Byla vydána alfa verze GNOME 48. S novým přehrávačem zvukových souborů Decibely. Vyzkoušet lze instalační ISO GNOME OS. Vydání GNOME 48 je plánováno na březen.
Společnost OpenAI představila Operator, tj. agenta, který k provádění úkolů (najdi a rezervuj ubytování, kup ingredience potřebné pro uvaření tohoto jídla, …) používá vlastní webový prohlížeč. K tomu využívá Computer-Using Agenta (CUA). Operator je zatím dostupný pouze pro uživatele ChatGPT Pro ve Spojených státech.
SoftBank, OpenAI, Oracle a MGX představili projekt Stargate, do kterého v příštích čtyřech letech investují 500 miliard dolarů. Cílem projektu je vybudovat ve Spojených státech novou infrastrukturu pro umělou inteligenci (AI).
Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
text-overflow: ellipsis;
, která však funguje pouze v IE a Konqueroru (přidává výpustku). Abych tedy omezil případy přetečení titulku, zmenšil jsem jim rozestupy písmen - na řádek se toho vměstná víc (letter-spacing: -0.05em;
).
Zajímá mě, jak se vám takový text čte. Já mám oblíbený font Tahoma, který se i při zmenšených rozestupech renderuje hezky. Jiné fonty třeba vypadají ošklivě... Co je tedy lepší: Zdrcnutý text, nebo ukrojené titulky?
zdrcnutý text může vést (v extrémním případě) k naprosté nečitelnosti.To je pravda, ale v současné podobě to tak doufám není, ne?
Nevím, co vás vede k zavrhnutí zalamování.Připadá mi, že to pak zabírá příliš místa a vypadá nevzhledně, když se na další řádek dostane třeba jen jediné slovo (což by bylo ve většině případů).
Možná by nebylo špatný zkusit omezit nadpis zprávičky třeba na dva řádky a omezit spíš autory (aby nedávali zbytečně dlouhé nadpisy).Titulky jsou omezeny počtem znaků (50).
Taky by mohlo ušetřit něco místa, kdyby se tučný font nahradil normálním a místo toho se nadpis podtrhnul.To jsem zkoušel a připadaly mi ty titulky velmi nevýrazné - příliš splývaly s okolím.
v současné podobě to tak doufám není
Není, myslel jsem situaci, kdy by zdrcnutí bylo použito místo oříznutí textu, který "vyběhne" z rámečku.
Připadá mi, že to pak zabírá příliš místa a vypadá nevzhledně, když se na další řádek dostane třeba jen jediné slovo (což by bylo ve většině případů).
Nemůžu posoudit, neviděl jsem. Ale možná nechápu, proč ty nadpisy chcete zavést, když to doteď šlo bez nich - nadpis (čehokoli) obvykle slouží k tomu, aby se člověk rychle zorientoval v tom, co je "uvnitř". Oříznutý nadpis tuto funkci IMHO moc dobře neplní (v podstatě mi přijde zbytečný, když to srovnám s předchozím řešením - zprávičky bez nadpisů). K čemu je dobrý nadpis "James Bottomley: OS X je luxusní v", "Specifikace OOXML unikla, ISO našt" nebo "Firefox pro mobilní zařízení postup"? Myslím, že by bylo lepší spíš oželet jeden řádek těla zprávičky na úkor jednoho řádku nadpisu. To, co mě zajímá si stejně většinou otevřu v novém okně (aspoň pokud jsou příspěvky v diskusi), takže mít kratší tělo by tolik nevadilo. Doporučil bych inspirovat se rootem - jejich sloupek se zprávičkami mi přijde přehledný, přestože nadpisy tam mohou být na víc než jednu řádku.
proč ty nadpisy chcete zavést, když to doteď šlo bez nichAby lidem stačilo mrknout na nadpis, podle kterého se mohou rozhodnout, jestli vůbec budou zprávičku číst. Doposud bylo nutné zprávičku přečíst v podstatě celou, aby se člověk dozvěděl, o co jde. Nezobrazování nadpisů zpráviček bylo spíše opomenutí, které jsme dlouho neřešili, než záměr.
Není, myslel jsem situaci, kdy by zdrcnutí bylo použito místo oříznutí textu, který "vyběhne" z rámečku.Tak to nebylo myšleno. Tak, jak to je nyní, to už zůstane (pokud se dost lidí neozve, že jim to nevyhovuje) - tím myslím míru "zdrcnutí".
K čemu je dobrý nadpis "James Bottomley: OS X je luxusní v"Oříznutých titulků nebude moc. Navíc mají nastaven atribut title, takže po najetí myší se zobrazí nadpis kompletní.
Doporučil bych inspirovat se rootem - jejich sloupek se zprávičkami mi přijde přehledný, přestože nadpisy tam mohou být na víc než jednu řádku.No, to je právě to, co se mi na tom nelíbí... Jinak mám pocit, že je to v podstatě totéž.
Aby lidem stačilo mrknout na nadpis, podle kterého se mohou rozhodnout, jestli vůbec budou zprávičku číst.
Takový důvod bych samozřejmě očekával a přijde mi rozumný, ale právě proto by to IMHO chtělo neoklešťovat informační hodnotu toho nadpisu. Je OS X luxusní výtvor nebo vězení? Je ISO naštvané nebo někoho naštvalo? Postupuje Firefox (někam) nebo postupně končí? Spíš to mate a tím, že to čtenáře nutí domýšlet, je to takové nepříjemně provokativní. Nakonec stejně musím číst dál, abych pochopil, o co jde. Určitým řešením (i když nijak zvlášť dobrým) by mohlo být zmenšení limitu pro nadpis, aby se do řádku vlezl celý - "James Bottomley o OS X". Informační hodnota by byla zhruba stejná (resp. stejně malá), ale aspoň by to tak neprovokovalo.
Tak, jak to je nyní, to už zůstane (pokud se dost lidí neozve, že jim to nevyhovuje) - tím myslím míru "zdrcnutí".
Tak to jo, čitelnost při tomhle zdrcnutí považuju za dostačující.
Navíc mají nastaven atribut title, takže po najetí myší se zobrazí nadpis kompletní.
Tak najet myší na titulek mě vůbec nenapadlo. Ale je to moje chyba? No, možná je. Ale stejně se z toho vytrácí ten záměr "mrknu a vidím". Ten první dojem, kdy nadpis končí nejen uprostřed slova, ale dokonce i uprostřed písmene, je, že je to řešení takové trochu negramotné. A pokud je jediný důvod tohoto řešení to, "aby to vypadalo", považuju to za trošku kontraproduktivní (protože slovo uprostřed useknuté a titulek "končící za rohem" moc "nevypadají"). Pravidelní návštěvníci si samozřejmě zvyknou, protože sem nechodí kvůli tomu "jak to vypadá". Ale třeba se svým názorem zůstanu osamocen.
Doposud bylo nutné zprávičku přečíst v podstatě celou, aby se člověk dozvěděl, o co jde.Nemyslím si. Zprávičky typu Vyšlo LSB, Vyšla nová SubVersion jsou přehledné hned z prvních slov. Dále v každé zprávičce to nejdůležitější vždy zvýrazní odkazy. Takže když první řádka je bez odkazu, oči automaticky hledají odkazy dále.
Nemyslím si.No, spousta lidí si to myslela, a proto jsme na to zareagovali
Oříznutých titulků nebude moc. Navíc mají nastaven atribut title, takže po najetí myší se zobrazí nadpis kompletní.Šlo by udělat, aby se ten titulek posouval, když je moc dlouhý? Mám na mysli něco podobného jako je reklama jobs, která scrolluje, snad jen s tím, že posunutí by se vyvolalo pouze najetím myši. (Navrhuju to s tím, že by to možná bylo lepší než oříznutí. A jen za předpokladu, že s tím nebude moc práce navíc.)
Prakticky je to podle mne nesmysl -- máte spoustu nadpisů zpráviček na stránce, a není možné zjistit, který právě čtete.Ehm - tak ještě jednou: posunutí by se vyvolalo pouze najetím myši. Děkuji za pozornost.
Ale pro člověka, který takové překvapení nečeká, myslím i extrémně matoucí.To možná jo...
overflow
).
pozdavala by se mi moznost vypnuti nadpisu v mem profilu, pokud to jako soucast webu zustane...To by mělo jít zařídit.
To bych take bralV profilu si můžete nastavit původní vzhled a chování.
useknuty konec zpravicky treba jen kvuli trem slovumPříliš dlouhé zprávičky také usekáváme, ale je tam nastaveno, kolik minimálně musí být useknutých znaků, aby k tomu vůbec došlo. Když taková podmínka není splněna, k rozdělení nedojde.
V profilu si můžete nastavit původní vzhled a chování.Super! uz to mam postarym. Diky
text-overflow: ellipsis
a rozestup písmen bych nezmenšoval – připadá mi kontraproduktivní vypisovat titulek tučným písmem (aby upoutal), a pak ho zdrcnout, takže se hůře čte. A nemyslím si, že by autoři fontů jen tak pro nic za nic přidávali rozpal písmen, aby se jeho zúžením nezhoršila čitelnost – třeba u mě s písmem Arial je čitelnost viditelně horší.
Nemyslím si, že by oříznutí nadpisu bez výpustky byla taková tragédie, že by to činilo obsah nepřístupným nebo i jen dostupným s menším komfortem. Takže bych tady klidně byl pro to, že kdo má „hloupý“ prohlížeč, má prostě smůlu, ale web se kvůli tomu nebude kazit těm, co mají lepší prohlížeč. Aspoň budou mít uživatelé motivaci něco se svým prohlížečem udělat a třeba hlasovat v bugzille prohlížeče pro implementaci této vlastnosti. Např. pro Firefox tento požadavek oslavil zrovna včera pěkné tři roky, co je ve firefoxí bugzille (už se propracoval do stavu new
)
…která však funguje pouze v IE a Konqueroru…A v Safari, takže nejspíš i v Google Chrome. Líbí se mi to.
Tiskni Sdílej: