Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Tak, ako som napisal v prvom prispevku, webovy server je za firewallom, ktory vie pracovat iba s IPv4.1) To neříká nic o tom, zda webový server může či nemůže komunikovat po IPv6. 2) To neříká nic o tom, zda lze situace změnit.
Takze IPv6 adresa na webserveri mi je nanic.Non sequitur.
A co chcem dosiahnut? Dostupnost webovej prezentacie organizacie cez IPv6.Z důvodu statistik a logů dopočuju webserver dostat na IPv6. Pokud pro tebe nejsou důležité, ze to vyřešit triviální tcp proxy například na bázi inetd a netcatu. Ale teď už odpovídám na skutečnou otázku z reálného světa, dosud se tvůj dotaz vůbec zodpovědět nedal.
je mozne prevadzkovat IPv4 a IPv6 s existujucimi sietovymi kartami alebo treba doinstalovat tretiu?Samozřejmě stačí pouze jedna karta na oba dva protokoly. Ono je jí docela dost jedno co na ní běží, pokud neberu v úvahu různé offloadingy.
je mozne prevadzkovat iptables a ip6tables na jednom stroji sucasneSamozřejmě
akym sposobom sprevadzkovat preklad IPv4-IPv6 (je NAT stabilny?)NAT? Fuj. Existuje několik mechanismů pro přechod. Nejsem takový guru abych ti konkrétně poradil. Snad by bylo nejlepší IPv6 přes ten firewall tunelovat přes to GRE.
??? Co tym myslite?To, co říkám. Jeden otazník k vytvoření otázky stačí. Možná by se dal použít NAT64 s vlastním prefixem. Nicméně to stále není typickým použitím této technologie a NAT64 je v tomto případě kanónem na vrabce.
Tiskni
Sdílej: