Byla vydána nová verze 6.4 linuxové distribuce Parrot OS (Wikipedie). Jedná se o linuxovou distribuci založenou na Debianu a zaměřenou na penetrační testování, digitální forenzní analýzu, reverzní inženýrství, hacking, anonymitu nebo kryptografii. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Společnost initMAX pořádá sérii bezplatných webinářů věnovaných novému Zabbixu 7.4. Podrobnosti a registrace na webu initMAX.
… více »Byla vydána verze 7.0 open source platformy pro správu vlastního cloudu OpenNebula (Wikipedie). Kódový název nové verze je Phoenix. Přehled novinek v poznámkách k vydání v aktualizované dokumentaci.
E-mailový klient Thunderbird byl vydán ve verzi 140.0 ESR „Eclipse“. Jde o vydání s dlouhodobou podporou, shrnující novinky v upozorněních, vzhledu, správě složek a správě účtů. Pozor, nezaměňovat s průběžným vydáním 140.0, které bylo dostupné o týden dříve.
Organizace Video Games Europe reprezentující vydavatele počítačových her publikovala prohlášení k občanské iniciativě Stop Destroying Videogames.
Společnost Raspberry Pi nově nabzí Raspberry Pi Camera Module 3 Sensor Assembly, tj. samostatné senzorové moduly z Raspberry Pi Camera Module 3.
Cathode Ray Dude v novém videu ukazuje autorádio Empeg Car (později Rio Car) z let 1999–2001. Šlo o jeden z prvních přehrávačů MP3 do auta. Běží na něm Linux. Vyrobeno bylo jen asi pět tisíc kusů, ale zůstala kolem nich živá komunita, viz např. web riocar.org.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.7.
Wayland byl vydán ve verzi 1.24.0. Jde o menší vydání po více než roce. Více funkcionality bývá přidáváno v průběžných vydáních Wayland Protocols.
Textový editor Geany byl vydán ve verzi 2.1. Jde o udržovací vydání po bezmála dvou letech. Obsahuje drobná vylepšení vyhledávání, aktualizace podpory zvýrazňování syntaxe a dále převážně opravy chyb.
Pisete ze jste zacatecnik k *nix systemech.
Podleva ceho jste zvolil prave OpenSolaris ?
Rekl bych ze pro Vas bude pro zacatek schudnejsi pouzit nejake Linux distro jez bude mit ovladace v sobe.
Ethernet pojede urco napoprve. Wifi nevim, nemam moc zkusenosti.
Vyzkousejte Live systemy treba *buntu.
Pro zacatek budete potrebovat system v nemz pojede aspon ethernet abyste mohl studovat na webu ruzne dokumentace a diskuse.
Pokud jste si hral s Basicem tak pro Vas bude *nix shell, psani skriptu apod zcela jiste vhodne. Pomerne jednoduse vytvorite svoje vlastni aplikace z nastroju jez system obsahuje.
protože anglicky téměř neumímPridavam se taky k nazoru, ze jste timpadem s opensolarisem slapnul hodne vedle. Ceska komunita zarucene neni natolik velka jako napr. u gnu/linux nebo freebsd, tak si to tolik nekomplikujte, casu je malo. Vase prvni problemy jsou zarucene jen prvni a budou dalsi a dalsi, s kym to pak chcete resit, kdyz je vetsina dokumentace anglicky?
Tiskni
Sdílej: