Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Měl jsem téma na hodně stránek. Neměl jsem čas ho tak rozvést, tak je tak nějak normálně dlouhé. Přesto sám bych volil ucelenost a vše na jedné stránce. Případně více stránek textu a jeden odkaz pro diskusi.
Chápu, že seriály asi zlepšují věrnost čtenářů i lépe tvoří svou souvislostí obsahovou linii?
Osobně nemám rád roztrhané články, protože: člověk neví kolik toho ještě zbývá (kde je), nelze v nich vyhledávat, nelze je vytisknout, nelze je uložit, načítání následující části zdržuje (a rozptyluje pozornost, člověk pak dělá přednačítání do tabů), vracení se zpět zdržuje (obzvlášť citace do diskuze se blbě hledá), „modemistu“ může trefit šlak, když se odpojí, a pak zjistí, že chybí konec.
Navíc jak sám přiznáváš, člověk snadno zapomene na pokračování a vrhne se do diskuze.
Pokud se přesto rozhodnete dělit články, diskuzi uveďte až na konci článku. Diskuze uprostřed článku opravdu vypadá hloupě, nezkušený člověk se může domnívat, že diskuze, kterou vidí, se váže jen k dané části článku (jak by odvodil od seriálu), případně naopak přehlédne dokončení článku.
Co se týče jazykových verzí, tak bych z nich udělal skutečnou jinou verzi. To znamená, aby redakční systém to chápal a diskuzi ukazoval u obou, aby bylo jasně vidět, že se jedná o totéž a ne o další část článku nebo seriálu. Dokonce by server mohl vzít v úvahu HTTP hlavičku Accept-Language. Z hlediska přístupnosti by měl být správně vyplněn atribut lang (xml:lang).
Popravdě pokud s délkou textu nemají problém mobilní prohlížeče, tak bych nedělil.
Napadá mě, že by to šlo řešit tak, že by na konci první stránky bylo kromě odkazu na následující stránky také tlačítko "načti celé v jednom kuse".
Jsem pro. Ještě lepší by bylo, kdyby si to člověk mohl nastavit v profilu jako default, ale protože já to určitě programovat nebudu, nebudu si vymýšlet.
Tiskni
Sdílej: