Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Proč ne? Tak třeba: 1) Je to šest let staré! Minimálně bych to nedával do zpráviček, tady na ten server už několikrát řeč přišla. Ať si o svém nadšení autor napíše v blogu.Jó, tak to soráč. Viděl jsem to v nějakým blogu, takže to člověk automaticky interpretoval jako novinku :D
haha, vravim si jak je mozne ze vyhralo c alebo c++? Pozriem a uz je mi to jasne. V teste sa nezucastnil kompilator Borland Delphi. Myslim to smrtelne vazne.
Pokud budete měřit rychlost kompilace, pak je to docela dobře možné. Ale co do rychlosti výsledného kódu… to opravdu ne.
...a v Lispu skok neudelate vubec.A vo co že jo?
(defun funkce1 () (tagbody (labels ((funkce2 () ;; Ackoliv je tag OUT lexikalne vymezen formou TAGBODY, ;; muze byt skok na nej proveden z vnorene funkce o nekolik ;; stack frames nize. V takovem pripade se ovsem korektne ;; odroluje zasobnik a provede se cleanout cehokoli, co je ;; zapotrebi. Cize zadne pitome JMP, ale dobre osetreny ;; bailout jako u vyjimky. Mame preci jednadvacate stoleti! :) ;; (Nekteri z nas uz takovych tricet let... :D) (unwind-protect (funkce3) (print "Zasobnik se odrolovava, cistime resources!"))) (funkce3 () ;; Fuj, GOTO ahead! ;) Kdyz tam nedam tu podminku, smaze ;; mi kompilator kus kodu jako nedosazitelny, parchant jeden! :D (if (/= (random 2) 0) (go out)))) (funkce2) (print "Normalni navrat.") (return-from funkce1)) out (print "Navrat skokem na OUT")))
defppclapfunction
/defx86lapfunction
v OpenMCL) pro SBCL nevím. Ale poměrně konformní cestou, jak nějakou operaci dostat do SBCL skrzevá assembler, by mělo být napsání vlastního VOPu. Navíc je to mírně granulárnější než napsání funkce a snad by to mohlo hrát líp se zbytkem kompilátoru. Zatím jsem to nepotřeboval, ale docela by se mi na některé věci hodila instrukce PSADBW, hlavně na metrické stromy Brr.. GOTO Ješte lepší jsou samomodifikující se kusy kódu ... a tohle není hardcore příklad, ale dejme tomu taková ukázka běžného použití.
CONTROLS ld a,(CONSEL_B) out (254),a ld a,(CONSEL_CL) ld (CLS_COL),a call CLS ld hl, CONTR_TXT call TEXTOUT CONTROLS0 call PAUSENK ; počkej dokud uživatel nepustí klávesu call INKEY cp 49 jr z,CONTR_KB ; uživatel zvolil klávesnici cp 50 jr z,CONTR_AM ; uživatel zvolil AMOUSE cp 51 jr z,CONTR_KM ; uživatel zvolil KMOUSE cp 113 CONTR_QA jp z,CONTROLS ; tato adresa má být přepsána adresou pro ukončení programu jr CONTROLS0 CONTR_KB xor a jr CONTR_END CONTR_AM ld a,1 jr CONTR_END CONTR_KM ld a,2 CONTR_END ld (MOUSE_HID),a ; nastaví human interface device CONTR_EA jp CONTROLS ; tato adresa má být přepsána adresou pro pokračování běhu
"JVM dokaze delat za behu dalsi optimalizace, ktere ani ten nejskveleji optimalizujici kompilator bez kristalove koule v compile time zvladnout nemuze. Bohuzel, na prikladech typu vynasob dve matice a udelej to rychle, se to neprojevi."Jak píše pan Ponkrác, AOT kompilátor zase může v compile time provádět další optimalizace, které ani nejskvělejší optimalizující JVM nemůže bez stroje času provést, protože na ně prostě nemá čas.
Tiskni
Sdílej: