = {"grep", "bin", 0}; r1 = make_child(cmd1, STDIN_FILENO, out); r2 = make_child(cmd2, out, out1); r3 = make_child(cmd3, out1, out_end); char str_out[256]; if (r1 == -1 || r2 == -1 || r3 == -1) { printf("Error while making child!\n"); fflush(stdout); } // vypsani vystupu posledniho prikazu while ((r = read(out_end, str_out, 255)) > 0) write(STDOUT_FILENO, str_out, r); printf("\n"); close(out_end); return 0; }
if (pid > 0) { // rodic. Obycejne se tam i hlidaji vracene return kody. Rekl bych, ze mas problem s casovanim, ze se ti ty prikazy vykonavaji tak rychle jak to jen jde a tedy skoro paralelene a tedy si prikazy navzajem nepredavaji potrebne vstupy a vystupy. Necekaji na sebe.
... // vypsani vystupu posledniho prikazu while ((r = read(out_end, str_out, 255)) > 0) write(STDOUT_FILENO, str_out, r); printf("\n"); wait(NULL); close(out_end); return 0; }
#include <errno.h> ... do { r = read(out_end, str_out, 255); if (r == -1) { if (errno == EINTR) { continue; } else { perror("chyba pri cteni"); exit(1); } } write(STDOUT_FILENO, str_out, r); } while (r != 0);
Ten wait tam přeci vůbec nemusí být, ne? Handler vypíše, že byl potomek ukončen a program skončí.Potomka - zombie odstraní pouze příkaz wait nebo jeho odvozenina. Handler bez funkčního volání příkazu wait si může vypisovat co chce, ale potomka - zombie určite neodstraní.
Tiskni
Sdílej: