Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant
ctrl_interface_group=wheel
ap_scan=1
update_config=1
network={
ssid="mojessid"
proto=WPA2
key_mgmt=WPA-PSK
psk="mojeheslo"
pairwise=CCMP TKIP
group=CCMP TKIP
priority=5
}
Příkazem wpa_supplicant se připojím na router (hlásí mi to dokonce CTRL-EVENT-CONNECTED - Connection completed). Ale nikam se už nepingnu. Např. google hlásí unknown host (tj. ani nejde odeslat paket). Na IP adresu routeru pro změnu pakety odesílám, ale 100% loss (žádný nepřijde zpět - nebo co to znamená ta hláška PING 192.168.0.1 (192.168.0.1) 56(84) bytes of data)
Pokud v prohlížeci zadám webovou adresu, tak je tam nějakou dobu "Sending request", pak se objeví "This webpage is not available".
Dodávám, že na routeru není pro žádný počítač individuální nastavení (tj. je stejné pro oba počítače).
Prosím vás tedy o radu: co by mohlo být špatně?
Adresát Brána Maska Přízn Metrik Odkaz Užt Rozhraní
default gw 0.0.0.0 UG 0 0 0 wlan0
gw * 255.255.255.255 UH 0 0 0 wlan0
Nato jsem zkusil znovu pustit wpa_supplicant a už tam zase nejsou, ale o to by se stejně měl postarat ten dhcpcd, ne? Proč to nejde, když dhcpcd běží?
ifconfig wlan0 (adresa klienta) route add default gw (adresa brány-routeru)
ip addr add (adresa klienta)/32 dev wlan0 ip route add (adresa routeru) dev wlan0a kdyby to furt nešlo, tak ještě
ip route add default via (adresa brány)A bránu nastavit i na tom routeru, aby o tý síti vůbec věděl.
ip addr add (adresa klienta)/32 dev wlan0O RLY?
ip a
řekne jaké paramatry mají jednotlivá rozhraní. netstat -r
routovací tabulku. A konfigurace je v v nejakém adresáři v /etc , umístění je různé v ruzných distribucích. nekdy /etc/sysconfig/network někdy /etc/network někdy /etc/sysconfig/networking nebo /etc/sysconfig/network-scipts. Ještě může být nastaveno že sice dhcp běží, ale toto konkrétní rozhraní nekonfiguruje. Zkusit projít skripty.
Díky za odpověď. Zadal jsem příkaz dhcpcd a píše to "dhcpcd already running on pid 1940 (/var/run/dhcpcd.pid)"Možná poslouchá na jiném rozhraní nebo se do něj musí kopnout, aby poslal požadavek. Asi bych ho zabil a spustil ručně
dhclient wlan0
.
A pokud jsi na Linuxu, přestaň používat route a ifconfig, od roku 1999 nefungují.
Tiskni
Sdílej: