Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Řešení dotazu:
wc -l
pouštět /usr/bin/wc -l
?
file
a pak count (pole)
a mame pocet radku. Protoze nacteni do pole celeho souboru se dela tak ze kazdy prvek pole obsahuje jeden radek.
Priklad:
$pole_soubor=file ($jm_file);
$pocet_radku=count($pole_soubor);
echo $pocet_radku;
PS: kdyby nekdo nekdy tady neco hledal tak at najde komplet odpoved na toto vlakno
$lines = 0; $f = fopen("soubor", "r"); if ($f) { while (fgets($f) != false) { line++; } fclose($f); }
wc
wc
nemusí být všude dostupné. (Typicky na hostingu se zapnutým safe_mode.)
wc
, teda kvazi optimalne (oproti horeuvedenym navrhom).
inak z orig. wc kodu:
/*
* Line counting is split out because it's a lot faster to get
* lines than to get words, since the word count requires some
* logic.
*/
if (doline) {
while ((len = read(fd, buf, MAXBSIZE))) {
wc ... 16.763 s wc -l ... 0.176 s PHP file() ... Allowed memory size of 134217728 bytes exhausted PHP po řádcích ... 2.183 s PHP po znacích ... 167.147 sNejsme v libc ani v kernelu, ale v PHP, víme?
Fajn, a co takhle 58MB soubor o jednom řádku? :-)
Obecně nejefektivnější bude načítat soubor pomocí fread()
po blocích, řekněme 4 KB, počítat LF a pak případně přičíst jedničku za poslední neukončený řádek.
Tentýž soubor, nahradil jsem konce řádků tečkou:Fajn, a co takhle 58MB soubor o jednom řádku? :-)
wc ... 17.088 s wc -l ... 0.137 s PHP file() ... 0.361 s PHP po řádcích ... 0.250 s PHP po znacích ... 165.240 s
Opět: Netuším, jak to bude vObecně nejefektivnější bude načítat soubor pomocí
fread()
po blocích, řekněme 4 KB, počítat LF a pak případně přičíst jedničku za poslední neukončený řádek.
C
, testy jsem dělal pouze v programech wc
a PHP
.
To je docela zvláštní, že jednou se vám ten soubor do paměti nevešel a podruhé stejně velký ano…
Opět: Netuším, jak to bude v C, testy jsem dělal pouze v programech wc a PHP.
Ale já přece nemluvil o C, i PHP má funkci fread()
.
Nic zvláštního. Paměťový limit mám v PHP 128 MB. Pole s jedním 58MB řetězcem zabere méně místa, než pole s 1202011 řetězci o úhrnné délce 58MB.To je docela zvláštní, že jednou se vám ten soubor do paměti nevešel a podruhé stejně velký ano…
Psát se mi to už nechce, ale vím, že to bude trvat dlouho. Dvojitý (příp. vícenásobný) cyklus ve skriptovacích jazycích celkem spolehlivě zabíjí výkon aplikace.Ale já přece nemluvil o C, i PHP má funkci
fread()
.
Psát se mi to už nechce, ale vím, že to bude trvat dlouho. Dvojitý (příp. vícenásobný) cyklus ve skriptovacích jazycích celkem spolehlivě zabíjí výkon aplikace.Myslíte, že když ten cyklus nevidíte (je schovaný v nějaké knihovní funkci), bude to s výkonem lepší?
Ještě mi docvaklo, že to půjde sAle já přece nemluvil o C, i PHP má funkci
fread()
.
fread()
i jinak, než vnořeným cyklem a to s funkcí substr_count()
. Výsledek 0.207 s
pro jednořádkový 58MB soubor a 0.251 s
pro původní soubor jsou velmi příznivé, vlastně u PHP
nejlepší. Zároveň to bude bezpečně fungovat i pro velmi dlouhé soubory a velmi dlouhé řádky.
A protože je to vítěz, zde je zdroják:
define('LF',chr(10)); $handle = fopen("soubor.txt","rb"); $lines = 0; while (!feof($handle)) { $lines+=substr_count(fread($handle, 8192),LF); } fclose($handle);Ovšem pro krátké soubory bych použil raději
fgets()
, výsledky budou přesné i v případě chybějícího LF na konci.
fgetc(): 14.769s (po znacích/bytech) fread() 2×cyklus 4KiB: 9.326s fread() 2×cyklus 32KiB: 9.248s (v C by toto bylo asi nejrychlejší) file_get_contents(): 9.209s (načtení celého souboru a smyčka) wc : 2.375s file() count(): 0.222s (načtení do pole řádků) fgets(): 0.127s (čtení po řádcích) fread() substr_count() 8KiB: 0.060s fread() substr_count() 32KiB: 0.051s wc -l : 0.024s
Tiskni
Sdílej: