V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Kdyz uz pises o filozofii linuxu, tak jejim zakladem jsou user contributions. Zdrojaky abicka jsou pod GPL, nic ti nebrani poslat patch. Nicmene pred nasazenim budu testovat, jak kvalitni ty OSM mapy jsou, zda se v nich skutecne vyznam a najdu cestu. Jsem pragmatik.
Nejsou. Proklikal jsem se na Frenstat a vetsina mesta uplne chybela. Cekal jsem, ze budou chybet cisla popisna, ale cele ulice a ctvrti? Absolutne nechapu, jak jsi mohl neco takoveho navrhnout. To mame byt ideologicky stastni, ze mame open mapy, prestoze podle nich nenajdes misto urceni?
Openstreetmap je už v dnešní době na některých i venkovských místech přesnější něž Google Maps, některé lokality jsou tak zmapované, že zde najdete ulice, které nejsou nikde jinde zveřejněné, nebo např. budovy, stezky. ČR je zmapována místy opravdu kvaltně a někde se nachází mírný podprůměr. Myslím že pokud bude vývoj těch map pokračovat stejným tempem co nyní a google nezmění své zdroje map, má na krku silného konkurenta (aspoň v ČR).
Pokud se někam chci dostat, nejdřív hledám v openstreetmap, teprve poté v google maps. Praha je zmapována výborně, ale menší města (a hlavně vesnice) jsou na tom hůř. User-contribution je fajn, ale pokud nechcete bloudit, je lepší se podívat na kompletní mapu. Taková polovičatá řešení, například využívat OSM pouze pro Prahu, se mi zdají příliš složitá a nepříliš elegantní. Počkal bych, až tento projekt vyzraje ;)
Dobre, mame tedy od tedka zpravicky na toto tema mazat? Nikomu nebranime OSM pouzivat, ale prosim ani vy nikoho nenutte pouzivat OSM, pokud nechce. Tohle mi pripada jako diktatura. Kde jsou pak idealy svobody?
Z praktickeho hlediska OSM bude vzdycky pozadu. Budete treba schopni pokryt vsecky ulice, ale co treba cisla popisna, zastavky tramvaji, hospody, firmy? To vsecko je dost dulezite, kdyz se divam na mapu a neco hledam. Pokud se nespojite s nejakym velkym vyrobcem mapovych podkladu a nebudete s nim sdilet udaje, tak budete mit jen niche produkt. Na druhou stranu, kdyby existovala jedna velka mapa se vsemi temito udaji, byla by sdilena i s komercnimi entitami (treba seznam.cz, PLAN Studio) a slo by upresnovat chyby, to by bylo super.
~$ echo 'Dobre, mame tedy od tedka zpravicky na toto tema mazat? Nikomu nebranime OSM pouzivat, ale prosim ani vy nikoho nenutte pouzivat OSM, pokud nechce. Tohle mi pripada jako diktatura. Kde jsou pak idealy svobody?'| sed 's/OSM/google maps/g'
Dobre, mame tedy od tedka zpravicky na toto tema mazat? Nikomu nebranime google maps pouzivat, ale prosim ani vy nikoho nenutte pouzivat google maps, pokud nechce. Tohle mi pripada jako diktatura. Kde jsou pak idealy svobody?
uzavrieme to tak, že dorobím aby šlo dať aj osm (bude tam prepínač, ktoré mapové podklady majú byť použité pri konkrétnej akcii) ? komitneš ?
potom môžeme začať flame/anketu, ktoré ma byť default a v akom poradí majú byť ... :)
Nelíbí se mi, jak pokaždé odpovídáš obracením mého textu. Jak puberťačka.
Pokud by to tam mělo být, tak jedině z pohledu uživatele, ne zadavatele akce. Tohle by mělo být uživatelské nastavení. A upřímně, nedovedu si představit, jak by se to mělo ovládat, jako že tam někdo uvidí google a pak bude přepínat na OSM? Jedinou možností je fakt změnit si default ve svém nastavení a pak se mu bude vždy zobrazovat mapový server dle jeho přání. IMHO je to ale zbytečnost, funkce pro pár lidí. Zkus prosím napsat zápisek do blogu a uvidíme, kolik zájemců najdeš. Aby to mělo smysl commitnout, chce to více než jednotky desítek zájemců, jinak to nestojí za následnou údržbu.
Tiskni
Sdílej: