OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Hrozně nerad bych mystifikoval, ale na jaderných novinách i jinde jsem četl, že podobné za problémy může velké množství dirty pages, které se drží v paměti při zápisu na pomalá zařízení. V jádře 3.3+ by toto mělo být z části vyřešené.
Sám jsem podobně fatální záseky v KDE nikdy neměl (občas se mi tohle stane na pár vtěřin při startu KDE, ale nic strašného), takže nemůžu moc posoudit. Kromě novějšího jádra si můžete zkusit pohrát s I/O plánovačem, někteří uživatelé na fórech Archu měli prý dobré výsledky s noop či deadline plánovačem při zápisu na flash paměti.
kio_file
(tj. kopírování přes jakýkoliv KDE program). Kopírování třeba pomocí mc
se chová lépe. Jestli jde o závadu jádra nebo KDE netuším, je možné, že kio_file
používá nějaký jaderný postup, kterému se mc
vyhýbá a výsledek je tento...
kio_file
to dělá. A asi vyřešení nevidím v dohledné době. Mám i problémy s kopírováním dat na server (gigabitová sít mezi stanicí a serverem, RAID 5 na serveru - stripy na raidu 16kB takže malé) A při kopírování filmů tedy cca 700MB se stejně v průběhu přenosu celá stanice chvílemi zasekne. Typicky ve chvíli, kdy se podle KDE teploměru soubor dokopíruje a asi se provádí sync. Přesto dosahuje rychlost při kopírování v krusaderu cca jednotky MB/s. Pokud jsem zkusil na příkazovém řádku natvrdo kopíroval přes cp
byly rychlost cca 10-15 krát vyšší a na 90-95% gigabitové sítě tedy rychlost mezi 90 až 110 MB/s.
Problémy jsou asi horší už podle tohoto a tohoto a tohoto. Status "UNCONFIRMED" znamená, že se s chybou nic nedělá a kašle se na ni?
Kruci mě se tak z KDE nechce. To co používám často a je tvrdě v KDE je digikam, kontact, krusader, kile, kompare, kate, kopete, ale jestli s tím něco neudělají, tak nechci mít se svého čtyřjádra i5 nepožitelnou bednu.
kio_file
?
Tiskni
Sdílej: