Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravim,
uz hodne dlouho brouzdam po webu a hnedam kde bych mohl stahnout BSD init system. Google toho moc neporadil nasel jsem vesmes jen clanky jak postupovat pri konfiguraci atd. Potom sem narazil na to ze Slackware pouziva BSD, tak sem samozrejme zavital na slackware a ejhle v balickach na stahnuti je jen system V. Nebo alespon poradte kterej balik to obsahuje to sem se taky nikde nedocetl . Diky moc.
Řešení dotazu:
ForrestG, co si predstavujete pod takym pojmom "BSD init system" ? Ne, vazne, muzete nejak popsat, ceho chcete dosahnout?
Mozna mi neco unika, ale BSD init by mel byt proste zpusob starovani OS, kdy se jednoduse interpretuje nejaky zakladni skript ("/etc/rc") - na rozdil napr. od System V initu, kde je nejaky inittab a system runlevelu a odpovidajicich starovacich skriptu. Ani jedo z toho obvykle neni potreba stahovat, je to nedilnou a nemenitelnou soucasti OS.
Tomas
Podle toho co sem si nastudoval tak sou v podstate dva systemy BSD a system V (samo ze jich je vic ale tohle sou nejpouzivanejsi). Funguje to tak ze se jako posledni krok pri bootovani spusti /sbin/init a tem potom spousti skripty podle toho co je to za system. Ted nevim jestli nerikam hovadinu ale, myslim si, ze kazdy z tech systemu bude mit tu binarku /sbin/init jinou. Takze bych potreboval zdrojaky od ty BSD popripade rovnou skompilovanou. Skripty uz snad dohromady dam sam.
Delate si tedy vlastni OS?
Zdrojaky BSD initu muzete mit od kovare tady: www.freebsd.org/cgi/cvsweb.cgi/src/sbin/init/
Tomas
Nerad to priznavam, protoze potom se najdou taci, kteri mi reknou "se v tom nehrab kdyz to neumis", takze ano delam.
Dal sem si za cil udelat gnu/linux na urovni konzole pro jednu embedded desku co mam, tak aby te bezelo cele z ram.
Jako vzor pouzivam SLAX distribuci. Na ten link sem taky narazil ale pouzivam Ubuntu a kdyz sem stahnul zdrojaky a zkusil
klasicky pres gcc kompilovat, tak samozrejme nemam BSD knihovny. Takze sem nabootoval slax a vse potrebne si skopiroval
a ted upravuju rc scripty. Takze problem zda se vyresen.
Ahoj prave ze je to naopak. Reknu ti, kdyz to neumis, tak se v tom hrabej aby ses to naucil.
Spis nez brat jako vzor slax doporucuji podivat se na Linux From Scratch. Sice to ma init reseny pomoci tradicniho SysV Initu, ale zase to ma instalator v podobe knizky ve ktere je popsan postup pri skladani linuxovaho os. Myslim, ze se ti to muze hodit.
Tak diky vsem, sice to ma jeste hromadu chyb, ale uz sem to rozchodil do stadia, kdy se prihlasim a zase odhlasim z konzole a muzu s ni pracovat. Takze sem udelal takovy mali system cca 4MB a bootuje to z CD a bezi z ramky.
Jeste jednou diky
Tiskni
Sdílej: