Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Před 25 lety zaplavil celý svět virus ILOVEYOU. Virus se šířil e-mailem, jenž nesl přílohu s názvem I Love You. Příjemci, zvědavému, kdo se do něj zamiloval, pak program spuštěný otevřením přílohy načetl z adresáře e-mailové adresy a na ně pak „milostný vzkaz“ poslal dál. Škody vznikaly jak zahlcením e-mailových serverů, tak i druhou činností viru, kterou bylo přemazání souborů uložených v napadeném počítači.
Byla vydána nová major verze 5.0.0 svobodného multiplatformního nástroje BleachBit (GitHub, Wikipedie) určeného především k efektivnímu čištění disku od nepotřebných souborů.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za duben (YouTube).
Provozovatel čínské sociální sítě TikTok dostal v Evropské unii pokutu 530 milionů eur (13,2 miliardy Kč) za nedostatky při ochraně osobních údajů. Ve svém oznámení to dnes uvedla irská Komise pro ochranu údajů (DPC), která jedná jménem EU. Zároveň TikToku nařídila, že pokud správu dat neuvede do šesti měsíců do souladu s požadavky, musí přestat posílat data o unijních uživatelích do Číny. TikTok uvedl, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost JetBrains uvolnila Mellum, tj. svůj velký jazykový model (LLM) pro vývojáře, jako open source. Mellum podporuje programovací jazyky Java, Kotlin, Python, Go, PHP, C, C++, C#, JavaScript, TypeScript, CSS, HTML, Rust a Ruby.
Vývojáři Kali Linuxu upozorňují na nový klíč pro podepisování balíčků. K původnímu klíči ztratili přístup.
V březnu loňského roku přestal být Redis svobodný. Společnost Redis Labs jej přelicencovala z licence BSD na nesvobodné licence Redis Source Available License (RSALv2) a Server Side Public License (SSPLv1). Hned o pár dní později vznikly svobodné forky Redisu s názvy Valkey a Redict. Dnes bylo oznámeno, že Redis je opět svobodný. S nejnovější verzí 8 je k dispozici také pod licencí AGPLv3.
Oficiální ceny Raspberry Pi Compute Modulů 4 klesly o 5 dolarů (4 GB varianty), respektive o 10 dolarů (8 GB varianty).
Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Řešení dotazu:
Protože v linuxu nebudeš mít software pro windows takže ti uáže oss obzor bez pirátství.
Klikaci distra jako je oblíbené bubuntu pro BFU, jsou k prdu. Tudíž podle mě chceš buď klikat, pak volit Widle, nebo mít kontrolu nad systémem a pak Linux. Bubuntu je Linuxo-windows paskvil, který bych tu moc nezmiňovalje jako z Marsu. Primárně chce uživatel na systému vždy pracovat. S co možná nejvyšší efektivitou, což je podíl výsledků a vynaloženého času. Pokud součástí pracovat je "naučit se spravovat Linux" tak cesta přes více ručně konfigurovaná distra může být zajímavá a efektivní. Ale pokud je tím pracovat spíše "přehrávat hudbu a videa", "brouzdat po netu", "něco psát nebo kreslit", "upravovat fotky", tak činnost se systémem je pouze nutný hluchý čas, který uživatel musí jen snést a pokud má nástroje, které tento čas minimalizují je jen dobře. Ještě bych navíc spíše doporučil jiné klikací distro, protože Unity může být příliš rozdílný způsob ovládání. takže bych volil spíše KDE nebo XFCE prostředí ať již v třeba v Kubuntu, Xubuntu Mintu nebo mě favorizovaném openSUSE.
Doporučuji Ubuntu 14.04.3 LTS amd64, + gnome-session-fallback (lepší než Xfce a umí Compiz), většina aplikací je ve Windows a Ubuntu stejná:
1) Chrome
2) Firefox
3) Thunderbird
4) VLC
5) Clementine
6) Viber
7) Steam
8) LibreOffice
= tohle pokryje IMHO 99 % potřeb běžného uživatele, navíc další programy jsou zdarma a ne jako shareware či malware.
Mně fyzicky zdechl před pár týdny disk a nechce se mi to několikrát instalovat ručně (mám před reklamací půjčený cizí externí disk), tak zde je instalační skript:
https://raw.githubusercontent.com/mxdpeep/ubuinstall/master/install.sh
stačí nainstalovat po čisté instalaci Ubuntu z xterm:
wget https://raw.githubusercontent.com/mxdpeep/ubuinstall/master/install.sh
chmod +x install.sh
sudo ./install.sh
Tiskni
Sdílej: