Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Hledal jsem tuhle nedávno, jak se vytvoří soubor s příponou .img
, který pak pomocí protokolů RARP a TFTP poslouží jako bootovací obraz.
Tyto obrazy prokazatelně existují. Například Gentoo a Debian mají takové obrazy pro PowerPC, Sparc nebo SGI MIPS.
Nikde neexistuje žádný návod pro jejich vytváření ani program, který by je tvořil. Jsou podezřele malé. Nemohu je namountovat jako loopback.
Takže mé otázky zní: Co tyhle obrazy obsahují? Kde se vezmou? Jak bych si mohl vytvořit nějaký vlastní obraz s mnou zkompilovaným kernelem?
Jupí! Existuje skript pro tvorbu těch image. Sice je určený pro Gentoo, ale asi není problém ho upravit.
Ale co je to ten piggyback
? Kde se to vezme? O tom jsem nikdy neslyšel...
Jinak grub nebo pxelinux uz mas rozchozeny?
Kdepak, zatím jen zjišťuju, jak na to. Rozdrbat funkční (byť zastaralý) systém bez jistoty rozumného výsledku bych nechtěl.
Vřele díky za radu. Ještě trochu zagooglím a už bych se do toho mohl dát. Jen mě překvapuje, že takový (relativně kompilovaný) postup není nikde podrobně popsaný. V tom skriptu, o kterém jsem psal výše, se obraz vytváří ještě trochu jiným postupem, ale asi půjde v zásadě o totéž.
Teď ještě kdyby se mi podařilo rozchodit ten cross-compiler a už bych skoro mohl instalovat...
Otázka ovšem je, jestli je vůbec možné rozumnou podmnožinu Archových balíčků zkompilovat pro sparc64... U Gentoo jsou na takové portování celé týmy lidí a dělají tam různé úpravy.
Ano, Sparc umí bootovat po síti. Je na to spousta návodů. Dokonce se tím zabývají i někteří lidé kolem ABCLinuxu. Jen mi není jasné, co to je Stop-A. To je nějaká zázračná klávesová zkratka. Je snad na originálních SUN klávesnicích nějaké magické tlačítko navíc? Co když člověk nemá takovou klávesnici? Třeba je to Ctrl nebo Alt - těžko říct...
Někde nahoře jsem dával odkaz na skript pro Gentoo, který přímo vytvoří ten požadovaný bootovací obraz. Používá se RARP a TFTP. Někde tady na Ábíčku byl dokonce nějaký návod pro Debian + Sparc.
Obrazy pro TFTP netboot se dají stáhnout přímo na stránkách Gentoo nebo Debianu. Člověk si ale hodně zakliká, než je najde...
Já mám v plánu se pokusit o úpravu rozumné podmnožiny ArchLinuxových PKGBUILDů tak, aby byl na cílové platformě i rozumný balíčkovací systém. Pokud jde o hotové obrazy pro Debian a Gentoo, ty zkoušet nechci, protože mi to připadá málo dobrodružné.
Stop-A je zkratka pres kterou se leze do OBP...
Vím, co dělá Stop-A, to už jsem stokrát někde četl. Nevím ale, co to je Stop-A. To tlačítko Stop je na klávesnici? Nebo zvenku na case? Nebo je to prostě jen nějaký speciální znak, který se pošle konzolí?
Slyšel jsem, že na PC klávesnici je podstatná sekvence '~#
'. Netuším ovšem, co dělá a jestli nahrazuje Stop-A.
Pro SUN je vzdy specialni SUN klavesnice vcetne sun mysi.
To bych neřekl. Například Sun Netra T1 má sériovou konzoli na portu typu RJ45. Dá se ovládat úplně běžnou klávesnicí pomocí stroje typu PC. Stačí si vyrobit redukci z RJ-45 do klasického devítipinového COM-portu RS-něco. (Návodů je na internetu několik.)
I kdyby se k tomuto stroji dala připojit klávesnice (a jistě dala, neboť má 2 USB porty), nemělo by to žádný smysl, protože nemá grafickou kartu ani jiný výstup na monitor. K jeho ovládání je vždy potřeba další počítač.
Tiskni
Sdílej: