Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Ach jo. Konspirační teorie pod každým článkem v novinách, NSA s termokamerami v pisoárech a teď už se ani na dobrý trolling nemůže člověk spolehnout.
Vážený bezejmenný přispěvateli. Pro zisk zápočtu z předmětu "Úvod do trollování I(a)" je nutné prokázat kreativitu, originalitu a schopnost přednést urážky a posměch inferencí, nikoliv přímočaře a primitivně. Rozebereme-li si váš příspěvek podrobně, dopouštíte se už zezačátku dvou základních chyb.
Celkově tedy hodnotím vaší práci jako nedostatečnou. Pokud nemáte dostatek studijního materiálu, doporučuji zadat do vašeho oblíbeného vyhledávacího enginu fráze jako „How to become a good troll“, „Key to success at Internet trolling“ a podobně. Lecčemu se můžete přiučit i na konkurenčních českých portálech zabývajících se informačními technologiemi. Některé z nich zastřešují skutečné mistry svého oboru.
Mnoho zdaru a nedejte se odradit prvním neúspěchem.
SERVER - Gentoo
+ Mám vše v rukou
+ Čistá kompaktní instalace
+ Náš sw kompilován na serveru přes pkg management se stává "nativním"
- Instalace déle trvá
DESKTOP - Gentoo
+ Vyvíjím pro Gentoo
+ Mám vše v rukou
+ Aktoální sw
- Instalace i update déle trvá
lebo potrebujem ext4 ktory je lepsi ako zfs
Tak tohle srovnání Trabantu s Ferrari mě královsky pobavilo, objektivně i „filozoficky“.
+1
Ja sa bavím na tom ako sa stále náhliš za výkonom, ktorý je možné získať nastavením.
Server - Debian
Velké spektrum balíčků, jednoduchá správa software přes aptitude.
Server - CentOS
1) Větší kompatibilita pro komerční programy. (jednou jsem dostával edu licenční SAS Miner na Debian a dalo to dost práce). 2) SElinux
Desktop
openSUSE.
Velmi kvalitní podpora KDE prostředí, rozsáhlý repozitář, většina desktop funkcí uřiditelná přes Yast. Mirně konzervativní distro s možností připojení
v podstatě aktuálních repozitářů pro části, které bych rád aktuální.
(na hlavním systému se nic nerozbilo po 5 letech a při přechodu asi přes asi 5 aktualizací.)
Server - CentOS
Desktop - Arch Linux || Fedora
"filozoficka idea"?
Tiskni
Sdílej: