V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Řeším problém zálohování file serveru a mám dva trochu protichůdné požadavky:
1) najít v záloze omylem smazané či přepsané soubory (pár dní zpátky)
2) mít v záloze reálný obraz primárního úložiště pro případnou obnovu
no a za třetí nechci plejtvat místem a časem.
Jak efektivně zálohovat, abych mohl v případě havárie obnovit systém do "aktuální" (v době poslední zálohy) podoby a zároveň byl schopen vytáhnout soubor, který jsem včera (předevčírem) smazal, či přepsal jinou verzí? Tedy mít obrazy systému za pár dní zpátky, ale s vyřešenou redundancí.
Server je Ubuntu se sambou, klienti přistupují jen přes sambu.
Zálohovat chci přes FTP na externí síťový disk, k dispozici mám pro zálohu dvojnásobnou kapacitu, než je na primárním serveru. 500GB -> 1TB
Děkuji.
bakula nebo jiny zalohovaci SW?
GIT si neudržuje nic jako pracovní kopie? V pracovním adresáři SVN jsou data dvakrát, tedy celkově třikrát + v repozitáři. Mohl by jsi prosím pro git uvést jak přesně by se to dělalo? Nejsem s ním zrovna kamarád a řeším něco podobného jako tazatel.Abych byl upřimný, tak netuším, jestli tam data budou 2x nebo 3x; pokud udržujete historii celého adresáře tak stejně budete potřebovat eventuelně místa mnohem víc.
Tivoli Storage Manager resi tvuj problem :)
Co třeba backuppc.sourceforge.net/ Funkční, spolehlivý výkonnný. Ověřeno zhruba dvouletým provozem, mohu doporučit.
Zdar!
Ano, mohu také plně doporučit backuppc. Nastavit mu dostatečný počet denních záloh, aby ponechával třeba 20 záloh po dni a až pak teprve to snížil na týdenní. Líbí si mi jeho "agilita", že se o vše stará sám.
Disk ARchive
dar.linux.free.fr/
Udělat na začátku měsíce plnou zálohu a pak každý den rozdílovou (buď od té plné nebo od předchozí rozdílové). Rozdílová záloha není binární, ale kopírují se celé změněné soubory.
Pro 7-zip je tuším v plánu přidat podporu ".dar" archivu, takže by to v budoucnu mohlo jít rozbalit i něčím jiným než darem. Existuje i plugin do Total Commanderu (ale s vadnou českou diakritikou).
Díky za všechny rady rdiff-backup vypadá, že řeší přesně to co potřebuju. Jdu si ho otestovat.
Tiskni
Sdílej: