Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Podle mne nemáš ovladač přímo od nvidie a pokud ho máš tak možná máš vadný HDD a nebo chlazení vyčistit. To musí chodit jak blesk.
hdparm -t
(zmeri rychlost cteni z disku)
Přetaktování tento problém zcela zaručeně nevyřeší. Bylo by naivní myslet si, že například nějakých 10% frekvence navíc (tedy mnohem méně než 10% výkonu navíc, v závislosti na rozdělení přístupů do paměti a na mnoha dalších faktorech) zachrání sekající se desktop.
K mému notebooku z roku 2009 mám připojený externí monitor 2560x1600, používám dual head konfiguraci s interním FHD a nic se mi v KDE neseká. (FHD samotné je v podstatě slabota, kterou dnes mají i mobily.)
Nelze než doporučit upgrade na nejnovější kernel a kontrolu logů (nejen) od X serveru, jestli tam náhodou není něco podezřelého. Taky se dají vyzkoušet různé drivery; jak pro AMD tak pro NVidii existuje open-source i proprietární driver, každý se svými (ne)výhodami. Občasné sekání bývalo doménou grafických karet Intel a bylo doprovázeno bohatými bláboly v dmesg
, ale mám dojem, že to už je pradávná minulost. Rozhodně se všechno začne sekat v momentě, kdy nastane zásadní problém s chlazením, tj. například když je notebook v nevhodné poloze a skrz chladicí otvory neproudí dostatek vzduchu. V takovém případě ale dvojnásob platí, že přetaktování procesoru vůbec nic neřeší.
Tiskni
Sdílej: