abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1999 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Nelze se přihlásit do systému v KDE

    Dalibor Smolík avatar 14.12.2015 10:01 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Nelze se přihlásit do systému v KDE
    Přečteno: 643×
    zdravím, mám Debian jessie, po čerstvé instalaci vše fungovalo 2 dny, pak po ručním spuštění kdm (automaticky KDE nenaskočilo) se objevilo hlášení "Systém is booting up. See pam_nologin(8)
    Po odkliknutí se objevila hláška "přihlášení neúspěšné".
    Mohl by někdo poradit, kde může být chyba? Jedná se o stabilní verzi ..
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.

    Odpovědi

    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 14.12.2015 11:09 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 54
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    A v logu též žádné chyby nejsou? /var/log
    Dalibor Smolík avatar 14.12.2015 11:13 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    Měl jsem připojený externí disk, po jeho odpojení a restartu systém naběhl. Budu tedy chybu hledat zřejmě v /etc/fstab.
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 14.12.2015 11:46 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 54
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    V fstab by neměl být externí disk vůbec zapsán.
    Dalibor Smolík avatar 14.12.2015 13:20 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    Já mám připojené dokonce dva :-). Jeden už tam mám několik let, bez problémů, druhý připojit nelze (ale samostatně ano). Ale vůbec mi nevadí, když ho připojím ručně v rámci KDE (dostupná zařízení). Je to stejně jen pro zálohy.
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    Pavel 'TIGER' Růžička avatar 14.12.2015 13:48 Pavel 'TIGER' Růžička | skóre: 54
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    Napsal jsem to špatně, pochopitelně v fstab zapsán být může, ale o připojování a odpojování extérných úložišť se primárně starají jiné nástroje. Zapsat je do fstab se vyplatí jen pokud se k němu spíše přistupuje jako k internímu disku.
    Max avatar 14.12.2015 12:49 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    Jen bych upozornil, že v "/etc/fstab" by neměly být uvedeny disky ve formátu cesty k blokovým zařízením "/dev/sdx", ale měly by se mapovat v návaznosti na UUID, nebo LABEL (je to lepší, než názvy blokových zařízení).
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    14.12.2015 16:22 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    Tohle je zásadní připomínka. V současném paralelním startu není zaručeno pořadí disků /dev/sdx tak, jak bylo dříve pořadí na hw sběrnici. /dev/sda může být i ten externí disk
    Dalibor Smolík avatar 17.12.2015 09:54 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    To je pravda, toho jsem si taky všiml. Musí se to řešit jinak, pokud chci mít externí disk trvale připojený k počítači (což je můj případ)
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    16.12.2015 00:10 dutá palice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    Uvedený článek ale neříká proč se nesmí nebo proč je to lepší ani ty. Já taky vím, že se to dělá dynamickým identifikátorem ale vlastně jsem se ten správný důvod nedověděl.
    Josef Kufner avatar 16.12.2015 00:52 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    Je to kvůli tomu, že /dev/sd* je přiřazováno nedeterministicky, neboť záleží na tom, jak který disk se zrovna chytne rychle a jestli náhodou není připojeno i nějaké další zařízení. V dobách dávno minulých bylo /dev/něco přiřazováno podle fyzické pozice na sběrnici, takže to deterministické bylo (víceméně).

    Oproti tomu označení pomocí labelu nebo uuid je celkem bezproblémové. V případě labelu sice může relativně snadno dojít ke kolizi, ale u uuid je ta pravděpodobnost zanedbatelně malá.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    16.12.2015 09:35 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    Než začne dělat zálohy blokových zařízení. Pak obě kopie budou mít stejný UUID, protože to je prostě řetězec uložený v souborovém systému. To už bych raději použil cesty z /dev/disk/by-id. Sice to je taky jen řetězec uložený ve firmwaru, ale aspoň nezávislý na datech, se kterými se pracuje.
    Max avatar 16.12.2015 10:41 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    Když se nad tím zamyslíš, tak tvůj návrh je možná ještě horší. Uděláš si bitovou kopii a ta kopie ti nepůjde, protože jí obnovíš na nějaký hdd, ale ten hdd bude mít jiné ID.
    Pokud děláš bitovou kopii s UUID, nebo LABEL, tak víš, že na to při obnově nemusíš sáhnout.
    Pokud řešíš nějakou zálohu, tak většinou někam na síťový disk, nebo do souboru. Takže tě shodné UUID/LABEL netrápí.
    Pokud děláš bitovou kopii na jiný hdd, tak jsi v klidu, dokud nedáš reboot a nenecháš zapojený disk, na který jsi klonoval.
    Pokud potřebuješ měnit UUID/LABEL, tak není problém si na to napsat zálohovací script, který bude měnit i UUID/LABEL.
    Vše ale tak nějak předpokládá nějakou menší znalost problematiky, takže kdo takové věci dělá, tak by o tom měl toto minimum vědět.
    Závěr je tedy takový, že pokud tomu člověk aspoň trochu rozumí, tak je to jedno, ale samozřejmě platí, že používat přímou cestu na blokové zařízení není dobrý nápad.
    Jinak osobně si myslím, že UUID/LABEL je variabilnější řešení, jak přímá cesta na ID apod. Člověk má prostě možnost bez starostí klonovat 1:1, nebo si to ve scriptu upravovat.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    Josef Kufner avatar 16.12.2015 13:19 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    Zálohy na úrovni blokových zařízení nejsou moc praktické tak jako tak.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    14.12.2015 12:47 tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    Mel jsem podobnej problem, po odinstalovani systemd a nainstalovani sysvinit to zmizelo.
    14.12.2015 15:03 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    mam pocit ze po letitem,
    "a zkousel jsi to vypnout a znovu zapnout?"
    nastala jiz pokrocilejsi era,
    "a zkousel si odinstalovat systemd?"
    ;)
    14.12.2015 16:15 tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    Vymena implementace programu zodpovedneho za problemovou funkcionalitu mi prijde jako systematicke reseni problemu.
    14.12.2015 19:21 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    nepochopils ;) https://www.youtube.com/watch?v=iFd_qqfoEsQ
    15.12.2015 11:12 tom
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    nemam televizi ;-)
    16.12.2015 00:17 dutá palice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    To je kvůli UDEVu ne kvůli systemd, nobody.
    16.12.2015 02:50 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    podivej se na cislo verze udev, neprijde ti totozne jako verze systemd? cim to asi bude, duta palice ;)
    14.12.2015 15:08 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    tohle se mi stalo po nechtěném zaplnění home - nemůže se ten exterák "nějak postart" o to, aby si kde myslelo, že nemá místo?
    Josef Kufner avatar 15.12.2015 20:22 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    Pro přihlášení do X session je potřeba vytvořit maličký soubor ~/.Xauthority. Pokud to nejde, například kvůli nedostatku místa na disku, tak se nepřihlásíš.

    Zkus se přihlásit do textové konzole. Pokud to projde, zkontroluj místo na disku a případně trochu uvolni.

    Druhá možnost, které to "System is booting" nasvědčuje spíš, je, že ti v /etc zůstal viset soubor /etc/nologin, který zabraňuje přihlášení uživatelů během bootování. Jedna z posledních operací při bootu je jeho odstranění.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    16.12.2015 10:16 lojza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    a nemas nahodou prepnutu nejaku inu klavesnicu napriklad EN/SK ... a zadavas zle heslo , nepomoze ani ked urobis update a upgrade v konzole .
    Dalibor Smolík avatar 17.12.2015 10:02 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    Jo, takové věci se stávají, ale to si ohlídám. Nicméně uživatele i hesla si volím tak, aby v něm nebylo "y" ani "z"
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    Dalibor Smolík avatar 17.12.2015 09:59 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    Mám 1TB disk, místa mám hafo :-). Příkazem df si to ověřuji. /etc/nologin v systému nemám. Nicméně po odpojení druhého externího disku se problém už nezopakoval.
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.
    17.12.2015 19:05 Andrej | skóre: 51 | blog: Republic of Mordor
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    Jedná se o stabilní verzi ..

    Což znamená, že už ten bug nikdo nikdy neopraví.

    Dalibor Smolík avatar 19.12.2015 00:05 Dalibor Smolík | skóre: 54 | blog: Postrehy_ze_zivota | 50°5'31.93"N,14°19'35.51"E
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nelze se přihlásit do systému v KDE
    Až do vydání nové stabilní verze ..
    Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.