Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.49.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek i s náhledy obrazovek v oznámení o vydání.
Masivní výpadek elektrického proudu zasáhl velkou část České republiky. Hasiči vyjížděli k většímu počtu lidí uvězněných ve výtazích. Výpadek se týkal zejména severozápadu republiky, dotkl se také Prahy, Středočeského nebo Královéhradeckého kraje. Ochromen byl provoz pražské MHD, linky metra se už podařilo obnovit. Výpadek proudu postihl osm rozvoden přenosové soustavy, pět z nich je nyní opět v provozu. Příčina problémů je však stále neznámá. Po 16. hodině zasedne Ústřední krizový štáb.
Po více než roce vývoje od vydání verze 5.40 byla vydána nová stabilní verze 5.42 programovacího jazyka Perl (Wikipedie). Do vývoje se zapojilo 64 vývojářů. Změněno bylo přibližně 280 tisíc řádků v 1 500 souborech. Přehled novinek a změn v podrobném seznamu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.5 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 138. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Sniffnet je multiplatformní aplikace pro sledování internetového provozu. Ke stažení pro Windows, macOS i Linux. Jedná se o open source software. Zdrojové kódy v programovacím jazyce Rust jsou k dispozici na GitHubu. Vývoj je finančně podporován NLnet Foundation.
Byl vydán Debian Installer Trixie RC 2, tj. druhá RC verze instalátoru Debianu 13 s kódovým názvem Trixie.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za červen (YouTube).
Libreboot (Wikipedie) – svobodný firmware nahrazující proprietární BIOSy, distribuce Corebootu s pravidly pro proprietární bloby – byl vydán ve verzi 25.06 "Luminous Lemon". Přidána byla podpora desek Acer Q45T-AM a Dell Precision T1700 SFF a MT. Současně byl ve verzi 25.06 "Onerous Olive" vydán také Canoeboot, tj. fork Librebootu s ještě přísnějšími pravidly.
Licence GNU GPLv3 o víkendu oslavila 18 let. Oficiálně vyšla 29. června 2007. Při té příležitosti Richard E. Fontana a Bradley M. Kuhn restartovali, oživili a znovu spustili projekt Copyleft-Next s cílem prodiskutovat a navrhnout novou licenci.
Svobodný nemocniční informační systém GNU Health Hospital Information System (HIS) (Wikipedie) byl vydán ve verzi 5.0 (Mastodon).
Řešení dotazu:
Moje otázka je tedy jednoduchá: můžu vytvořit GNU aplikaci se vším co k tomu patří (tzn. licence, použitelnost atd). v systému MacOSX, když budu využívat jen prostředky ze základu systému MacOSX to jest z Darwinu (make, gcc atd.)?Pokud „GNU aplikací“ myslíš aplikaci, kterou uvolníš pod licencí GNU/GPL, pak samozřejmě ano.
To moc nepomuze, Java je na OS X taky naskinovana, ale stejne na to vetsina lidi nadava. V pripade QT bude problem s tim, ze se pravdeposobne nebude korektne chovat ikonka v docku, nebude podporovat services, jinej filedialog a predevsim, nativni programy jsou zalozeny na prvcich, ktery nevim jestli QT obsahuje(namatkou http://www.applelinks.com/images/uploads/charles/xpadwin.jpg) a to vsechno za predpokladu, ze by clovek pouzil QT napsany pro Quartz a nikoliv pro X11. V opacnem pripade by se clovek mohl navic rozloucit i s tim menu nahore...
Bohuzel je to tak, ze skutecne systemove vypadajici aplikaci clovek napise pouze v Cocoa(a asi i v Carbonu, ale ten je obsolete), nastesti ma bindingy nejenom na Objective-C.
Skype je v Cocoa, viz Wiki a hlavne otool -L. Jo Last.fm zapada dobre, to je pravda. Java na OS X ma bohuzel otresny file dialogy a vetsina programu se vzhledem k multiplatformnosti chova tak nejak nijak. Klavesovy zkratky jiny, nepodporuje services atd.. Jinak to ale docela ujde.
Java 6 je i v 32bit(intel) verzi, podivej se do java preferences.
if sys.platform.startswith('dar'): QtGui.QApplication.setStyle('macintosh')
Tiskni
Sdílej: