Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
# gpart show
Ako je spraveny mirror:?
# gmirror list
Bohuzial pri gmirror*
nie je mozne robit sync ako pri ZFS - vyberes disk, sync, vyberes druhy disk, sync a mas raid na novych diskoch. tu je to pracnejsie. myslim, ze som to tu uz na abclinxu aj niekomu pisal pre FreeBSD.
Pripravu vies spravit online, raz ten server ale otocit (rebootnut) musis. postupoval by si takto:
a) split mirroru, jeden 80GB disk mas volny
b) vyber 80GB disk, vloz 500GB disk (v 8.2 este cez atacontrol
)
c) priprav 500GB disk (vhodne pouzit GPT table), sprav novy gmirror (nemoze sa volat ako stary), mountni si to pod /mnt/ns
d) ak mas viac geom partitions, mountni aj tie, napr.:
/mnt/ns /mnt/ns/var /mnt/ns/tmp /mnt/ns/usre) cez rsync prekopiruj data do
/mnt/ns
, napr:
cd /; rsync -avxH . /mnt/ns/
Takto to urob pre vsetky mountpointy. Ak ti na tom serveri bezi DB, pripadne nieco, co zapisuje data, je nutne ju na tu chvilu pri syncovani vypnut.
Nezabudni zmenit v /mnt/ns/etc/fstab
mountpointy tak, aby odrazali novy nazov gmirror-u.
Checkni stav utilizacie cez df -m
, FS v /
a /mnt/ns
by mali byt cca rovnake (nejake odchylky v byte-och mozu nastat)
Doublecheckni, ze si nezabudol na to, ze je to bootovatelny disk (boot0 si nahral na prvu particiu pri vytvarani particii cez gpart
). Ak je vsetko ok, otoc server. Nabootuj cez druhy, velky, disk.
Ak je vsetko ok, zrus stary gmirror na starom disku, vymen za novy, vytvor particie podla noveho gmirroru a daj syncovat.
Tiskni
Sdílej: