Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Řešlili jsme podobný problém na síti s WinNT4 serverem. Po nočním výpadku proudu, co UPSka nezvládla, bylo potřeba, aby různá Win naběhla až po serveru.
Nejjednodušší řešení bylo do boot stanicových Win vložit pauzu 120s. Uživatel to ve dne přeskočí a v noci mu to nevadí.
O FreeBSD toho moc nevím, ale u Linuxu jsem četl, že bootuje pomaleji (než WXP), protože to nikdy nebylo potřeba odlaďovat. Když už se server po roce vypne, aby se vyluxoval prach, nějaká 1min už nikoho nezabije.
Linuxové služby se pouštějí jedna hezky po druhé. U Win si dali práci a služby, kde to jde, spouštějí souběžně. Linux to prý také umí, chce to hodně zkoušení a odlaďování. Nemám představu jak, možná polož dotaz "souběžné spouštění služeb".
make -j
. Myslim ze uz jsem o tom nekde cetl, jenom to ted nemuzu najit. Problem je, ze u normalniho sysvinit by si clovek musel sam napsat ty zavislosti, na Gentoo by ten Makefile asi sel vytvorit automaticky, jak by to slo na FreeBSD nevim.
Tiskni
Sdílej: