Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.14 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.15. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.
Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."
Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.
Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.
Přečetl jsem pár příspěvků, ale nejsem z nich nijak chytrý. Lépe je jednou vidět než 100x číst. Hledám způsob, jak trochu urychlit internet(naštěstí už nemám dialup, ale 1000Kč měsíčně za ADSL s 500K a paušál, je furt dost).
Takže je pravda, že se připojení nezrychlí? Pokud ano, tak proč se torrent používá? To je ale lamovský dotaz. I když to je s tou rychlostí k pláči, ale alespoň se zasmějete.K čertu s ISP, který používá wifi spoje.rovná se k čertu se všemi uživateli mimo velká města.
Jinak si neumím představit, že by ISP u kterého pracuju připojoval okolní vesnice kabelem. To by ten net musel stát deset krát víc, aby se to aspoň trochu vyplatilo, nehledě na to, že je třeba spousta povolení.
Přečetl jsem pár příspěvků, ale nejsem z nich nijak chytrý. Lépe je jednou vidět než 100x číst. Hledám způsob, jak trochu urychlit internet(naštěstí už nemám dialup, ale 1000Kč měsíčně za ADSL s 500K a paušál, je furt dost).To je opravdu dost. Jak už bylo řečeno torrent slouží k distribuci dat a to poměrně vysokou rychlostí. Pokud tomu tak není zkontrolujte si "forwardování portu" a to, že používáte šifrované spojení.
transmission
. Pokud máš tahle nízkou rychlost na jakémkoliv torrentu, pak máš asi něco nakonfigurováno špatně. Mrkni se o post výš.s kazdym dalsim stahovacem rychlost nesnizi ale vetsinou zvysiTohle je do značný míry nesmysl. Když si vezmete, že v té síti musí platit rovnováha mezi přijatými a odeslanými daty, tak vám vyjde, že průměrná_rychlost_downloadu = průměrná_rychlost_uploadu * (#S + #L) / #L kde #S a #L je počet sdílečů a stahovačů. Pokud je dost členů té sítě na ADSL, tak může být průměrná rychlost uploadu tak 10-20 kB/s (i míň). Z toho žádný extra rychlosti nevytřískáte (kolik by muselo být sdílečů na jednoho stahovače?). Z toho je vidět, že aby přidání stahovače zvýšilo rychlost, musí zvětšit průměrnou rychlost uploadu, a tedy musí mít dost dat a rychlou linku (uplink). Taky se nesmí odpojit příliš brzo (tím by snížil počet sdílečů v budoucnu). A k čemu je teda torrent? Nejvíc asi k distribuci souborů při minimalizace vlastních nákladů. (Tzn. pokud tazatel třeba chce distribuovat fotky z nějaké akce a nemá někde FTP server, stačí to dát na torrent a pak si to od něj stáhne jen pár lidí a zbytek si to stáhne od nich).
btlaunchmanycurses /cesta/k/torrentům --max_upload_rate 0
ale nedělá se to, protože už není FUP a je dobré tak sdílet ostatním to co si sám stahuješ, tak jen netahej, ale i sdílej
Tiskni
Sdílej: