OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Zdravim,
mam taky problem, s ktorym si neviem uz dlhsie poradit. Resp. poradit ano, ale neviem sa ho uplne zbavit.
Problem je v tom, ze mam externy usb disk a na nom JFS filesystem. Pri kazdom uspavani sa vykona toto:
umount /media/disk
sync; sync; sync
Problem je ale v tom, ze ked sa ho pokusim neskor znovu pripojit, je potrebne vykonat fsck /dev/disk
, inak mu furt nieco vadi.. Vacsinu casu to nie je problem - pri fsck sa len prehra journal a je pokoj. Dnes sa ale journal neprehral, miesto toho sa spustila standardna kontrola a par giga dat (nastastie tam mam "len" nedolezite data a zalohy) slo do lost+found (samozrejme pod divnymi nazvami atd., takze v podstate su to uz nepouzitelne veci...).
Nie je divne ze aj po umount + 3x sync ostane ten disk v nekonzistentom stave?
Mna teda napada ako mozny zdroj problemov len to, ze ten disk je kus blby a nezapisuje data, ked ma ale drzi si ich pridlho v cache. A mam pocit ze cez USB mu neprikazem, ze uz to ma flushnut...
Druha moznost je ze niekto v ubuntu teame ten JFS pekne zmrsil - ale to sa mi az nechce verit, ze je to mozne.
Stretol (a vyriesil) sa niekto z vas s takymto niecim?
A jak ten disk napájíš ? Neodpojí PC dřív napájení než ten disk zapíše fyzicky ty data na plotny?
Co se stane když provedeš umount ručně, a počkáš třeba 1minutu a potom dáš Pc uspat ? Taky to poničí data ?
toto by problem nemal byt - umount snad nezabuda, ze ma nieco ulozit na disk :)
no to je prave jedna z tych moznosti - skusil som teraz taku vec, ze za sync dat este dd if=/dev/sdc of=/dev/null bs=1M count=100 iflags=direct
- tak uvidime, ci sa nieco zmeni.. mozno to disku pomoze, aby sa flushol..
on je totiz pripojeny externe v USB sufliku.. keby to rozhranie usb-disk nebolo tak blbo navrhnute, mohlo by sa pouzit hdparm -W 0
a bolo by po problemoch no...
Na Debianu (Etch, posléze Lenny i chvilkově Sid) jsem cca rok jako FS používal JFS.
Bez nějakých problémů.
Pak jsem loni na podzim zkoušel Kubuntu 8.10 a protože se mi nechtěla dělat instalaci a chtěl distro s KDE 4 pořádně omakat, nechával jsem cd v nb a ten uspával do ram (v podstatě několik dnů po sobě) ... pohoda.
Jenže, pak najednou nešly partišny s JFS po probuzení připojit - nastala pocopitelně panika, pak fsck /dev/disk ... opravilo se ... jen po dalším uspání jak přes kopírák to samé ... z nainstalovaného Debianu to pochopitelně taky nefakčilo.
To samé se při testování opakovalo před pár dny s Kubuntu 9.04 po uspání (instalace na hdd) a použítí JFS jako fs pro /.
Takže asi tak.
Ale třeba je to rukama .
prave teraz mam podozrenie skor na hw problem - ale mozno tomu debianu dam sancu :))
Kdysi mel linux kernel problem v tim, ze presne nebylo jasny co znamena, ze data byla zapsana na disk. V nekterych pripadech byla data povazovana za zapsana i v pripade, ze je pouze prijala hw cache primo na disku. Zajimavy na tom bylo, ze tahle chyba vadila nekterym zurnalovacim systemum vice a jinym mene. Pokud se dobre pamatuju, tak se dlouho hledala chyba v XFS. Mozna ze mas podobny problem - zkus hledat mezi parametry hdparmu, taky je mozny, ze ten tvuj USB ramecek proste nektery ATA commandy nepropousti.
no, tak teraz som zapol stroj po uspani a snad prvykrat neprebehol fsck s tym ze teda volam pred uspanim ten horeuvedeny "
dd
prikaz", vdaka comu sa zrejme vyprazdnila cache...
uvidim, ci to bude robit aj nabuduce - predpokladam ale, ze toto bude ten problem.. holt je ten USB ramcek blby :)
Tiskni
Sdílej: