Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Ruční http://www.dx.com/cs/p/handheld-usb-2-0-visible-laser-barcode-scanner-black-yellow-217024 nebo mobilní nebo jak vlastně ?
http://www.aliexpress.com/store/product/Portable-Weight-Sensor-Load-Cell-Weighing-Sensor-Scale-Electronic-Scale-5KG-FZ0967/406986_2000008385.html http://www.amazon.com/Keyes-Weighing-Sensor-Module-Arduino/dp/B00NPZ4CPG#descriptionAndDetailstimto smerem, jinak si kup hotovou vahu s kabelem od 1500,- nahoru..
RPi neni vhodne na tento projektProč? Je tam něco hard realtime?
ktery by pasoval presne na tuto situaciNevidím důvod dělat sériový a I2C bridge z Arduina do Linuxu, když oba protokoly jsou implementovány přímo v tom Linuxu.
a pak jak to připojím k RPI?Jo. A pak si vygooglíš, jak se z Linuxu komunikuje po I2C.
Jinak real-time se myslí co?Že tvoje úloha vyžaduje naplánování na přesný čas, jinak to nebude fungovat. Přičemž já přesným časem myslím to, co je míň než tak 100 ms (podle aplikace - váhy asi budou mít jiné požadavky než řízení bezpilotního letadla).
Jakože to bude chvíli trvat, než se ty data přesunou do RPI?Ne, že ten protokol nemusí vůbec fungovat. Třeba u bitbangovaného sériáku by se mohlo stát, že se tvoje aplikace nedostane ke slovu v intervalu, který určuje nastavený baudrate, a pošleš něco, co jsi nechtěl (třeba místo 1001 pošleš 1101, protože jsi nestihl po prvním bitu změnit stav).
A do Arduina to jde hned?Podle toho, jak to naprogramuješ. Ale udělat jednoduchou realtime aplikaci na Arduinu je podstatně jednodušší než ji udělat na Linuxu.
Tiskni
Sdílej: