Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Nechci žádný šmírácký OS. Takže Android nepadá v úvahu.Proto jsem psal to o tom zkurveném systému.
Ještě jsem se nerozhodnul, jak moc bych byl ochoten věčit věcem jako Cyanomogjaxetojmenuje...Věřit možná jo, ale pokud si to představuju správně (tj. jako NSA Android bez bloatware a bez NSA), tak je to stejně trochu zkurvený ;)
Jsi naivní, o ničem takovém nevím. Lidi, které znám, používají app v telefonech a jsou plně spokojeni. Offline s OSM je třeba "MapFactor: GPS Navigation", který je free s OSM mapama a je v offline verzi.
Dost lidí používá Sygic, který je placený, ale má update do konce života. Další sorta lidí si vystačí s Google online navigací. Já osobně používám Waze, který je online nad OSM a má ty nejlepší dopravní infa, co znám. Je to sociální navigace, ale je to snad jediný případ, kdy se sociální síti nebráním, protože pro lidi, co hodně jezdí, je to pecka.
A konečně i ten TomTom je pro Android.
Podle mně nic lepšího není a nic horšího bych nechtěl. Další věcí je, že není nad aktuální dopravní infa.
Jinak google vrací hlášky jako : OpenGTS, GpsDrive, RoadMap, Viking, Navit, QLandkarte GT, OpenCPN, viz : TuxMobil
Zdar Max
Dopravní info mi stačí v rádiu. Stejně nejlepší navigace je ta, kterou má člověk ve své vlastní hlavě. Jenže občas je potřeba operativně zajet do neznámých oblastí bez toho, aniž by měl člověk čas si trasu naučit nazpaměť...
Hm, si říkám, to opravdu neexistuje nějaká navigace, kterou by nešlo nějak snadně hacknout a nalít tam nějaké free řešení?
Co třeba nějaký android telefon a nahrát do něj Ubuntu Touch nebo FirefoxOS (obé upravený linux s dostupnými zdrojovými kódy.) Netuším, jestli na to existují nějaké navigační aplikace, ale asi jo.Hm, si říkám, to opravdu neexistuje nějaká navigace, kterou by nešlo nějak snadně hacknout a nalít tam nějaké free řešení?
Jinak google vrací hlášky jako : OpenGTS, GpsDrive, RoadMap, Viking, Navit, QLandkarte GT, OpenCPN,IMO za vyzkoušení stojí jedině navit. Kdysi jsem řešil navigaci z notebooku a navit je jediný, který dobře funguje i offline a má rozumnou navigaci. Akorát je docela opruz ho nastavit, protože má až moc nastavení. Bezvadný by byl monav, protože měl na rozdíl od Navitu hodně rychlé (a pěkné) vykreslování, ale už je pár let mrtvý.
Tak je mi právě záhada, proč by se toho chtěl někdo zbavovat, za předpokladu, že ten chipset nebo driver bude mít schopnost poznat, že jeden ze systémů lže a data od něj ignorovat.
jak to pozná, který systém lže?
Tiskni
Sdílej: