Sovereign Tech Fund (Wikipedie), tj. program financování otevřeného softwaru německým ministerstvem hospodářství a ochrany klimatu, podpoří Sambu částkou 688 800 eur.
Společnost OpenAI představila novou řadu svých AI modelů OpenAI o1 navržených tak, aby "strávily více času přemýšlením, než zareagují". Videoukázky na 𝕏 nebo YouTube.
Sailathon 24, tj. hackathon mobilního operačního systému Sailfish OS, proběhne od 27. do 30. září v Praze na Strahově ve školícím centru Silicon Hill.
Bylo vydáno Ubuntu 22.04.5 LTS, tj. páté opravné vydání Ubuntu 22.04 LTS s kódovým názvem Jammy Jellyfish. Stejně tak Kubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Budgie 22.04.5 LTS, Ubuntu MATE 22.04.5 LTS, Lubuntu 22.04.5 LTS, Ubuntu Kylin 22.04.5 LTS, Ubuntu Studio 22.04.5 LTS a Xubuntu 22.04.5 LTS.
Byla publikována veřejná Výroční zpráva Bezpečnostní informační služby za rok 2023 (pdf).
Byla vydána nová verze 8.7 multiplatformní digitální pracovní stanice pro práci s audiem (DAW) Ardour. Přehled oprav, vylepšení a novinek v oficiálním oznámení.
Společnost Juno Computers prodávající počítače s předinstalovaným Linuxem má nově v nabídce linuxový tablet Juno Tab 3. Na výběr je Mobian Phosh, Ubuntu 24.04 (GNOME) a Kubuntu 24.04 (KDE Plasma). Cena začíná na 699 dolarech.
VirtualBox, tj. multiplatformní virtualizační software, byl vydán v nové verzi 7.1. Přehled novinek v Changelogu. Přináší modernizovaný vzhled a ovládání. Přepínat se lze mezi základním a rozšířeným uživatelským rozhraním. NAT nově podporuje IPv6. Linuxový hostitel a host mohou sdílet schránku na Waylandu.
Organizátoři konference LinuxDays 2024 vydali program a zároveň otevřeli registrace. Akce se uskuteční 12. a 13. října na FIT ČVUT v pražských Dejvicích, kde vás čekají přednášky, workshopy, stánky a spousta chytrých lidí. Vstup na akci je zdarma.
Blíží se vydání FreeCADu 1.0. Vydána byla první RC verze tohoto svobodného multiplatformního parametrického 3D CADu. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání.
Řešení dotazu:
nas1.example.com
, nas2.example.com
, protože byste stejně musel psát i čísla portů, a ta by byla rozhodující, takže spíš nas.example.com:9001
, nas.example.com:9002
atd.).
Druhá možnost je použít nějaký reverzní proxy server pro protokol, kterým byste s NAS servery komunikoval. To asi ADSL router umět nebude, takže byste mezi něj a NAS servery musel zařadit nějaký jednoduchý počítač např. s linuxem, který by ten proxy server dělal. Proxy server pak funguje tak, že komunikuje s klientem jakoby v roli serveru, podívá se do komunikace, s kterým serverem (podle jména) chce klient komunikovat a pak sám komunikuje s tímto serverem a komunikaci přeposílá. To samozřejmě funguje jen u protokolů, kde se požadované doménové jméno posílá v požadavku – takhle funguje třeba HTTP. Pokud doménové jméno v komunikaci uvedené není a klient si jej pouze přeloží na IP adresu a dál už komunikuje pouze podle IP adresy, tahle možnost padá a nezbývá, než servery rozlišit podle portu.
_sluzba._protokol.domena životnost IN SRV Priorita vaha cilovy_port pocitač
Tiskni Sdílej: