Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jak řešíte situace, kdy máte v databázi číselníkové tabulky (obsahující číselné ID, jedinečný textový kód a případně další atributy), další tabulky, které se na ně odkazují přes ta číselná ID a chcete nad tím psát SELECTy (neprocedurální, čisté SQL), ve kterých potřebujete hodnoty z těch číselníků?
Jsem zvyklý dělat JOIN s číselníkovou tabulkou a v SELECTu používat ty textové kódy. Dávat tam magické konstanty v podobě těch číselných ID považuji za prasárnu a předčasnou optimalizaci – bude se to špatně číst a bude to příliš křehké – takové programy mají tendenci se rozbíjet a chovat se divně, nepředvídatelně.
Pokud byste přeci jen došli k tomu, že JOIN je nepřijatelně pomalý, jak byste to řešili jinak?
Konstanty asi na většině systémů v SQL (neprocedurálním) použít nepůjdou. Dá se udělat funkce (IMMUTABLE
), která vrací číselné ID, a v rámci SELECTu ji zavolat.
Taky by k těm magickým konstantám šlo psát komentáře. To by trochu pomohlo, ale ne moc – program by byl stále moc křehký a nespolehlivý.
Kdyby ty komentáře měly nějakou pevnou strukturu a byly strojově čitelné, šlo by si k tomu napsat skripty, které by zkontrolovaly, že jsou tam správné magické konstanty, případně by aspoň usnadnily nalezení míst, kde je potřeba hodnotu změnit. Příklad:
SELECT * FROM tabulka WHERE stav = 384 -- xxx:tabulka_stavů:kód_stavu
Napadlo mě, že by na to šlo jít i opačně a SQL skript před provedením prohnat nějakým preprocesorem (buď v době kompilace nebo při prvním načtení v době běhu), což by umožňovalo v něm používat konstanty případně i další makra.
Zkusil jsem si, jak to vypadá v m4 a cpp.
CPP – soubor s makry:
#define KONSTANTA_1 1337
CPP – dotaz:
#include "makra.sql" SELECT * FROM tabulka WHERE stav = KONSTANTA_1 -- tohle chceme nahradit AND popis <> 'KONSTANTA_1' -- tohle se nemá nahradit AND popis NOT LIKE '%KONSTANTA_1%' -- dtto
CPP – výsledek:
# 1 "dotaz.sql" # 1 "<built-in>" # 1 "<command-line>" # 1 "/usr/include/stdc-predef.h" 1 3 4 # 1 "<command-line>" 2 # 1 "dotaz.sql" # 1 "makra.sql" 1 # 2 "dotaz.sql" 2 SELECT * FROM tabulka WHERE stav = 1337 AND popis <> 'KONSTANTA_1' AND popis NOT LIKE '%KONSTANTA_1%'
M4 – soubor s makry:
define(KONSTANTA_1, 1337)
M4 – dotaz:
include(`makra.m4') SELECT * FROM tabulka WHERE stav = KONSTANTA_1 -- tohle chceme nahradit AND popis <> '`KONSTANTA_1'' -- tohle se nemá nahradit AND popis NOT LIKE '%`KONSTANTA_1'%' - dtto
M4 – výstup:
SELECT * FROM tabulka WHERE stav = 1337 AND popis <> 'KONSTANTA_1' AND popis NOT LIKE '%KONSTANTA_1%'
Ale není to úplně ono. CPP je určené pro jazyk C a tady funguje spíš náhodou. A hlavně by to chtělo nějaká neinvazivní makra, která nenarušují syntaxi SQL – aby fungovalo zvýraznění syntaxe a případně další nástroje i nad zdrojovým souborem.
Použili byste CPP nebo M4? Případně jak? Nebo jiný preprocesor? Nebo ty funkce? Nebo byste zůstali u JOINů? (mnou preferovaná varianta – i když ty preprocesory mne trochu lákají, protože to skýtá i jiné možnosti…)
Řešili byste tuhle otázku jinak v různých DBMS? (PostgreSQL, MariaDB/MySQL, Oracle)
$result = $flupdo->select('*')->from('tabulka') ->whereZCiselniku('stav =', 'KONSTANTA_1') ->where('popis <> ?', 'KONSTANTA_1') ->where('popis NOT LIKE CONCAT("%", ?, "%")', 'KONSTANTA_1');Výsledný SQL dotaz by pak byl:
SELECT * FROM tabulka WHERE stav = (SELECT id FROM cislenik WHERE popis = ? LIMIT 1) AND popis <> ? AND popis NOT LIKE CONCAT("%", ?, "%")(A samozřejmě také odpovídající pole s parametry.)
Na tyto věci používám program sed ( případně Perl nebo Ruby jako stream filter přepínač -p). Zejména operátor s///. Používal jsem to jako mockovací systém pro SQL, kdy jsem potřeboval nahradit jméno tabulky jinou - mockem. S trochou formátovací kultury se s tím dala napsat pravidla i pro kontextové nahrazení. Například čtení bude z tabulky původní, ale zápis jde do jiné tabulky (syntaxe regexp ala perl pro zvýšení čitelnosti):
s/my_table/for_writing/g s/((from)|(join)\s+)for_writing/my_table/g
Předpokadem byla formátovací kultura používat explicitně join klíčové slovo a nepoužívat join skrytý v klausuli where. Je potřeba tomu preprocesingu trošku pomoci. Kompletní generické parsování SQL by nebyl vůbec triviální úkol. A rozhodně bych se nesnažil o validaci SQL vlastním kódem.
Otázka zda zabránit substituci v řetězcích je spíše otázkou: "Co když takovou substituci budete chtít?" Pokud si matně pamatuji, řešil jsem problém potlačení substituce explicitně:
where X.x = 'my_table' -- @no_substitute@ opravdu zde nechci substituci
/@no_substitute@/ b # přeskočí řádky označené @no_substitute@
Pokud budete chtít zamezit kolizi vyberte si dostatečně divoké jméno proměnné tak aby nekolidovala. Např:
stav = @@KONSTANTA_1@@
Tak divoký řetězec snad nikde mít nikdy nebudete. Ale pamatuji si že se mi substituce v řetězcích hodila. Myslím, že to bylo nějaké SQL s tabulkovými metadaty.
Pokud má být transparentní nahrazení hodnotou z číselníku tak pro Oracle by mohlo zafungovat něco takového:
s/@(\w+).(\w+)/(select ID from $1 where txt_id='$2')/g # @ = označení substituce
V perlu/ruby by se dalo i případně zkontrolovat zda dotyčná tabulka a záznam existuje a že se do skriptu neinjektujeme nesmyslný kód.
Tiskni
Sdílej: