Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Stejně nechápu, např. na co třeba qtwebkit, když to vůbec nepoužíváPřečetl jste si můj příspěvek? Tam je to vysvětlené. Pokud nerozumíte výkladu tak se zeptejte konkrétně.
Nevíte o nějaké alternativěgedit, vim, a hromada dalších
if (něco) _enter_ {} _left_ _enter_ _enter_
tak místo
_tab_ if (něco) _tab_ { _tab_ _tab_ }dostanu
_tab_ if (něco) _tab_ { _tab_ }Nebo když po sobě 2x zmáčku enter, tak na předchozím řádku mi ty taby zmizí.
Ubuntu k tomu cpe asi zbytečnosti, protože mě to hlásí závislosti
>=x11-libs/qt-core-4.6.0:4[qt3support,ssl]
>=x11-libs/qt-gui-4.6.0:4[dbus]
>=x11-libs/qt-qt3support-4.6.0:4[kde]
>=x11-libs/qt-script-4.6.0:4
>=x11-libs/qt-sql-4.6.0:4[qt3support]
>=x11-libs/qt-svg-4.6.0:4
>=x11-libs/qt-test-4.6.0:4
dev-libs/libxml2
dev-libs/libxslt
dev-lang/perl
>=kde-base/kdelibs-4.4.3
a nezdá se mi, že by něco z těch závilostí potřebovalo plasmu. Podle mě by to mělo jít zkompilovat bez problémů, pokud máš odpovídající dev balíčky (nebo jak se to na ubuntu řeší)
kate kdebase-runtime kdebase-runtime-data kdelibs-bin kdelibs5 kdelibs5-data libattica0 libclucene0ldbl libdbusmenu-qt2 libexiv2-6 libiodbc2 libphonon4 libplasma3 libpolkit-qt-1-0 libqca2 libqt4-dbus libqt4-designer libqt4-network libqt4-opengl libqt4-qt3support libqt4-script libqt4-sql libqt4-svg libqt4-webkit libqt4-xml libqt4-xmlpatterns libsoprano4 libssh-4 libstreamanalyzer0 libstreams0 libxcb-shape0 libxcb-shm0 libxcb-xv0 libxine1 libxine1-bin libxine1-console libxine1-misc-plugins libxine1-x oxygen-icon-theme phonon-backend-xine plasma-scriptengine-javascript shared-desktop-ontologies soprano-daemonDohromady 186 MB a na disku mám 120 volno, kdyby to šlo alespoň nahrát na druhý disk, který mám připojen do /home. Mám tam dalších 1500 MB volného místa, ale někde jsem četl, že v linuxu programy nainstalovat do jiného adresáře nejdou kvůli na pevno nastaveným cestám ve zdrojákách.
#define DATA_PATH PREFIX "/share/blalba/"
, kde PREFIX
je další define, který nastavuje configure script - prakticky je to pak jak hardcodované. Svou roli v tom má i to, že v linuxu není skoro žádná cesta, jak docílit získání adresáře, ve kterém je spustitelný soubor, takže jako na Windows nelze prostě udělat něco jako cesta_k_aplikaci/../share/blabla. Ten jediný (neportabilní) způsob je přečtení symlinku exe v /proc/PID/, nehledě na to, že /proc/ nemusí být ani připojen a systémové volání asi žádné neexistuje.
A pokud už aplikace podporuje umístění do libovolného adresáře (firefox, thunderbird, OOo), tak s sebou často tahají hnusně dlouhý spouštěcí skript, kde se to různě ohackovává a často to stejně předpokládá, že $PWD je adresář, ze kterého ten skript spouštíte.
Tiskni
Sdílej: