Svobodný a otevřený multiplatformní editor EPUB souborů Sigil (Wikipedie, GitHub) byl vydán ve verzi 2.5.0. Stejně tak doprovodný vizuální EPUB XHTML editor PageEdit (GitHub).
Na základě národního atribučního procesu vláda České republiky označila Čínskou lidovou republiku za zodpovědnou za škodlivou kybernetickou kampaň proti jedné z neutajovaných komunikačních sítí Ministerstva zahraničních věcí ČR. Tato škodlivá aktivita, která trvala od roku 2022 a zasáhla instituci zařazenou na seznam české kritické infrastruktury, byla provedena kyberšpionážní skupinou APT31, veřejně spojovanou se zpravodajskou službou Ministerstvo státní bezpečnosti (MSS).
Google Chrome 137 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 137.0.7151.55 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 11 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byl vydán AlmaLinux OS 10 s kódovým názvem Purple Lion. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Na rozdíl od Red Hat Enterprise Linuxu 10 nadále podporuje x86-64-v2.
Byl vydán Mozilla Firefox 139.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 139 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byly publikovány výsledky průzkumu mezi uživateli Blenderu uskutečněného v říjnu 2024. Zúčastnilo se více než 7000 uživatelů. Téměř 93 % z nich například používá uživatelské rozhraní v angličtině.
Lukáš Růžička v článku RamaLama aneb vyháníme lamy na vlastní louku na MojeFedora.cz představuje open source nástroj RamaLama umožňující spouštět jazykové modely v izolovaných OCI kontejnerech, a to bezpečně, bez potřeby mít root přístup k počítači, s podporou GPU či CPU a bez zbytečných obtížností kolem.
Byl vydán Sublime Text 4 Build 4200. Sublime Text (Wikipedie) je proprietární multiplatformní editor textových souborů a zdrojových kódů. Ke stažení a k vyzkoušení je zdarma. Pro další používání je nutná licence v ceně 99 dolarů. Spolu se Sublime Merge je cena 168 dolarů.
Multiplatformní open source voxelový herní engine Luanti byl vydán ve verzi 5.12.0. Podrobný přehled novinek v changelogu. Původně se jedná o Minecraftem inspirovaný Minetest v říjnu loňského roku přejmenovaný na Luanti.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 25.5. Přehled novinek v Changelogu.
Já mám například TP-LINK TL-WDR4300 a v něm mám usb flash a na tom usb teprve nainstalovány appky podle návodu :
http://nixorids.blogspot.cz/2013/03/installing-packages-into-usb-on-tl.html
takže limit nelimit volno 99% (7.18gb) .
Funguje to perfektně...
Funguje to perfektně...
Jj, do té doby, než ti chcípne připojení toho flash disku protože USB a mechanické problémy, pak se začnou dít věci. Osobně bych neriskoval ani SD/MMC kartu...
Na mojej wdr3600 mam volnych 2.76 MB flashe - nainstalovane baliky su:
+ nejaky dalsi bordel na ktory som urcite zabudol.
Co sa samby ala printservra tyka:
samba samotna sice zabera to 1M, ale aby si pocitil nejaku vyhodu oproti p910nd, urcite budes chciet, aby si ponukala drivery tlaciarne pre windows klientov na automaticku instalaciu. A to miesto, pokial teda nepouzijes esterne USBcko, treba ratat tiez :)
Ja som mal TL-WR1043ND starsiu verziu v nom openwrt a spustene openvpn, 3g modem v usb a pustene smstools, 3g backup s mwan3, tinyproxy, ale mal malo pamate, fleska bola plna na 100% a ked mi provider poslal 200Mbit multicastov na wan port tak ani procesor nestihal.
Tak som ho vymenil za TP-Link Archer C7 AC1750, ten mi vyhovuje ziaden problem s vykonom a miestom a ram aj ked zamrzi ze aspon jeden USB nieje verzia 3 a ze driver na 5.8GHz nepodporuje hardwerovy NAT. v2.0 ma interne anteny na 2.4GHz ale napodiv je pokrytie rovnake ako s povodnym routerom, 5.8GHz nemam tak ani tie externe anteny nemam namontovane.
Nova verzia hardware v3.0 by mala mat 2.4GHz anteny externe spolocne s 5.8GHz
tiez som povodne rozmyslal nad mikrotikom ale nakoniec som radsej isiel do openwrt
Openwrt vzdáleně normálně aktualizovat lze , nahraješ flash a nastavení zůstane (teda aspoň u mne).
OpenWRT jde vzdáleně aktualizovat a pokud před aktualizací jsou velké změny v konfiguraci můžeš ji změnit před aktualizací. Samozřejmě vždy se může stát že se něco podělá a budeš tam muset dojet (výpadek napájení, poškozená aktualizace, nekompatibilní nějaký důležitý konfigurák a nenaběhne nějaká služba...... Ale to se může stát u jakéhokoliv zařízení.
No, sorry, ale ve srovnáním s upgradem jádra na běžné linuxové distribuci (kdy se nejprve zapíše nové jádro do filesystému a pak se přegenuruje konfigurák pro bootloader) je to s OpenWRT daleko víc rizikovější - už jen proto, že přehráváš CELOU příslušnou oblast flashe (prakticky s vyjímkou konfigurace celý systém) a když se tohle podělá (například ti spadne spojení), tak jsi v p\**i. Když ti spadne spojení u "apt-get upgrade" (nebo ekvivalent s jiným balíčkovacím systémem), tak se prakticky nic neděje, maximálně to spustíš znovu.
Takže já bych OpenWRT neriskoval a dal tam něco se "skutečnou" linuxovou distribucí, např. s Debianem.
Nechceš udělat ukázku postupu oživení ? Kde se berou ty místa v ram kam uložit firmware ? http://jenda.hrach.eu/wrt/
Dohledal sem :
Přes RS232 se připojit na konzolu routeru pomocí nějakého terminálového programu (Putty, CRT, Minicom...)
v bootloaderu U-boot přes X-MODEM nebo TFTP tam nahrát firmware
tftpboot 0x80000000 openwrt-ar71xx-tl-wr740n-v1-squashfs-sysupgrade.bin
erase 0x9f020000 +0x332004
cp.b 0x80000000 0x9f020000 0x332004
bootm 0x9f020000
tftpboot nahraje soubor do ram od adresy 0x80000000 erase vymaže flash od adresy 0x9f020000 +delka cp.b překopíruje ram do flash z adresy 0x80000000 do adresy 0x9f020000 o délce 0x332004 , spustit boot bootm 0x9f020000
Pokud tam bude originál FW tak v názvu FW nesmí být BOOT! ten FW je větší a je i s zavaděčem - ten musíš dát pryč a nebo použít FW který nemá v názvu BOOT.
0x200 bytes na začátku odstranění zavaděče. Soubor má začínat 10 00 00 FF . 0x20000 bajtů (128kb) a uložit je jako uboot.bin
Ale postup není kompletní .
Nakonec zjistíme že chyba byla mezi klávesnicí a židlí.Tak. Mám s WISP své zkušenosti, a i když se nechci dotknout žádného jednotlivce, většina lidí na těch sítích praktikuje něco jako woodoo, buď vůbec nevědějí, co dělají, ale spousta věcí po nějakých těch pokusech vyjde, nebo vědí, co dělají, ale ve skutečnosti je to úplně jinak. Ne že by to mimo wireless sektor bylo jiné, ale na WISP je to hodně vidět.
Ahoj. Rad bych nejen pro sebe vyuzil maximalne stavajicich moznosti routeru.Definuj. Po softwarové stránce ti OpenWRT nabízí mnohem víc a hlavně je to open source jako celek a máš možnost si to do značné míry upravit. Ohledně routování můžeš ovšem RouterOS použít k tomu samému, ale značně pohodlněji. Takže těžké dilemma.
Kvuli jednoduchosti cfg a castym aktualizacim mi prijde lepsi pouzit mikrotik.Provozovatelé Mikrotiků většinou verze pečlivě testují a těžce se rozhodují, kterou nasadit, takže to s těmi aktualizacemi není tak horké. Na druhou stranu, kdyby ti stejní lidé měli OpenWRT, dělali by to stejně. Já jsem open source magor, takže bych dal OpenWRT a pečlivě bych veřejně zdokumentoval, jak se co dělá.
pomoci nejakejch pokrocilejsich modulaci (treba nv2)Což je naprosto naprd, pokud to chceš jako AP pro normální stanice...
tiez prohodim do mlyna....
mmnt mi domacnost routuje mikrotik 2011 v racku a vsetko ok povedzme ale veeeeeelmi mi chyba ta variabilita cisteho linuxu, zavesit si proby kde treba flowy a podobne.
D.
Tiskni
Sdílej: