Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
super,a slape ubuntu treba z flashky?
Linux si můžeš vyzkoušet i bez jakékoli instalace, jako live CD (DVD) nebo live USB. Koukni se na http://www.linuxliveusb.com/.
Nejlepší pro začátečníky bude Ubuntu. Instalace je naprosto bezproblémová.
Ale ne. Už je to tu zase. Tohle je fakt jako mor.
Nechapu, co je na tom spatne... je to SVATA PRAVDA. Dle meho nazoru si jen linuxovi guru uz nejsou schopni, nebo ochotni vzpomenout na sve zacatky.
Nebyt ubuntu, nikdy bych k linuxu nepricuchnul. A to mam dnes virtualizovane 3 linuxy a co muzu, delam na linuxu, i kdyz jsem stale laik, ale ucim se a BAVI MNE TO, protoze vidim pokroky. Prave bezproblemova instalace a dobra podpora je to, co potrebuje clovek, ktery se vydava do neznama a ma pred sebou spousty uceni a badani ve zcela novem prostredi. Proto je urcite kazdy zvedavy na to, aby na nej blikal kurzor, nebo aby musel hledat na internetu, jak rozbehat sit, graficky ovladac, apod. Velice dulezity je i zakladni vyber softu. Proste clovek musi z krabice dostat neco, co funguje, aby mel chut a motivaci se ucit dal. Kdyz se po instalaci vsechno rozese-e a nic nefunguje, vetsina lidi to smaze a rekne - linux je na ho-no. Takze pokud chcete, aby linux byl rozsireny a pouzivany system, meli byste ubuntu i pres to, jaky je a kdo za nim stoji dekovat. A tvurci ostatnich distribuci by meli prestat plivat spinu a radeji se od nej ucit a zdokonalovat. Dle meho nazoru, ubuntu jako prvni distribuce skutecne priblizila linux obycejnym lidem a udelala z nej system pro bezne pouziti. Mozna prave tohle vsem tem, kteri na nej nadavaji vadi. Je zvlastni, ze jsem jeste nikdy necetl padne argumenty, PROC JE UBUNTU TAK SPATNY - vetsina nadavek je bez jedineho argumentu.
Hmm, tohle je presne to videni z pohledu cloveka, ktery linux pouziva uz vecnost a zna jej, vi, kde si ma co nastavit. Tohle proste absolutne nejsou argumenty pro to, proc by ubuntu nemel byt dobry system pro zacatecnika. Prave naopak, tohle vyse uvedene z nej vhodny system prave dela.
Navic, ja treba windows na jadre linuxu presne hledam. WIN7 mi uzivatelsky zcela vyhovuje a je mi putna, jestli nekdo vymyslel ikonku tamhle, nebo tuhle, urcita uniformnost je totiz vyhodou, clovek se nemusi neustale neco ucit, ale muze system POUZIVAT a PRACOVAT na nem. Je mi jasne, ze pubertaci, kteri si na mobilu kazdy tyden menili kryty, pozdeji tapety, dneska temata a to same meli potrebu delat se svym systemem, aby se "odlisili" tohle nepochopi. Ale me, jakozto cloveku, ktery chce system predevsim pouzivat k PRACI ta filozofie neprijde spatna. A kdyz se zacatecnik nauci, muze si treba kompilovat vlastni jadro, nebo pouzivat arch. Jde o to, ze je tady distro, funguje z krabice, ktere se snazi to lidem usnadnit a pozor - stale je to opensource a software ZADARMO a zatim SNAD nezasahuje do soukromi uzivatelu.
Naštěstí je *buntu stále distribucí GNU/Linuxu, i když někomu může připomínat Windows.
No, ja si musim lehce posypat hlavu popelem, protoze vcera jsem chvili sedel u KDE a zacinam z toho byt dost nadseny... Popravde, jak jsem mel win7 za bozstvo, system, ktery dela presne co chci a nic nepotrebuju, tak jsem se vecer pristihl, kdyz jsem si sednul k notebooku s W7, ze se mi to zda nejake hnusne a zacaly mi chybet ty listicky a vychytavky z KDE
Takze zacinam chapat, o cem tady ti lide mluvi / pisou. Ten linux je jakysi navykovy... a neni to vzdycky o tom, ze bych se bez te listy neobesel, ale jak si na ni clovek zvykne, tezko se odvyka
A to u toho sedim dohromady dve odpoledne a jeste jsem nic neprozkoumal a nic neumim, takze moje prohlaseni byly docele uspechane
linuxovi guru uz nejsou schopni, nebo ochotni vzpomenout na sve zacatky.Začátky s Monkey Linuxem a Slackware? Docela si je pamatuji, proč bych neměl? Byla to legrace. Nebylo to sice moc na práci, ale to pro mne není ani dnes Ubuntu.
PROC JE UBUNTU TAK SPATNYProtože je z hlediska linuxové komunity a ekosystému jen o něco lepší než Android. Postupně si přepisují celý stack The Ubuntu Way a interakce s upstreamem spočívá v parazitování na Debianu. Kdo instaluje Ubuntu, neinstaluje linuxovou distribuci, instaluje Ubuntu.
Začátky s Monkey Linuxem a Slackware?No jo, starý dobrý Monkey Linux. Pár instalačních disket, pár MegaBytů na disku, kde nebyl potřeba vlastní oddíl, pouštělo se to z DOSu příkazem linux, ale byl v tom internetový prohlížeč a mohl jsem pouštět programy ze serveru, kde běžel SunOS, což z DOSu ani z MS Windows (verzi už přesně nevím, 3.11 nebo 95) nešlo. A to se v žádném případě nepovažuji za linuxového guru. Jirka
Stáhni jsi Ubuntu...
Jo. Bezva. Přesně tohle korporace typu Microsoft potřebují. Jen nechápu, proč jim tolik lidí stále dokola nahrává na smeč. Ono je to totiž tak, že čím víc lidí si stáhne Ubuntu, tím víc se jich vrátí ihned zpět k Windows, protože si budou myslet, že „ten Linux“ je tak zoufale špatný jako Ubuntu. Většinou nebudou mít čas ani chuť zjistit, jak se věci ve skutečnosti mají.
To neumím posoudit, protože Windows neznám a nepoužívám, nicméně Ubuntu bych doporučil snad jen tomu, komu bych chtěl udělat opravdu ošklivý naschvál.
Proč by někdo dával 32-bitový systém na 64-bitový počítač?
To je zase nějaká fáma a fikce. Nechápu, kde se takové pověsti berou. Zaprvé, každá 32-bitová aplikace se dá spustit na 64-bitovém systému. Zadruhé, 32-bitové knihovny jsou samozřejmě pro 32-bitové aplikace potřebné, ale uživatel o ničem takovém nemusí vědět. Od toho je balíčkovací systém, aby knihovny obstaral. Pokud je neobstará, je načase změnit distribuci.
Jistě, uživatel si může v konfiguraci kernelu zakázat 32-bitové aplikace, pokud chce, a na mnoha strojích takto nastavené kernely používám, nicméně toto omezení se rozhodně netýká běžného distribučního kernelu.
Tohle vypadá na hardwarovou závadu.
sed -i -e "s/$/\r/g" soubor.txt
Tiskni
Sdílej: