Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Ahoj,
nemáte někdo nápad jak dělat testování, jestli je nějaké PC s Windows zapnuté (ať už je uživatel přihlášený nebo ne)? Tu informaci potřebuji na PC, kde je Linux a potřebuji ji kvůli vzdálené správě.
Zatím to mám nastavené tak, že PC odpovídá na ping, ale vzhledem k tomu, že PC mají (veřejnou) IPv6 adresu, tak se mi to nejeví příliš bezpečné.
Ještě mne napadlo, že při zapínání mi ta stanice pošle mejl a při vypínání znovu, ale nezdá se mi to moc pohodlné.
Další možností je mít tam spuštěného xmpp klienta jako službu, aby to fungovalo i před přihlášením uživatelů.
Řešení dotazu:
Díky za odpověď. Ano mám tam 64 bitový blok.
Nevíš o nějakém softíku, který by byl zapnutý a pěkně rozsvítil zelenou, když bude příslušné PC zapnuté? Zatím se mi nepodařilo pro Linux nic funkčního pro IPv6 najít :(.
nmap
je asi podobný tomu odkazovanému scaneru. Podstatné je umět je odeslat a přijmout. Linuxový přístup je ten že z modulů, které jsou k dispozici, si složíte, co potřebujete. Pokud chcete ikonku červenou/zelenou, tak nejjednodušší je, když volání nmap či ping vložíte do nějakého monitorovacího prostředku. Mnohdy toto vložení, které je často velmi jednoduché, udělal již někdo před vámi, třeba pro KDE je Server Status Widget, jistě se něco podobného dá lehce vytvořit v Conky, nebo v jiném monitoru na ploše, ale to se mi již hledat ani nechce. Podle mne vytvořit takový widget nebo položku do conky je práce tak na hodinu, a to ještě většina doby je studium, jak to udělat.
Ten server Status Widget je skoro přesně to, co potřebuji. To slovo skoro je tam proto, že neumí PING na IPv6, ale přes TCP connection mi to v rámci sítě na IPv6 jede. Ještě vyzkouším, jak to běhá přes net.
Ve Widgetech jsem to také hledal - přes hledání, co je přímo v KDE, ale našel jsem jenom Kood Morning, který je jenom pro jeden server. Díky za tu myšlenku vložit příkaz (zatím používám fping) do nějakého monitorovacího prostředku - to mne opravdu nenapadlo a důvod je opravdu ten, co píšete na začátku (windousí přístup) - ono se to tak lehce z hlavy vymazat nedá.
Teď si to promýšlím a řekl bych, že test přes TCP connection je vlastně to na co jsem se ptal, protože abych otestoval, jestli PC žije, tak nepotřebuji použít PING, ale mohu využít nějakou službu (port), co už povolené jsou.
Poradíte někdo, co je určitě na Windows desktopu zapnuté? Bez čeho by uživatel nemohl fungovat? Mělo by to naběhnout ještě před přihlášením uživatele. A mělo by to umět IPv6 na Windows XP. Určitě to tedy nemůže být "vzdálená plocha", protože tu XP neumí na IPv6.
Zatím to mám nastavené tak, že PC odpovídá na pingJe to PC na rovnakej LAN? Ak áno, použil by som arping... (anyway, ICMP "zvonka" sa dá filtrovať na firewalli...)
Tiskni
Sdílej: