Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Zdravim,
mam taky problem, s ktorym si neviem uz dlhsie poradit. Resp. poradit ano, ale neviem sa ho uplne zbavit.
Problem je v tom, ze mam externy usb disk a na nom JFS filesystem. Pri kazdom uspavani sa vykona toto:
umount /media/disk
sync; sync; sync
Problem je ale v tom, ze ked sa ho pokusim neskor znovu pripojit, je potrebne vykonat fsck /dev/disk
, inak mu furt nieco vadi.. Vacsinu casu to nie je problem - pri fsck sa len prehra journal a je pokoj. Dnes sa ale journal neprehral, miesto toho sa spustila standardna kontrola a par giga dat (nastastie tam mam "len" nedolezite data a zalohy) slo do lost+found (samozrejme pod divnymi nazvami atd., takze v podstate su to uz nepouzitelne veci...).
Nie je divne ze aj po umount + 3x sync ostane ten disk v nekonzistentom stave?
Mna teda napada ako mozny zdroj problemov len to, ze ten disk je kus blby a nezapisuje data, ked ma ale drzi si ich pridlho v cache. A mam pocit ze cez USB mu neprikazem, ze uz to ma flushnut...
Druha moznost je ze niekto v ubuntu teame ten JFS pekne zmrsil - ale to sa mi az nechce verit, ze je to mozne.
Stretol (a vyriesil) sa niekto z vas s takymto niecim?
A jak ten disk napájíš ? Neodpojí PC dřív napájení než ten disk zapíše fyzicky ty data na plotny?
Co se stane když provedeš umount ručně, a počkáš třeba 1minutu a potom dáš Pc uspat ? Taky to poničí data ?
toto by problem nemal byt - umount snad nezabuda, ze ma nieco ulozit na disk :)
no to je prave jedna z tych moznosti - skusil som teraz taku vec, ze za sync dat este dd if=/dev/sdc of=/dev/null bs=1M count=100 iflags=direct
- tak uvidime, ci sa nieco zmeni.. mozno to disku pomoze, aby sa flushol..
on je totiz pripojeny externe v USB sufliku.. keby to rozhranie usb-disk nebolo tak blbo navrhnute, mohlo by sa pouzit hdparm -W 0
a bolo by po problemoch no...
Na Debianu (Etch, posléze Lenny i chvilkově Sid) jsem cca rok jako FS používal JFS.
Bez nějakých problémů.
Pak jsem loni na podzim zkoušel Kubuntu 8.10 a protože se mi nechtěla dělat instalaci a chtěl distro s KDE 4 pořádně omakat, nechával jsem cd v nb a ten uspával do ram (v podstatě několik dnů po sobě) ... pohoda.
Jenže, pak najednou nešly partišny s JFS po probuzení připojit - nastala pocopitelně panika, pak fsck /dev/disk ... opravilo se ... jen po dalším uspání jak přes kopírák to samé ... z nainstalovaného Debianu to pochopitelně taky nefakčilo.
To samé se při testování opakovalo před pár dny s Kubuntu 9.04 po uspání (instalace na hdd) a použítí JFS jako fs pro /.
Takže asi tak.
Ale třeba je to rukama .
prave teraz mam podozrenie skor na hw problem - ale mozno tomu debianu dam sancu :))
Kdysi mel linux kernel problem v tim, ze presne nebylo jasny co znamena, ze data byla zapsana na disk. V nekterych pripadech byla data povazovana za zapsana i v pripade, ze je pouze prijala hw cache primo na disku. Zajimavy na tom bylo, ze tahle chyba vadila nekterym zurnalovacim systemum vice a jinym mene. Pokud se dobre pamatuju, tak se dlouho hledala chyba v XFS. Mozna ze mas podobny problem - zkus hledat mezi parametry hdparmu, taky je mozny, ze ten tvuj USB ramecek proste nektery ATA commandy nepropousti.
no, tak teraz som zapol stroj po uspani a snad prvykrat neprebehol fsck s tym ze teda volam pred uspanim ten horeuvedeny "
dd
prikaz", vdaka comu sa zrejme vyprazdnila cache...
uvidim, ci to bude robit aj nabuduce - predpokladam ale, ze toto bude ten problem.. holt je ten USB ramcek blby :)
Tiskni
Sdílej: