OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Řeším problém zálohování file serveru a mám dva trochu protichůdné požadavky:
1) najít v záloze omylem smazané či přepsané soubory (pár dní zpátky)
2) mít v záloze reálný obraz primárního úložiště pro případnou obnovu
no a za třetí nechci plejtvat místem a časem.
Jak efektivně zálohovat, abych mohl v případě havárie obnovit systém do "aktuální" (v době poslední zálohy) podoby a zároveň byl schopen vytáhnout soubor, který jsem včera (předevčírem) smazal, či přepsal jinou verzí? Tedy mít obrazy systému za pár dní zpátky, ale s vyřešenou redundancí.
Server je Ubuntu se sambou, klienti přistupují jen přes sambu.
Zálohovat chci přes FTP na externí síťový disk, k dispozici mám pro zálohu dvojnásobnou kapacitu, než je na primárním serveru. 500GB -> 1TB
Děkuji.
bakula nebo jiny zalohovaci SW?
GIT si neudržuje nic jako pracovní kopie? V pracovním adresáři SVN jsou data dvakrát, tedy celkově třikrát + v repozitáři. Mohl by jsi prosím pro git uvést jak přesně by se to dělalo? Nejsem s ním zrovna kamarád a řeším něco podobného jako tazatel.Abych byl upřimný, tak netuším, jestli tam data budou 2x nebo 3x; pokud udržujete historii celého adresáře tak stejně budete potřebovat eventuelně místa mnohem víc.
Tivoli Storage Manager resi tvuj problem :)
Co třeba backuppc.sourceforge.net/ Funkční, spolehlivý výkonnný. Ověřeno zhruba dvouletým provozem, mohu doporučit.
Zdar!
Ano, mohu také plně doporučit backuppc. Nastavit mu dostatečný počet denních záloh, aby ponechával třeba 20 záloh po dni a až pak teprve to snížil na týdenní. Líbí si mi jeho "agilita", že se o vše stará sám.
Disk ARchive
dar.linux.free.fr/
Udělat na začátku měsíce plnou zálohu a pak každý den rozdílovou (buď od té plné nebo od předchozí rozdílové). Rozdílová záloha není binární, ale kopírují se celé změněné soubory.
Pro 7-zip je tuším v plánu přidat podporu ".dar" archivu, takže by to v budoucnu mohlo jít rozbalit i něčím jiným než darem. Existuje i plugin do Total Commanderu (ale s vadnou českou diakritikou).
Díky za všechny rady rdiff-backup vypadá, že řeší přesně to co potřebuju. Jdu si ho otestovat.
Tiskni
Sdílej: