Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Vlastimil Ott
Mimochodem: Ty chybové kódy jsou popsány v souboru/usr/doc/lilo_verze/README
, našel jsem ti ten tvůj:
0x01 "Illegal command". This shouldn't happen, but if it does, it may
indicate an attempt to access a disk which is not supported by the
BIOS. See also "Warning: BIOS drive 0x
Jeste bych snad dodal (pokud jsem to neprehledl), ze lilo je take nutne spustit i pote, co zmenite soubor napr. /boot/vmlinuz (vetsinou pri rekompilaci jadra atd.) aniz by jste treba editovali /etc/lilo.conf
Je to z toho duvodu, ze po spusteni prikazu lilo se nejen znovu nacte lilo.conf , aktualizuje MBR a "menu", ale take se napr. zmeni /boot/map - a to podle /boot/vmlinuz (popr. jineho souboru, ktery mate uveden za image=)
Pokud to neudelate, lilo nacte spatnou mapu a dostanete (misto nabootovani) maximalne kernel panic
That's allad)/boot/map existuje, protoze lilo narozdil od grubu nezna zadny filesystem. /boot/vmlinuz mu nic nerekne a tak musi mit nejakou absoulutni adresu umisteni jadra.
To je take jeden z duvodu, proc nekteri lide pouzivaji grub ... proste casto zapominaji napsat lilo ...
THAT'S ALL !!
Hodně toho najdeš v manuálových stránkách - man lilo, man lilo.conf by mělo stačit?
Tiskni
Sdílej: