V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Doporučte mi NAS, který udrží interní čas/datum po výpadku napájení.
Důležité při vytváření záloh.
Nejlépe osazené diskem s kapacitou od 2 do 4TB. RAID nepotřebuji. Stejně kupuji dva a poběží současně na dvou lokalitách.
Po pět dní mi dva dotazovaní výrobci Synology a WD nejsou schopni odpovědět.
V současnosti používaný NAS WD MyCloud WDBCTL0040HWT při krátkodobém výpadku ztrácí interní čas a datum.
Synchronizace přes službu NTP nechci => NTP nenabízejte. Jsou s ní nějaké trvalé problémy přes hlavní router. Už jsem to zkoušel.
Řešení dotazu:
Jsou s ní nějaké trvalé problémy přes hlavní router. Už jsem to zkoušel.Co to vyřešit? Co získávat čas přes nějaký protokol, který ti funguje?
server 0.cz.pool.ntp.org server 1.cz.pool.ntp.org server 2.cz.pool.ntp.org server 3.cz.pool.ntp.orgViz: Czech Republic — cz.pool.ntp.org
Doporučte mi NAS, který udrží interní čas/datum po výpadku napájení.Konkrétní nedoporučím, ale počítače (včetně specializovaných), které čas drží a nedrží se liší se liší v tom, jestli v sobě mají nebo nemají pro tento účel baterku. Když si NAS budeš stavět sám, asi není problém se podívat, zda na desce baterka je. Nejsem si ovšem zcela jistý, zda se nesnažíš řešit zástupný problém.
V současnosti používaný NAS WD MyCloud WDBCTL0040HWT při krátkodobém výpadku ztrácí interní čas a datum.Nejspíše se tak děje proto, že výrobce neshledal užitečným čas po dobu výpadku držet, a nespíš proto, že není problém ho při startu nastavit z externího zdroje, stejně jako není problém výpadky do značné míry eliminovat.
Synchronizace přes službu NTP nechci => NTP nenabízejte.Přesně to ti logicky nabídneme jako první. Je to standardní a všeobecně uznávaný protokol, který je schopný zajistit jak počáteční získání času z externího zdroje, tak jeho dlouhodobou synchronizaci. Nevidím jediný důvod, proč se takovému řešení vyhýbat.
Jsou s ní nějaké trvalé problémy přes hlavní router.Pokud s ní jsou trvalé problémy přes hlavní router, můžeš to řešit následujícími způsoby. 1) Zajistit odstranění chyby z hlavního routeru. Výhoda tohoto řešení je v tom, že tím pomůžeš i všem ostatním zařízením s podporou NTP, nevýhoda je, že pokud sedí na prameni žába (na routeru debil), nemusí být toto řešení možné. 2) Synchronizovat čas z jiného dostupného zdroje nezasáhnutého problémem hlavního routeru. Takový zdroj ovšem musí mít vlastnosti, které NASu chybí, ať už jde o eliminaci výpadků, držení času pomocí baterie nebo schopnost se nějakým způsobem synchronizovat.
Už jsem to zkoušel.Nestačí zkoušet, je potřeba používat hlavu.
Jen bych dodal, že pokud UDP paket na port 123 projde přes router, tak bude chyba jinde. A to se dá testnout iJsou s ní nějaké trvalé problémy přes hlavní router.Pokud s ní jsou trvalé problémy přes hlavní router, můžeš to řešit následujícími způsoby. 1) Zajistit odstranění chyby z hlavního routeru. Výhoda tohoto řešení je v tom, že tím pomůžeš i všem ostatním zařízením s podporou NTP, nevýhoda je, že pokud sedí na prameni žába (na routeru debil), nemusí být toto řešení možné. 2) Synchronizovat čas z jiného dostupného zdroje nezasáhnutého problémem hlavního routeru. Takový zdroj ovšem musí mít vlastnosti, které NASu chybí, ať už jde o eliminaci výpadků, držení času pomocí baterie nebo schopnost se nějakým způsobem synchronizovat.
traceroute
s uvedeným protokolem/portem
Tiskni
Sdílej: