OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Proč na BSD? ZFS může být i na Linuxu.
To je 5 let starý FUD. ZFS v kernelu Linux je k dispozici už hooodně dlouho. Jen se distribuuje zvlášť kvůli GPL versus CDDL.
Btrfs. A žádný md pod ním, protože md patří do minulého desetiletí.
Zamyslel jste se aspoň na chvíli, jak bezobsažný blábol tady žvaníte? Žvaníte a neříkáte přitom absolutně nic. Kde máte fakta, data, výsledky benchmarků? Nenechte se mýlit, „důkazní břemeno“ je na vaší straně, nikoliv na mé straně. Vy jste tady začal trousit nesmyslný a ničím nepodložený FUD o Btrfs. Pak máte tedy dvě možnosti: Buď své nesmysly věrohodně doložíte přesným a technicky relevantním vysvětlením, proč by Btrfs nebyl ideálním řešením — což nejde, že ano, protože jsou to zkrátka nesmysly —, nebo budete dále sám sebe zesměšňovat vymýšlením dalšího FUDu o tom, jak se filesystém „vykecá“. Velmi vtipné, vskutku. Btrfs používán na všech svých systémech od roku 2010, tedy opravdu velmi dlouho, a nesetkal jsem se dosud s nasazením, na které by se nehodil. Po technické stránce je Btrfs v drtivé většině případů nejlepší dostupnou volbou a jeho jediným problémem jsou žvanilové šířící ničím nepodložený FUD. Otázka je, komu tím prospějete. To je asi tak první hláška, která mě v tomto kontextu napadá.
Tiskni
Sdílej: