abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 00:33 | Zajímavý software

    plwm je nový, poměrně minimalistický správce oken pro X11. Podporuje dynamické dláždění okny, plochy, pravidla pro okna atd. Zvláštností je, že je napsaný v logickém programovacím jazyce Prolog. Používá implementaci SWI-Prolog.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 2
    dnes 00:22 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:00 | Zajímavý článek

    Sean Heelan se na svém blogu rozepsal o tom, jak pomocí OpenAI o3 nalezl vzdálenou zranitelnost nultého dne CVE-2025-37899 v Linuxu v implementaci SMB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 04:00 | Zajímavý článek

    Jiří Eischmann v příspěvku na svém blogu představuje typy, jak lépe chránit své soukromí na mobilním telefonu: "Asi dnes neexistuje způsob, jak se sledování vyhnout úplně. Minimálně ne způsob, který by byl kompatibilní s tím, jak lidé technologie běžně používají. Soukromí ovšem není binární věc, ale škála. Absolutního soukromí je dnes na Internetu dost dobře nedosažitelné, ale jen posun na škále blíže k němu se počítá. Čím méně dat se o vás posbírá, tím nepřesnější budou vaše profily a tím méně budou zneužitelné proti vám."

    Ladislav Hagara | Komentářů: 12
    včera 00:22 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 25.05 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Warbler. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 18:11 | Nová verze

    Multiplatformní open source spouštěč her Heroic Games Launcher byl vydán v nové stabilní verzi 2.17.0 Franky (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 18:00 | Nová verze

    Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 26 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.5. 14:55 | IT novinky

    Klávesnice IBM Enhanced Keyboard, známá také jako Model M, byla poprvé představena v roce 1985, tzn. před 40 lety, s počítači IBM 7531/7532 Industrial Computer a 3161/3163 ASCII Display Station. Výročí připomíná článek na zevrubném sběratelském webu Admiral Shark's Keyboards. Rozložení kláves IBM Enhanced Keyboard se stalo průmyslovým standardem.

    Fluttershy, yay! | Komentářů: 6
    23.5. 12:00 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 13 s vylepšenou podporou HiDPI či objektovým Transcriptem. Pharo je programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 3
    23.5. 04:00 | IT novinky

    Java má dnes 30. narozeniny. Veřejnosti byla představena 23. května 1995.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    Jaký je váš oblíbený skriptovací jazyk?
     (56%)
     (29%)
     (7%)
     (4%)
     (0%)
     (0%)
     (5%)
    Celkem 105 hlasů
     Komentářů: 8, poslední dnes 15:58
    Rozcestník

    Dotaz: Zkusenosti s linuxem

    14.5.2013 12:08 Michal Urban | skóre: 7
    Zkusenosti s linuxem
    Přečteno: 1396×
    Zdravim,

    mam takovy lama dotaz: jak se stat pokrocilejsim uzivatelem/administratorem linuxu? Na co se zamerit?

    Pro info - mam doma Debian server, instaluju vzdy jen minimalni instalaci (s raidem) a ostatni (uzivatele, sambu, lamp, ssh, dlna, ...) si zvladnu nastavit sam. Na notasu s Linux Mint taktez. Ale porad je to tak, ze si vzdy jen v pripadne nejake potreby/problemu najdu reseni na netu, udelam podle svych potreb a krome uplne zakladnich veci to zapomenu.

    Proto tady zjistuju, jestli by mi nekdo doporucil, co bych tak mohl rekneme prubezne studovat - samo mi nejde o to, abych se ucil na zpamet nejake veci, ale spis bud o obecny pohled do linuxovych postupu, nebo o uceni se praktickych veci, ktere clovek vyuzije.

    Takze, co byste doporucili? Zamerit se na bash? Vim (v tom plavu)? Nebo si ve virtualboxu zkouset nastaveni domenoveho serveru? Nebo si precist nejakou konkretni knihu? Treba Debian Handbook se mi libi, ale hledam jeste neco dalsiho ... To jsou jen priklady, proste hledam nejakou inspiraci ... :)

    Rozhodne si nepredstavuju, ze mi sem nekdo posle odkaz na nejakou knizku a ze mne se stane linuxovy guru a nejdrsnejsi tucnak na dedine, hledam jen nejake doporuceni pro smer, kterym bych si rozsiril obzory ... :)

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    pepe_ avatar 14.5.2013 12:17 pepe_ | skóre: 48
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusenosti s linuxem

    Ginko je na paměť :)

    14.5.2013 18:14 w4rr10r
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusenosti s linuxem
    gingko
    14.5.2013 13:09 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusenosti s linuxem
    Koduj, skriptuj, hackuj, situj. Delej co te bavi, najdi si narocny work etc.
    Punny avatar 14.5.2013 13:47 Punny | skóre: 28 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusenosti s linuxem
    Podle me jsi na dobre ceste :) bude to vyzadovat hlavne cas a trpelivost...dulezite hlavne je i vedet co a proc nastavujes. Chvili se nad tim rozcilovat a zkoumat dokumentace a uvidis, ze to v tobe necha mnohem vice :)
    Heron avatar 14.5.2013 14:16 Heron | skóre: 53 | blog: root_at_heron | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusenosti s linuxem
    Jestli umíš tohle, tak je to velmi slušný začátek. Běžné webové firmy toho o moc víc nechtějí, jen víc do hloubky a v produkční kvalitě. (Ono něco jiného je mít linux na desktopu, domácím serverů a produkčním serveru, kde hodina výpadku stojí 100tis.).

    Teď už je jen na tobě, zda chceš pokračovat více do hloubky (umět pár technologíí skutečně do hloubky), nebo více technologií a mít tak sice méně hluboký, ale přehled (spoustě lidem chybí). Nejlepší je kombinace obého, ale na to není čas.

    Asi je kravina se učit bash a vim jako takové. To jsou prostě jen nástroje a ty se naučíš jen používáním.

    Každopádně, najdi si práci v oboru a tam už porosteš kam budeš chtít / bude potřeba - je dobré, když se tyto aspekty sejdou. :-) Nevím, kolik je ti let (v profilu to není), jestli to bude tvá první práce, tak se připrav na to, že pravděpodobně nevyjde podle tvých představ. Potom už budeš mít zkušenosti a najdeš si, co tě baví.
    rADOn avatar 14.5.2013 18:12 rADOn | skóre: 44 | blog: bloK | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusenosti s linuxem
    Rozšířování obozrů je širokej pojem. Asi nejdůležitější na čem to stojí je znalost angličtiny, s českými prameny se daleko nedostaneš. Další věc je orientovat se v shellu, bash je asi jediný případ kde bych doporučil projít si celou manstránku (nikoliv nejméně proto že patří mezi ty nejdelší). Samozřejmě ne šprtat příkazy, ale mít přehled co všechno to umí – syntaxi si už vždycky dohledáš. K tomu přidej nějakou knížku o zbytku posixovýho prostředí (grep, sed, awk a takový ty věci). Zase, nešprtáš příkazy ale potřebuješ mít představu co se dá. V podstatě nemusíš nic "umět" ale potřebuješ vědět jaký klíčový slova googlit :-)

    Dál, moc pěkná knížka o ip síťování v linuxu byl "Server v internetu" od Lhotky. Žádný velký řeči, jen základní věci ale rozebraný jak co funguje. Pokud chceš seriozně programovat tak povinná četba je dvojdílná učebnice jazyka C od Herouta a "The Art of Unix Programming" od Raymonda. Plus samozřejmě nějaký programovací jazyk… (céčko se nepočítá) Pokud nechceš programovat tak se stejně nauč nějaký skriptovací jazyk – dnešní hity jsou python a ruby, ale perl nebo lua se taky dá.

    Jinak asi nejlepší knížka co jsem četl byla "Operační systém Unix a jazyk C" která vyšla někdy začátkem osmdesátých let. I když s dneškem to nemělo nic společného (bylo to o Sys V Unixu a K&R céčku, prakticky unixová doma kamenná) bylo to v mnoha ohledech velmi poučné čtení.

    A pokud chceš mít i nějaký všeobecně kulturní rozhled, tak si přečti "Hackers" od Lewyho, "Zátah na hackery" od Sterlinga a "Kukaččí vejce" od Stolla.
    "2^24 comments ought to be enough for anyone" -- CmdrTaco
    14.5.2013 20:31 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusenosti s linuxem
    Souhlasím, že do začátku dají knížky asi nejrychleji nejvíc. Důležité věci jsou pohromadě na jednom místě. Na webu je vše, ale musí se vědět, co hledat.

    Mně na začátku nejvíce pomohl linux documentation project (klidně i český překlad) pro základní pochopení principů a praktické popisy nejčastějších příkazů v knížce http://www.abclinuxu.cz/clanky/recenze/linux-prakticky-pruvodce . Obojí je dnes již letité, ale občas se k tomu seznamu příkazů vracím i dnes - prostě vím, že něco takového existuje, že jsem o tom četl, tak si to tam najdu.
    14.5.2013 23:27 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Zkusenosti s linuxem
    Pár knih a TLDP je asi nejlepší základ, pokud angličtina nedělá problém. Seriál "Správa linuxového serveru" na linuxexpres.cz je celkem přímočarý přehled pro správce v češtině. A v angličtině je toho celkem dost. Nedávno mne zaujal projekt Linux Sea jednoho belgičana. Je sice zaměřený na Gentoo, tím pádem je zde větší vzdálenost (a menší aplikovatelnost příkazů stylem copy/paste) od hlavních dister jako Debian/Ubuntu, RedHat/Centos, ale přehled hlavních oblastí je udělán pěkně.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.