Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Diskuse byla administrátory uzamčena.
FAQ: Proč byl uzamčen/smazán můj dotaz v Poradně?
Přešel na kde4 (sice dlouho startujou ale s dostatkem ram pohoda používat).
- chci otevrit okno terminalu stisknu prostredni tlacitko mysi na ikone vpravo v menu (pridano pres gnome shell) otevre se klidne na jine plose nez jsem.Nové okno terminálu otevírám klávesovou zkratkou, je to rychlejší než myší :), ale ještě nikdy se mi nestalo, že by se mi otevřelo na jiné ploše (a to mám ještě dva monitory a s tím také problémy nejsou).
- kde jsou minimalizovane aplikace? To musim porad jezdit mysi do rohu jak debil?Řeším doplňkem, který mi zobrazuje ikony aplikací v levé horní části panelu, ale stejně ty ikony nepoužívám k přepínání aplikací, protože je pohodlnější to dělat pomocí Alt+Tab nebo toho náhledu spuštěných aplikací (něco jako „exposé“ na Macu?) – tento náhled se dá ve výchozím nastavení vyvolat klávesou meta.
- dam alt+tab a napr. terminaly jsou seskupeny - nemuzu jednoduse prejit (musim pouzit klavesnice i krysy); nedej boze, kdyz se uklepnu a prejdu uplne na jinou plochuMyši opravdu používat nemusíš, lze použít kurzorové klávesy, ale uznávám, je to dost nepohodlné. Řeším doplňkem, který donutí Alt+Tab přepínat mezi okny, dá se snad i nastavit, jestli se mají nabízet jen okna z aktuální plochy.
- proc mam notifikacni ikony (Dropbox, pidgin) dole schovane ja je chic videt kdyz se syncuje dropbox nebo blika pidgin?Existuje doplněk, který je dokáže vytáhnout vpravo na horní panel, nicméně nepoužívám, jsou i jiné doplňky, jež pracují s upozorněním.
- proc musim klikat prostrednim tlacitkem na spousteci ikonu aplikace, aby se mi otevrelo nove okno? Leve najede jen na aktualne otevrene (na to snad mam alt+tab ne)Nová okna zásadně otevírám klávesovou zkratkou, výchozí chování, které akorát do popředí vytáhne spuštěné okno mi vyhovuje, takže neřeším. Možná to půjde někde nastavit (přes dconf, nebo tak)?
Tiskni
Sdílej: