Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
pkgsend -s file:///cesta_k_Vasi_repositori create-repositori \ --set-property publisher.prefix=jmeno_Vaseho_publisheraNo a do toho můžete poslat balíky ze zdroje:
pkgrecv [-s src_uri] \ -d file:///cesta_k_Vasi_repositori \ fmri_balicku_nebo_vzor_hledaniNejsem si jistý, jestli na cílovém stroji jde přímo:
pkg set-publisher -g file:///cesta_k_Vasi_repositori \ jmeno_Vaseho_publisheraNebo je nutné si místně spustit balíkovací server a ten přidat:
/usr/lib/pkg.depotd -d /cesta_k_Vasi_repositori\ -p Vase_cislo_portu \ --readonly \ --writable-root /cesta_k_docasnemu_adresari_s_pravem_zapisu pkg set-publisher -g localhost:Vase_cislo_portu\ jmeno_Vaseho_publisheraAle to už snadno vyzkoušíte.
pkgsend -s file:///cesta_k_Vasi_repositori create-repositori \ --set-property publisher.prefix=jmeno_Vaseho_publisheraVytvori noveho vydavatele v dane mistni ceste. To je nezbytny predpoklad, abychom ty baliky ze site meli kam prenest, protoze IPS nic takoveho jako sam o sobe existujici balik nezna a to, co tradicne nazyvame balikem je vlastne souborem dat (soubory, akce) vedenych v repozitori pod spolecnym identifikatorem (FMRI).
pkgrecv
, pak umi stahnout vybrane baliky z jedne repozitore (-s
) a publikovat je v repozitori jine (-d
).
Ty kroky, jejichz nutnost muze zalezet na verzi pouziteho pkg. Pak bud pouze na cilovem pocitaci pridaji noveho vydavatele z mistniho uloziste v pripade prvem. A v tom druhem spusti se zdroji na danem miste lokalni instanci balickovaciho "serveru", ktery bude tato data obsluhovat pres HTTP a nasledne pridame vydavatele, ktery tento pristup vyuziva.
Tiskni
Sdílej: