Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Mam v sudoers nastavene, aby som niektore konkretne prikazy mohol spustat aj ako bezny user (nielen ako root). Chcel by som pouzit tieto prikazy v skripte, ktory sa tiez bude spustat pod beznym userom. Ako je lepsie to urobit?
sudo skript
a bude vyzerat takto:
#! /bin/bash prikaz1 prikaz2 prikaz3
skript
a bude v nom asi toto:
#! /bin/bash prikaz1 sudo prikaz2 prikaz3
Je mi celkom jasne, ze co sa bezpecnosti tyka, je najlepsie spustat pod rootom co najmenej veci - cize z toho by vychadzala druha moznost, aj ked je jasne, ze to zavisi aj od obsahu skriptu ako takeho. Chcem sa len spytat panov odbornikov, co si o tomto myslia, pretoze druha moznost je samozrejme narocnejsia, co sa tyka nastavenia sudoers. Je prva moznost velka blbost?
Řešení dotazu:
sudoers
je definována jen cesta. Takže běžný uživatel ani nemusí mít právo do toho souboru zapisovat, stačí, když dokáže ten soubor přejmenovat nebo smazat a místo něj vytvořit svůj se stejným názvem. A nebo vůbec nemusí měnit ten skript, ale změní význam příkazů, které ten skript provádí.
Nemal som cas sem velmi chodit v poslednom case - snad este k dacomu bude, reagovat takto oneskorene.
Nerozumiem tomu - len cesta? Ja mam v sudoers zadefinovane cele prikazy (s celou cestou, aj s potrebnymi parametrami). Programy su ulozene v adresari, kde ich bezny user nemoze prepisat, zmazat, nahradit a ani pozmenit. Skratka, sudo pouzivam vylucne na spustenie par konkretnych prikazov, ktore by inac mohol spustit iba root, ale potrebujem, aby ich mohol spustit aj bezny user.
Takto by to malo byt OK, nie?
Uplne chapem, co chces povedat - a uplne s tym suhlasim. Ide prave o to, co si sam napisal - ja sa snazim poskytnut uzivatelovi presne take prava, ktore potrebuje pre svoju cinnost - potrebuje totiz vykonavat aj nieco viac. Rozumiem, ze dakde inde by to bol problem, toto je vsak len domaci laptop...
Navysovanie opravneni uzivatelovi (teda do istej miery oslabovanie bezpecnostnych mechanizmov) je aj napriklad to, ze uzivatel dokaze stroj vypnut. A to je pri domacom stroji snad nevyhnutne.
Tiskni
Sdílej: