Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
#!/bin/bash config="`wget -qO- http://www.example.com/webcam/config.php`" raspistill $config -o /home/pi/camera/actual.jpg$config funguje, protože pokud tam vložím echo, získám například: -w 2592 -h 1944 -q 84 -t 2000 -ss 5900000 -ISO 320
Skús to takto
#!/bin/bash
config="`wget -qO http://www.example.com/webcam/config.php`"
raspistill "$config" -o /home/pi/camera/actual.jpg
exit 0
Určite by som skontroloval prikaz či tam nemáš preklep.
pi@raspberrypi ~/camera $ sh config.sh : not found2: config.sh: )nvalid command line option ( -w 2592 -h 1944 -q 84 -t 2000 -ss 5900000 -ISO 320
No vida, kdybyste tu chybovou hlášku ukázal hned, mohlo být všechno hned jasnější: ten stahovaný soubor je podle všeho ukončen CRLF, ale bash tam CR nechá (proto ta pravá závorka na začátku řádku) a programu to vadí. Takže buď bych doporučil opravit (dos2unix) ten soubor přímo na serveru (a pro příště začal používat civilizovaný editor používající správné konce řádků) nebo to dodatečně přefiltrovat např.
#!/bin/bash config="`wget -qO- http://www.example.com/webcam/config.php | tr -d '\r\n'`" raspistill $config -o /home/pi/camera/current.jpg
(Ta rada s uvozovkami kolem $config
je v tomto případě chybná, protože pak by se celý řetězec předal jako jeden parametr.)
P.S.: anglické slovo "actual" znamená "skutečný", ne "aktuální".
pi@raspberrypi ~/camera $ sh camera.sh )nvalid command line option (
V tom případě by mne zajímal výstup
wget -qO- http://www.example.com/webcam/config.php | od -c
Nepotřebuje on náhodou smazat jenom \r
, nikoliv \n
?
Taky tady není jasné, v jakém formátu je ten stahovaný soubor. Kdyby to byl shell, třeba by se mohlo hodit ještě něco takového:
( script="$(sed 's/\(;[ \t]*\)*$//' | tr '\n' ';')" eval $script ) <<BLAH echo blabla sleep 1; uptime sleep 1 date; date +%s; who ;:; BLAH
Tohle^^^ mi funguje a fakt to interpretuje ten skript v HERE dokumentu. Nicméně bez podrobnější specifikace toho skriptu, tj. jak to jako má vypadat a co přesně je cílem, se dá všeho všudy divoce hádat.
Přesně tenhle problém jsem už párkrát viděl, kdykoliv se někdo snažil na normálním systému použít zmrvené textové soubory z béčkoých systémů, které se dosud nevzpamatovaly z věku jehličkových tiskáren a dálnopisů.
Znak carriage return většinou způsobuje tyto záhady. Soubor je potřeba před spuštěním zkonvertovat pomocí dos2unix
. Mnohem lepší ovšem bude napsat ho přímo v textovém editoru na normálním systému — pak žádný záhadný problém nenastane.
Mimochodem, u krátkého skriptu bez diakritiky je skoro jedno, jestli bude uložený v UTF-8 nebo v nějakém paskvilokódování. V tomto konkrétním případě není problém v kódování, ale v koncích řádků.
Tak KWrite tam taky umí dát BOM a pak se jeden diví, proč mu nejde přeložit soubor v TeXu. (Kompilátory C zase leckdy BOM bez problémů sežerou.) Jak moc velký to má či nemá smysl, nad tím jsem nikdy moc nepátral. UTF-8 soubory vytvořené na Intelu s češtinou a bez BOM jsem vždy bez nejmenších problémů otevřel na SPARCu i na Power7. A totéž platí naopak. (Takže tenhle BOM asi nemá mnoho společného s endianness platforem.) Od těch dob jsem si vkládání BOM v editorech vždy vypínal, aby mě to pak v nějakém nečekaném okamžiku nestřelilo do prdele.
Tiskni
Sdílej: