Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Deep Sky Derelicts.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.5.0. Přináší podporu platformy Mediatek mt8188 nebo nový audio modul ARIA (Automatic Regressive Input Amplifier Module).
Byla vydána nová verze 5.8 programovacího jazyka Swift (Wikipedie). Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Ke stažení budou oficiální binární balíčky pro Ubuntu 18.04, Ubuntu 20.04, Ubuntu 22.04, CentOS 7, Amazon Linux 2 a Red Hat Universal Base Image 9.
Byla vydána nová verze 1.77 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.77 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána beta verze Ubuntu 23.04 s kódovým názvem Lunar Lobster. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Dle plánu by Ubuntu 23.04 mělo vyjít 20. dubna 2023.
Linuxová distribuce OpenMandriva byla vydána ve verzi ROME 23.03. Název ROME říká, že se jedná se o průběžně aktualizovanou (rolling) edici. Stabilní edice nese název Rock, aktuálně OpenMandriva Lx 4.3 Dysprosium.
Tento pátek od 14:00 proběhne v Brně na FI MUNI konference DevConf Mini. Na programu je celá řada zajímavých přednášek od testování releasů Fedory, přes super počítače nebo Big Data, až po závody autonomních aut. Konferenci bude možné sledovat i na online streamu.
Minulý týden proběhla hackerská soutěž Pwn2Own Vancouver 2023. Adobe Reader, Microsoft SharePoint, Oracle VirtualBox, Tesla, Ubuntu Desktop, Windows 11, macOS, Microsoft Teams, VMWare Workstation. Vše hacknuto. Synacktiv získal 530 000 dolarů a Teslu Model 3.
Byla vydána nová stabilní verze 3.5 svobodného 3D softwaru Blender. Přehled novinek i s náhledy v oznámení o vydání a na YouTube.
Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.1 byla vydána nová verze 6.2 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Dolphy bylo vybráno na počest amerického jazzového altsaxofonisty, flétnisty a basklarinetisty Erica Dolphyho.
Zdravim,
uz hodne dlouho brouzdam po webu a hnedam kde bych mohl stahnout BSD init system. Google toho moc neporadil nasel jsem vesmes jen clanky jak postupovat pri konfiguraci atd. Potom sem narazil na to ze Slackware pouziva BSD, tak sem samozrejme zavital na slackware a ejhle v balickach na stahnuti je jen system V. Nebo alespon poradte kterej balik to obsahuje to sem se taky nikde nedocetl . Diky moc.
Řešení dotazu:
ForrestG, co si predstavujete pod takym pojmom "BSD init system" ? Ne, vazne, muzete nejak popsat, ceho chcete dosahnout?
Mozna mi neco unika, ale BSD init by mel byt proste zpusob starovani OS, kdy se jednoduse interpretuje nejaky zakladni skript ("/etc/rc") - na rozdil napr. od System V initu, kde je nejaky inittab a system runlevelu a odpovidajicich starovacich skriptu. Ani jedo z toho obvykle neni potreba stahovat, je to nedilnou a nemenitelnou soucasti OS.
Tomas
Podle toho co sem si nastudoval tak sou v podstate dva systemy BSD a system V (samo ze jich je vic ale tohle sou nejpouzivanejsi). Funguje to tak ze se jako posledni krok pri bootovani spusti /sbin/init a tem potom spousti skripty podle toho co je to za system. Ted nevim jestli nerikam hovadinu ale, myslim si, ze kazdy z tech systemu bude mit tu binarku /sbin/init jinou. Takze bych potreboval zdrojaky od ty BSD popripade rovnou skompilovanou. Skripty uz snad dohromady dam sam.
Delate si tedy vlastni OS?
Zdrojaky BSD initu muzete mit od kovare tady: www.freebsd.org/cgi/cvsweb.cgi/src/sbin/init/
Tomas
Nerad to priznavam, protoze potom se najdou taci, kteri mi reknou "se v tom nehrab kdyz to neumis", takze ano delam.
Dal sem si za cil udelat gnu/linux na urovni konzole pro jednu embedded desku co mam, tak aby te bezelo cele z ram.
Jako vzor pouzivam SLAX distribuci. Na ten link sem taky narazil ale pouzivam Ubuntu a kdyz sem stahnul zdrojaky a zkusil
klasicky pres gcc kompilovat, tak samozrejme nemam BSD knihovny. Takze sem nabootoval slax a vse potrebne si skopiroval
a ted upravuju rc scripty. Takze problem zda se vyresen.
Ahoj prave ze je to naopak. Reknu ti, kdyz to neumis, tak se v tom hrabej aby ses to naucil.
Spis nez brat jako vzor slax doporucuji podivat se na Linux From Scratch. Sice to ma init reseny pomoci tradicniho SysV Initu, ale zase to ma instalator v podobe knizky ve ktere je popsan postup pri skladani linuxovaho os. Myslim, ze se ti to muze hodit.
Tak diky vsem, sice to ma jeste hromadu chyb, ale uz sem to rozchodil do stadia, kdy se prihlasim a zase odhlasim z konzole a muzu s ni pracovat. Takze sem udelal takovy mali system cca 4MB a bootuje to z CD a bezi z ramky.
Jeste jednou diky
Tiskni
Sdílej: