Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Neni mi jasne jak je mozne podvrhnout zdrojou IP adresu na verejnem internetu. To si routery nekontroluji z jakych IP k nim paket dorazil a zda se s nim maji vubec zabyvat ? Kazdy poskytoval si preci hlida aby od nej ze site nesly jine adresy nez jake ma prirazene ne ? Pripadne jeho nadrazeny poskytovatel by mel zjistit ze k nemu chodi nesmysly.Když se najde síť, kde se to nekontroluje, tak je podvržení možné. Nejinak je tomu i u jiných sítí, např. pro velké provozovatele VoIP je také snadné uskutečnit přes PSTN hovor s podvrženým volajícím.
Myslím, že routre sú nastavené tak aby routovali prevádzku. Neviem o tom, že by routre riešili akú to má zdrojovú IP.
http://cs.wikipedia.org/wiki/IP_spoofing
http://www.root.cz/clanky/nocni-mura-jmenem-syn-flooding/
Tohle mohou kontrolovat jen ISP, protože tam je jasné, jaké zdrojové IP adresy mohou očekávat, ale když vidím třeba našeho schopného poskytovatele připojení, který nezvládl za měsíc opravit routování IPv6 (takže nedostane zaplaceno), tak se ani nedivím, že na takové pokročilé operace jich spousta peče.
BGP routery mohou (kvůli dynamickému síťování v Internetu) legálně dostávat libovolné pakety z libovolných tranzitních cest. Škoda, že RFC 3514 neprošlo
Teda mam ale mam na vyber mezi cenou X a 2x X.Za určitých okolností může být služba s dvojnásobnou cenou vhodnější.
Tiskni
Sdílej: