Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Zdar!
Hledám nějakou desku à la Routerboard, Alix, či tak něco podobného, která by ideálně splňovala toto:
Existuje něco takového? Nebo alespoň něco, co by se tomu blížilo...
No, tak RPi bych za příklad rozhodně nebralChtels priklad, a kdyz ho dostanes se ti nelibi ? Pfff, tak si hledej informace sam. Mozna neni reprezentativni situace vetsiny ARMu, nicmene to zapojeni je jedno z realne pouzitych moznosti, a dobra ukazka jak to lze sprasit.
jak SoC, tak Raspberry jsou strašný slepeninySoC neni vyrobek ani vyrobce, je to zpusob provedeni hardwaru, takze celkem nechapu tvou poznamku... pretty much 100% ARMu je v provedeni SoC.
V procesoru žádný USB kontrolér být nemůže.
Může viset přímo na interní sběrnici CPU.
Problém u některých SoCů (např. tom v RPi) je to, že USB řadič je úplně hloupý a ani neumí používat přerušení. Provoz přes USB je u takového zařízení velice náročné na CPU, protože se driver musí každých 1ms/125us dotazovat řadiče na jeho stav.
OK, pak je RPi ještě debilnější, než jsem myslel
Pro 4 karty by mě nepřekvapilo, kdyby to jeden řadič neutáhl. Podložené to nemám ničím, ale 80Mbps stálý tok včetně dalších činností je docela dost. Pokud by však mělo CPU dost jader a rozdělilo si to, možná že to pojede, moc tomu ale nevěřím. Vyzkoušej a uvidíš.
No, já se ptal, odkud bereš to kategorické tvrzení, že to ARMy nezvládnou...
Tiskni
Sdílej: