Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Ahoj,
nemáte někdo nápad jak dělat testování, jestli je nějaké PC s Windows zapnuté (ať už je uživatel přihlášený nebo ne)? Tu informaci potřebuji na PC, kde je Linux a potřebuji ji kvůli vzdálené správě.
Zatím to mám nastavené tak, že PC odpovídá na ping, ale vzhledem k tomu, že PC mají (veřejnou) IPv6 adresu, tak se mi to nejeví příliš bezpečné.
Ještě mne napadlo, že při zapínání mi ta stanice pošle mejl a při vypínání znovu, ale nezdá se mi to moc pohodlné.
Další možností je mít tam spuštěného xmpp klienta jako službu, aby to fungovalo i před přihlášením uživatelů.
Řešení dotazu:
Díky za odpověď. Ano mám tam 64 bitový blok.
Nevíš o nějakém softíku, který by byl zapnutý a pěkně rozsvítil zelenou, když bude příslušné PC zapnuté? Zatím se mi nepodařilo pro Linux nic funkčního pro IPv6 najít :(.
nmap
je asi podobný tomu odkazovanému scaneru. Podstatné je umět je odeslat a přijmout. Linuxový přístup je ten že z modulů, které jsou k dispozici, si složíte, co potřebujete. Pokud chcete ikonku červenou/zelenou, tak nejjednodušší je, když volání nmap či ping vložíte do nějakého monitorovacího prostředku. Mnohdy toto vložení, které je často velmi jednoduché, udělal již někdo před vámi, třeba pro KDE je Server Status Widget, jistě se něco podobného dá lehce vytvořit v Conky, nebo v jiném monitoru na ploše, ale to se mi již hledat ani nechce. Podle mne vytvořit takový widget nebo položku do conky je práce tak na hodinu, a to ještě většina doby je studium, jak to udělat.
Ten server Status Widget je skoro přesně to, co potřebuji. To slovo skoro je tam proto, že neumí PING na IPv6, ale přes TCP connection mi to v rámci sítě na IPv6 jede. Ještě vyzkouším, jak to běhá přes net.
Ve Widgetech jsem to také hledal - přes hledání, co je přímo v KDE, ale našel jsem jenom Kood Morning, který je jenom pro jeden server. Díky za tu myšlenku vložit příkaz (zatím používám fping) do nějakého monitorovacího prostředku - to mne opravdu nenapadlo a důvod je opravdu ten, co píšete na začátku (windousí přístup) - ono se to tak lehce z hlavy vymazat nedá.
Teď si to promýšlím a řekl bych, že test přes TCP connection je vlastně to na co jsem se ptal, protože abych otestoval, jestli PC žije, tak nepotřebuji použít PING, ale mohu využít nějakou službu (port), co už povolené jsou.
Poradíte někdo, co je určitě na Windows desktopu zapnuté? Bez čeho by uživatel nemohl fungovat? Mělo by to naběhnout ještě před přihlášením uživatele. A mělo by to umět IPv6 na Windows XP. Určitě to tedy nemůže být "vzdálená plocha", protože tu XP neumí na IPv6.
Zatím to mám nastavené tak, že PC odpovídá na pingJe to PC na rovnakej LAN? Ak áno, použil by som arping... (anyway, ICMP "zvonka" sa dá filtrovať na firewalli...)
Tiskni
Sdílej: