Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
V Seattlu a také online probíhá konference Microsoft Build 2025. Microsoft představuje své novinky. Windows Subsystem for Linux je nově open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Z příspěvku Turris Sentinel – co přinesl rok 2024 na blogu CZ.NIC: "Za poslední rok (únor 2024 – únor 2025) jsme zachytili 8,3 miliardy incidentů a to z 232 zemí a z jejich závislých území. Tyto útoky přišly od 6,2 milionu útočníků (respektive unikátních adres). SMTP minipot je stále nejlákavější pastí, zhruba 79 % útoků bylo směřováno na tento minipot, 16 % útoků směřovalo na minipot Telnet, 3 % útoků směřovaly na minipot HTTP a 2 % na minipot FTP. Dále jsme zaznamenali 3,2 milionu unikátních hesel a 318 tisíc unikátních loginů, které útočníci zkoušeli."
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) nová verze 3.0.4 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání a v souboru NEWS na GitLabu. Nový GIMP je již k dispozici také na Flathubu.
Byla vydána nová stabilní verze 7.4 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 136. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
S takovou konfigurací funguji už několik let. Má to ale jistá omezení.
Především to chce pro kazdý X server samostatnou grafickou kartu nebo jedny Xka spouštět přes Xephyr. Dále Xka musí být nakonfugurovány tak, aby vstupní zařízení nedetekovala automaticky, musí být natvrdo v xorg.conf, kde je svázané konkrétní zařízení v daném portu s nějakým X serverem. Z toho plyne, že když se třeba myš za běhu odpojí a připojí zpět, Xka ji už nevezmou a musí se restartovat (aspoň Xka).
Taky je problém s pulseaudiem pokud mají obě sezení sdílet jednu zvukovku. Ani s nedoporučovaným system-wide deamonem jsem nedosáhl kýženého výsledku.
Dobrý popis je třeba na ArchWiki. I když píší, že je out-of-date, mně přijde celkem aktuální...
Každopádně je to hraní na delší dobu, ale úspora na dalším železe, místu, které by zabíralo a času na administraci dalšího OS stojí za tu námahu, alespoň mně.
Ekonomické zoufalství? Neřekl bych. Před pár lety jsem za stroj s ITX deskou a i3 CPU dal bez monitorů cca 12kKč. Na tehdejší poměry docela levný, ale i dnes dostatečně výkonný. Oba uživatelé si můžou bez sekání pustit libovolné full HD video, fullscreen flash nebo kompilovat o život aniž by to ten druhý poznal.
Masochismus? Ale kdeže. většinu času mi zabralo opravdu pochopit, co a jak nastavit aniž bych slepě kopíroval příkazy z nějakého návodu. Od té doby s tím není žádná práce, vše stabilní a spolehlivé.
Fleška, foťák nebo mobil taky žádný problém. Po připojení se notifikace zobrazí všem uživatelům a kdo si ji první přimontuje toho je.
RPi, Banana, Beagle a jim podobné jsou dobré hračky, ale vhodné spíš jako jednoúčelové embedded řešení konkrétního problému (sledování objektů, komunikační konvertor, sběr dat, domácí web server, ...) Na běžnou práci jako náhrada desktopu to fakt není, a to ani Rpi2.
Tiskni
Sdílej: