Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Řešení dotazu:
Dobry den, Michaeli, jsem taky z tech, co uz jsou z WD na nervy. Pokud mate nevyuzitou krabici pro sitovy WD My Book World, pak mate presne to, co chybi mne... Ja mam disk s daty, o ktera mi jde, nicmene mi pravdepodobne odesel ten kram kolem HD. Novy pristroj, jak jsem zjistil, na trhu uz k dostani neni a pozadovat nejaky navrh reseni od internetove podpory WD je, jak jsem zjistil, velmi naivni. Takze prozatim mam za to, ze moje data jsou v pr... Pokud tedy nenajdu nejake reseni, kterym byste mohl byt, hjak jsem nahodne zjistil, treba Vy. Date-li mi vedet (tady v diskusi nebo mailem na petrblaha@quick.cz), jestli je stav Vaseho vlastnictvi nevyuzite krabice k WDecku stale aktivni, budu velmi rad. Zdravim - Petr Blaha
Filesa u toho jsem narazil, příkazy jsem zadával jak jsou napsaní ale nic se nedělo, pravděpodobně něco dělám špatně ale nevím co. Můžeš mi trošku poradit?- Master Boot Record -
SDA_MBR
This was acquired by running "dd if=/dev/hda of=sda_mbr bs=512 count=1"
You would restore this by "dd if=sda_mbr of=/dev/sda bs=512 count=1"
dd if=sda_mbr of=/dev/sda bs=512 count=1Ten ti nakopíruje obsah souboru sda_mbr na disk, kam chceš nahrát WD soft. Ten soubor sda_mbr si stáhni z odkazu na stránce s návodem. Velkou pozornost věnuj té části of=/dev/sda - /dev/sda je označení disku, na který se nahraje nový MBR a partition table (tedy ten disk se vlastně smaže, tak bacha na data!) - /dev/sda je nejspíš tvůj lokální disk - musíš si zjistit, jaké označení linux tomu disku přiřadil. Poznat se to dá např. z výstupu příkazu
dmesg | grep sdVe výpisech je vidět informace o disku a jaké písmeno mu linux přidělil... vypadá to např. takto:
...povídání co tě nezajímá... [ 2.491366] sd 2:0:0:0: [sda] 351651888 512-byte logical blocks: (180 GB/167 GiB) ...povídání co tě nezajímá...To říká, že /dev/sda je disk o velikosti 180GB... můžeš tam mít takových záznamú víc... tak identifikuj ten správný - snad stačí podle velikosti...
dd if=/cesta/k/sda_mbr of=/dev/sdb bs=512 count=1ano, reboot = restart
- Partition Table -nemůžu spustit, předpokládám že příkaz by měl vypadat takhle:SDA_PTAB
You would restore this by "sfdisk /dev/sda < sda_ptable"
"sfdisk /cesta/dev/sdb < sdb_ptable"
sfdisk /dev/sdb < /cesta/k/sda_ptableTen soubor sda_ptable je zase stažený z toho webu... Další krok je spuštění kopírování dat. Stáhni si binární archiv z té stránky. Rozbal ho a pak spusť:
bzcat sda1_ima.bz2 | dd of=/dev/sdb1 bzcat sda2_ima.bz2 | dd of=/dev/sdb2 bzcat sda3_ima.bz2 | dd of=/dev/sdb3sda4_ima by neměl byt třeba - to jsou data a ten WD soft to snad zvládne zformátovat sám.
Ale poslední části nerozumím vůbec
- File System Dump Containing Permissions -
(These contain the file system for each partition while keeping full fs permissions)
SDA1FILE.TAR.gz
SDA3FILE.TAR.gz
SDA4FILE.TAR.gz
This is acquired by mounting each partition as read-only as ext3 and tar/gzipping them with permissions. I can't quite remember which command options I did at the time. You would restore these by mounting the partition and just extracting and writing over your files in your partition as root. You may need to delete other files you have created that are not in the archive, especially in your init.d. You can also grab the files you may have corrupted individually as this is a copy of the files and structure. When mounting the FS you need to specify the type as ext3. Auto will detect the raid configuration and is unable to mount.
Obnova Software
MyBook World Edition Hard Drive
1. odpojit HDD z kastle WD mybook world edition. Připojit k pc
2. spustit live distribuci Linux ubuntu
3. V linuxu spustit Gparted partition editor
4. Klepni p. myšítkem na /dev/sdc1 a zvol Delete. (Název se přepíše na unlocated)
Oblsuha terminálu
Najdi si mezi aplikacema Terminal
1. Vepiš sudo passwd root
heslo
znovu heslo
2. su root
heslo
3. sudo su
dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=1M count=3000
cd /home/ubuntu/Desktop/rescue
dd if=rescue.img of=/dev/sda
sfdisk /dev/sda < SDA_PTAB
cfdisk /dev/sda
a. Najdi si a označ "Free Space, ten na konci seznamu a stiskni "Enter".
b. označ "New".
c. Nastav"Part Type" na "Primary".
d. Nastav "FS Type" na "FD". //normálně to tam napiš a potvrď "ENTER"
e. Zvol "Write".
f. Zvol "Quit".
mkfs.ext3 -m /dev/sda4
bunzip2 < SDA1_IMA.BZ2 > /dev/sda1
bunzip2 < SDA2_IMA.BZ2 > /dev/sda2
bunzip2 < SDA3_IMA.BZ2 > /dev/sda3
tune2fs -c -1 -i 0 /dev/sda1
tune2fs -c -1 -i 0 /dev/sda3
tune2fs -c -1 -i 0 /dev/sda4
mkdir sda1
mount -t ext3 /dev/sda1 sda1
gedit sda1/etc/fstab
a. Změň řádek 10 z "/dev/md4 " na "/dev/sda4"
b. Ctrl+S pro uložení. Uzavři okno.
umount sda1
4. Vypni počítač a vrať HDD do kastle WD mybook World Edition.
Ve svém prohlížeči zadej http://mybookworld/ a zbytek není třeba dodávat, doporučuji stáhnout mionet pro více možností.
http://mybookworld.wikidot.com/rescue-procedure
http://mybookworld.wikidot.com/rescue-procedure
Soubory ke stažení jsou k tomuto návodu přiloženy dole pod záložkou FILES - ta je viditelná pro přihlášeného uživatele.
Občas se vám může stát, že se v návodu trochu ztratíte jako já, protože jsem linux noob, ale našel jsem ještě druhý (i s obrázky :), vycházející z tohoto postupu a přizpůsobený pro Ubuntu běžícího z USB (to jsem použil i já).
http://www.instructables.com/id/Restore-the-Software-on-a-MyBook-World-Edition-Har/step4/Setup-MyBook-World/
Za 2 hoďky mám podle těchto návodů plně funční WD MyBook World Blue Ring s krásně tichým a chladným 1T diskem (WD10EZRX).
Ahoj; v jednom návodu byla zmíňka o Knoppixu 7.6, takže ten jsem nainstaloval na flašku a z něj pokračoval. Žel z něj nešel spustit gedit. Takže jsem vzal "starý" disk s Debianem (to je ten 120-sda). Jelikož půvoní WD disk nešel spustit, nakopíroval jsem do něj vše dle návodu až po to mkdir sda1.Pokud jsi to udělal přesně do písmene podle návodu tak nenakopíroval, a tomuto napovídá to, že něco chceš dělat s
/dev/sda1
. Samozřejmě, že je připojeno, když ti z něho jede Debian. Podle se název disku je sd (většinou) pak je písmeno, které odpovídá kolikátý disk to je a číslice, které označuje oddíl na disku. Takže to, co jsi nakopíroval na /dev/sda1
přepsalo první oddíl tvého disku s Debianem, zkus si jestli z něj bootneš Debian znovu. Aby jsi operoval na tvém WD disku musel bys ve všech příkazech vyměnit sda
za sdb
. Pak samozřejmě nemůžeš mountovat /dev/sda1
ale /dev/sdb1
. Nicméně pokud se ti tohle podaří tak v bodě a. návodu naopak musíš nechat /dev/sda
, protože edituješ soubor, který definuje připojování disků po vložení do WD krabičky a v té chvíli to skutečně bude disk sda.
Když někdo psal návod pro knoppix, tak zřejmě očekával, že knoppix bude spouštěn s CD/DVD a to má jinou jmennou konvenci.
S rozdělením disku jsem nedělal nic, kromě úpravy poslední sekce, jelikož ty obrazy byly dělány na 500-ku. Takže mi disk ukazoval 500 místa na data a 500 nepoužito-tudíž jsem jej smazal a udělal jeden celek cca 950GB a upravil na fd.V nástroji
fdisk
, gparted nebo v jakém?
V náhledu je to ten sdb4. Nicméně disk se "ozve", ale není evidentně aktivováno to "úložné místo, viz zde.No ozve. A ozve se tím, že najede operační systém z něho? Nebo má WD ještě nějaký OS ve flash pamětech a pak zkusí zatočit s diskem a nenajde potřebné filesystémy, které tam mají být? Nebo je to nakopírované dobře a jen není provedena konverze z řádku a, kdy se místo RAIDového pole nadefinuje připojení přímo oddílu.
Tiskni
Sdílej: